Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Przewodnik po świecie wina - Francja - Bordeaux

 


 

Bordeaux to region winny z zachodniej Francji, nazwę przyjął od 4 co do wielkości miasta we Francji. Wytwarza się tu 10% całej francuskiej produkcji win i 26% francuskich DOC.

Geograficznie Bordeaux należy do Akwitanii, historycznej krainy będącej częścią Galii, dlatego początki bordoskich winnic związane są z panowaniem Rzymian. Pierwsze udokumentowane świadectwa produkcji wina w Akwitanii, pochodzą z I wieku przed Chrystusem. Sto lat później wina z Burdigala, jak nazywano w świecie antyku dzisiejsze Bordeaux, sprzedawano z powodzeniem w innych prowincjach. Docierały nawet do Rzymu, zyskując uznanie smakoszy w stolicy. Kilka wieków później musiały być już znane w całym imperium, skoro pochodzący z Galii, konsul rzymski i poeta Auzoniusz pisał o „swojej ojczyźnie słynnej winami”.


Miejsca, które warto odwiedzić:


Przewodnik_Francja_Bordeaux_Angelus magnify Château Angelus
Château Angelus to jedna z największych i najbardziej prestiżowych posiadłości w St-Emilion, która w 1996 roku uzyskała status Premier Cru. Firma, prowadzona z niezwykłą pasją już od ponad czterech pokoleń, jest własnością dwóch kuzynów Huberta de Boüard de Laforest i Jean-Bernarda Grenie. Château Angelus leży w centralno-zachodniej części apelacji St-Emilion, na zachód od miasteczka St-Emilion.

Winnice Château Angelus zajmują 57,8 akrów o idealnej, południowej ekspozycji, położonych około kilometra od słynnej wieży St Emilion. Cabernet Franc, które stanowi 48% mieszanki, rośnie u podnóża wzgórza, gdzie gleba jest bardziej piaszczysta, natomiast Merlot, czyli 50% mieszanki, rośnie wysoko na bogatej w wapień, gliniastej glebie. Wino dojrzewa 18 miesięcy w nowych dębowych beczkach. Bogate, skoncentrowane i złożone wino Agelus potrzebuje przynajmniej pięciu lat w butelce zanim w ogóle będzie można się do niego zbliżyć.

adres: Château Angelus, 33330 Saint-Emilion
tel: +33 5 57 24 71 39
email: chateau-angelus@chateau-angelus.com
www.angelus.com

 

Przewodnik_Francja_Bordeaux_Beychevelle magnify Château Beychevelle
Château Beychevelle to posiadłość sklasyfikowana jako 4ème Cru Classé, położona w St-Julien, która szczyci się jednym z najbardziej imponujących zamków w Médoc. Emblemat na etykietach Château Beychevelle przedstawia piękny statek z ogromnym żaglem, hołd dla księcia Jean-Louis Nogaret de la Valette, diuka Épernon, admirała Francji i gubernatora Normandii za czasów Henryka III, który był właścicielem posiadłości w XVI wieku. Jak mówi legenda, wszystkie statki przepływające przed zamkiem opuszczały żagle na znak hołdu, lojalności i wierności. Stąd nazwa i emblemat château Beychevelle (fr. baisse-voille – opuszczać żagle). Dzisiaj właścicielem Château Beychevelle jest Grands Millésimes de France (AZUR-GMF i Suntory).

85 hektarów winnic Beychevelle leży w odległej południowej części apelacji St-Julien, na obrzeżach wioski St-Julien-Beychevelle. Typową dla Château Beychevelle mieszanką jest 60% Cabernet Sauvignon, 28% Merlot, 8% Cabernet Franc i 4% Petit Verdot. Wino dojrzewa 18 miesięcy w dębowych beczkach (50-60% w nowych), a słynie z miękkości, jedwabistości i bogatego, czasami wręcz czekoladowego charakteru.

Najlepsze roczniki Beychevelle są mocne i skoncentrowane, o niezwykłym bogactwie bardzo dojrzałych, niemal słodkich owoców i dużym potencjale starzenia.

adres: Château Beychevelle, 33250 Saint-Julien-Beychevelle
tel: +33 5 56 73 20 70
email: mdv@beychevelle.com
www.beychevelle.com


Przewodnik_Francja_Bordeaux_Petrus magnify Château Pétrus
Pétrus to jedno z najrzadszych i najdroższych win świata, o którym jeszcze w połowie ubiegłego wieku świat niewiele wiedział. Dopiero kiedy rodzina Moueix kupiła połowę udziałów w posiadłości zaczęto wykorzystywać jego prawdziwy potencjał. Dziś Château Pétrus zarządzają Christian Moueix i enolog Jean Claude Berrouet.

Winnica o powierzchni około 11 hektarów leży w odległej, wschodniej części apelacji na niewielkim wzniesieniu 40 m n.p.m. - najwyżej w apelacji Pomerol. Winorośl rośnie na ciężkiej, gliniastej glebie z mocno żelaznym podglebiem. Warunki dla Merlota wprost wymarzone. A winnica Pétrus to w 95% Merlot. Winogrona zbierane są popołudniu, kiedy już wyparuje poranna rosa. Wino dojrzewa 22 do 28 miesięcy w beczkach z nowego dębu francuskiego, po czym, niefiltrowane, trafia do butelek.

Pétrus to niezwykle bogate, mięsiste, potężne i skoncentrowane wino, które często charakteryzują nuty czekolady, trufli, przypraw azjatyckich i wyjątkowo dojrzałych, kremowych, ciemnych owoców. Pétrus musi przynajmniej 10 lat poleżeć w butelce zanim będzie go można skosztować. Wina z najlepszych roczników mogą dojrzewać zdecydowanie dłużej.

adres: Établissements Jean-Pierre Moueix, 54, quai du Priourat, BP 129, 33502 Libourne CEDEX
tel: +33 5 57 51 78 96
email: info@jpmoueix.com
www.moueix.com


Przewodnik_Francja_Bordeaux_Latour magnify Château Latour
Historia Château Latour sięga przynajmniej XIV wieku, choć winnice z których Château Latour słynie dzisiaj powstały dopiero w wieku XVII.

Château Latour zostało nazwane na cześć małej kamiennej wieży – symbolu posiadłości. La tour znaczy "wieża". Château Latour leży na południowym krańcu Pauillac, przy granicy z winnicami Château Léoville Las Cases w St. Julien. W 1993 roku posiadłość kupił francuski miliarder François Pinault, który  stworzył imperium w skłąd którego wchodzą między innymi Yves St. Laurent, Gucci i Dom Aukcyjny Christie’s.

Pinault przekazał zarządzanie posiadłością w ręce Frédéric Engerer, dzięki któremu firma osiągnęła pozycję niekwestionowanego lidera w winiarskiej hierarchii Bordeaux.

Engerer wytwarza trzy wina: Grand Vin, które powstaje z winorośli rosnących najbliżej zamku L’Enclos, Les Forts de Latour, wino stworzone w 1966 roku, uznawane za wielkie, które powstaje z winogron rosnących w dużo dalej od zamku, i trzecie wino Pauillac de Latour, powstające zwykle z młodych winorośli.

Jak można się spodziewać po Pauillac, w winnicy dominuje Cabernet Sauvignon – 80% winorośli, Merlot to 18%, a Cabernet Franc/Petit Verdot pozostałe 2%.

Château Latour to fascynujące, potężne wino o mocnej budowie, które zasłużyło na reputację wina bardzo dobrego nawet w najtrudniejszych rocznikach. Ma ogromny potencjał starzenia, a najlepsze roczniki osiągają wiek 100 i więcej lat.

adres: Château Latour, Route des Châteaux, 33250 Pauillac
tel: +33 5 56 73 19 80
email: info@chateau-latour.com
www.chateau-latour.com
godziny: pon.-pt.      08:30-12:30, 14.00-17.00
               sob.-niedz. zamknięte

 

 

 

tekst: Katarzyna
foto:
www.gogobot.com
www.escapement.uk.com
www.thewinedoctor.com
www.quittignanbrillette.com
źródła:
www.bbr.com

 

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.