Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Przewodnik po świecie wina

 


Côte de Nuits to 99% czerwonych Grands Cru słynnego burgundzkiego Côte d’Or. Samo to, że tutejsze wina to jedne z najbardziej pożądanych na świecie, wiele mówi o miejscowym terroir. Ogólnie rzecz biorąc, ten obszar długości około 20 kilometrów i szerokości około 200 metrów to winiarski Święty Graal Pinot Noir.

 

Wina z Côte de Nuits można opisać krótko. Dominują czerwone, pełne ciemnych owocowych smaków (z wyjątkiem win z Chambolle), finezyjne (poza winami pochodzącymi z Nuits-St-Georges), wybitne Grand Cru (chyba że mówimy o winach z dolnej części Clos Vougeot, dokładniej z jednej trzeciej Clos Vougeot). Bardziej taniczne i gęstsze, mogą wymagać dłuższego pobytu w butelce niż wina z Côte de Beaune. Warte są, wręcz wymagają tego, żeby je przechowywać… choć właściwie nie dotyczy to wszystkich win z tego regionu, a jedynie kilku wybranych. Proste, prawda?
Zapraszamy na przejażdżkę z południa na północ szlakiem win z Côte de Nuits.


Marsannay
Marsannay to jedyna wioska w Burgundii, która posiada apelację rosé. Wprawdzie wytwarza się tam też białe wino, jednak większość produkcji to wina czerwone. Tutejsze czerwone są szczere, co w tym przypadku znaczy, że są odrobinę nieokrzesane, o bardzo intensywnej barwie i bogatym, ziemistym, zwierzęcym aromacie. Większość należy wypić w ciągu kilku lat od zbioru.

Przewodnik_Burgundia_Gevrey_Collotte magnify Warto odwiedzić: Domaine Collotte
Wysoki, milczący mężczyzna, w typie Gary Coopera, w którym aż buzuje pasja do tworzenia wyśmienitych win. Philippe Collotte produkuje wyborne wina, Marsannay Champsalomon, czy napakowane wręcz smakiem Rosé de Marsannay. Małe zbiory, bardzo staranna selekcja winogron przed i w trakcie zbioru. Winogrona pochodzą z ponad piećdziesięcioletnich winrorośli.

adres: 44, rue de Mazy, 21160 Marsannay-la-Cote
telefon: +33 03 80 52 24 34
tel. komórkowy: 06 83 85 50 85
email: domaine.collotte@orange.fr

 

Fixin
Fixin to "uśpiona apelacja", która produkuje męskie czerwone wina. Wytwarza się tu również białe, jednak nie są aż tak znane. W porównaniu do wybitnych win z położonego na południe Gevrey-Chambertin tutejsze czerwone wina to „klasa robotnicza”. Duża brawura (potężnie zbudowane o rozłożystych taninach) w połączeniu z namacalną wręcz wonią (przepocona flanela i kreozot).

Przewodnik_Burgundia_Gevrey_Gelin magnify Warto odwiedzić: Domaine Pierre Gelin
Domaine Pierre Gelin to firma rodzinna założona w 1925 roku przez Pierre'a Gelin. W 1969 roku firmę przejął jego syn Stéphen Gelin, a w tej chwili stopniowo przejmuje ją wnuk Pierre'a Gelin - Pierre-Emmanuel, który bardzo dużą wagę przykłada do naturalnych metod uprawy winorośli. Po 20-22 miesiącach w dębowych beczkach wina butelkowane są na miejscu i jeszcze rok lub dwa leżakują zanim trafią na rynek.

adres: 22, Rue de la Croix Blanche, 21220 Fixin
tel:  +33 03 80 52 45 24
email: info@domaine-pierregelin.fr
www.domaine-pierregelin.fr


Gevrey-Chambertin
Gevrey-Chambertin to potęga. Siedziba Grand Cru, która posiada ich 9, więcej niż jakakolwiek inna wioska w Burgundii. Co więcej, znajduje się tu również najwięcej czerwonych Premier Cru - 26. Ulubione wino cesarza Napoleona Bonaparte, który co dzień, nawet w dniu klęski pod Waterloo, pijał butelkę Chambertin i mawiał, że przyszłość oglądana przez kieliszek tego wspaniałego trunku jawi się bardziej różowo. Gevrey łączy najlepsze cechy najbardziej wyszukanych apelacji Côte de Nuits z cudowną intensywnością smaku najostrzejszych win tego regionu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno pod kątem win, jak i cen. Oczywiście, pod warunkiem, że szukamy win czerwonych, ponieważ białych tutaj nie uświadczysz.
Wina z Gevrey mają głęboką barwę, bogaty smak i krzepkie taniny.

Przewodnik_Burgundia_Gevrey_Bachelet magnify Warto odwiedzić: Domaine Denis Bachelet
Od 1983 roku prowadzona przez winnego czarodzieja Denisa Bachelet. Denis Bachelet posiada wrodzony talent do tworzenia czystych win pełnych wdzięku. Każde wino odzwierciedla jego motto: "La finesse avant tout" – finezja przede wszystkim.

adres: Rue de la Petite-Issue, 21220 Gevrey-Chambertin
telefon: +33 03 80 51 89 09
(przed przyjazdem należy zadzwonić, umówić się na degustację)

 

 

Już niedługo ruszamy dalej burgundzkim szlakiem wybornych win...

 

 

tekst: Katarzyna
foto:
www.burgundy-wines.fr
notdrinkingpoison.blogspot.com
www.topbourgognes.nl
www.domaine-pierregelin.fr
źródła:
www.bbr.com
www.thewinedoctor.com
www.weygandtwines.com
www.burgundy-wines.fr

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.