Początki uprawy winorośli w tym malowniczym regionie lasów, łąk, rzek i jezior sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Pierwsza udokumentowana winiarnia została założona w 1850 roku w Jacksonville, jednak historia winiarstwa w Oregonie tak naprawdę rozpoczęła się około czterdziestu lat temu. Stało się tak za sprawą Davida Letta (winnica Erie), Dicka Eratha (winnica Erath) i Dicka Ponziego (winnica Ponzi). Ci przedstawiciele nowej generacji winiarzy przekonani byli, że Oregon stanowi sporą szansę dla takich odmian, jak Pinot Noir, Chardonnay i Pinot Gris, odporniejszych na niższe temperatury, i że odmiany te potrafią dać wina wysokiej jakości. I tak oto wino z Oregonu trafiło na listę prestiżowego magazynu Wine Spectator „Top 100 Wines” między innymi w 2006 i 2009 roku.
Oregon to jeden z najzimniejszych obszarów, na którym sadzi się winnice. Wiosenne i jesienne przymrozki, mroźna, czasami śnieżna zima, wiatry, niewielka liczba godzin słonecznych, opady deszczu oraz krótki okres wegetacyjny – wszystko to powoduje, że działalność winiarska w tym stanie obarczona jest dużym ryzykiem. W dolinie powstają zarówno wyśmienite wytrawne wina czerwone jak i białe oraz różowe.
Zasadniczą różnicą pomiędzy Oregonem a sąsiadującymi z nim Kalifornią i Waszyngtonem jest oparcie upraw na klonach winorośli sprowadzonych z Burgundii i Alzacji, a większość tamtejszych producentów to małe, rodzinne, rzemieślnicze przedsięwzięcia. Ponieważ winnice te leżą niedaleko stołecznego Portland i malowniczego wybrzeża stanowią obowiązkowy punkt w programie każdej wizyty w Oregonie. Dolina tętni życiem przez okres sześciu miesięcy, od kwietnia do września. W tym czasie odbywają się najważniejsze imprezy i degustacje. Jednym z największych festiwali wina w Stanach Zjednoczonych jest Międzynarodowe Święto Pinot Noir – International Pinot Noir Celebration organizowane w Oregonie od roku 1987.
Ponad połowa oregońskich winnic obsadzona jest szczepem Pinot Noir. Prawo stanowe Oregonu wymaga, by wino oznaczone jako Pinot Noir zawierało 100% tej odmiany. Największym producentem win Pinot Gris w Stanach Zjednoczonych jest posiadłość King Estate w Oregonie. Uprawia się tu także Chardonnay, Pinot Gris, Riesling, Cabernet Sauvignon, Gewurztraminer, Sauvignon Blanc. W Oregonie jest w sumie ok. 314 winiarni, wokół których rozwinęła się turystyka związana z winem. Większość turystyki skupia się w Yamhill Valley na południowy zachód od Portland.
Kilka regionów plantacyjnych AVA całkowicie położonych w stanie Oregon to: Willamette Valley, Southern Oregon, Umpqua Valley, Rogue Valley. Częściowo położone są Columbia Gorge, Walla Walla Valley, Snake Valley. Główne trzy regiony uprawy to Villamette Valley AVA, który jest najchłodniejszą apelacją Oregonu. Centrum doliny oddalone jest od Pacyfiku około 50 mil. Lata są tu stosunkowo ciepłe i suche. Od północy opiera sie o Portland i Stan Washington. Villamette Valley uważana jest za jedno znajlepszych obszarów do uprawy Pinot Noir, Pinot Gris, Rieslinga i Chardonnay na świecie. Z kolei VA Rogue Valley to najwyżej położona apelacja Oregonu, dzieli się na wyrażne podapelacje. Na zachodzie Illinois Valley, będąca najbardziej pod wpływem Oceanu , ma najchłodniejszy klimat , uprawia się tu głównie Pinot Noir i Pinot Gris. Następną jest Applegate Valley, o ciepłym klimacie znanym przede wszystkim z Cabernet Sauvignon i Merlot. Najbardziej oddaloną od oceanu jest podapelacja zwana Rogue River. Uprawia się tu głównie szczepy rodem z Bordeaux i Chardonnay. Natomiast AVA Walla Walla Valley jest położona w północno-wschodniej części Oregonu i południowo-wschodniej części stanu Washington. Obszar ten chroniony jest zarówno od wilgotnego Pacyfiku jak i przed chłodnym arktycznym powietrzem. Dominuje tu Cabernet Sauvignon, Merlot i Chardonnay. Zdarza się także Semillon i Cabernet Franc. Uprawia się szeroką gamę odmian.
Jednak naszej wędrówki nie możemy odbyć nie zawitając do prawdziwego serca East Coast - Kalifornii. Do podróży szlakami amerykańskiego snu o winie , który rozpoczął się niemal 3 wieki temu i od skromnych sadzonek przewożonych przez hiszpańskich mnichów przerodził się w olbrzymi przemysł stanowiący 90% amerykańskiego winiarstwa. O Kalifornii już w najbliższym tekście.
Bartosz
Źródła:
http://www.northwest-wine.com
http://www.winesnw.com
Francois Collombet, Jean-Paul Paireault, Wina świata, Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, Warszawa 1999
Beat Koelliker, Bernd Kreis, Szkoła win, Oficyna Wydawnicza Delta W-Z, Warszawa
Kevin Zraly, Kurs wiedzy o winie, Wydawnictwo Explanator, Poznań 2009
www.festus.pl
www.northwines.com
|