Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Przewodnik po świecie wina - Francja - Szampańskim szlakiem

 


Każdy kto odwiedza Szampanię ostrzy sobie zęby na degustacje szampana. I słusznie. W większości domów szampańskich kurtuazyjny kieliszek jest przewidziany. Niektóre za wejście pobierają symboliczną opłatę. Nieodłącznym elementem takiej wycieczki jest zwiedzanie imponujących piwnic, które mieszczą się w dawnych rzymskich kopalniach wapieni i kredy, tzw. crayères, wykutych przez rzymskich żołnierzy jeszcze podczas okupacji Galii (ok. 2000 lat temu). W niektórych ściany tuneli zdobią monumentalne płaskorzeźby, inne są tak rozległe, że trzeba się po nich poruszać niewielką kolejką.

Chcąc na własne oczy zobaczyć proces wyciskania winogron warto wybrać się do Szampanii w czasie zbiorów (vendage) we wrześniu i październiku, choć nie jest powiedziane, że cokolwiek uda się zobaczyć. Poza tym, wiele domów szampańskich ogranicza wizyty w czasie zbiorów.

Co zobaczymy na pewno? Gigantyczne stalowe kadzie, w których przechowuje się moszcz, jak również miliony butelek szampana przesypiających smacznie długi czas dojrzewania. Co jeszcze? Zwyczajowe pokazy usuwania osadu z butelek (remuage i degorgement), tak charakterystyczne dla metody szampańskiej.

Odwiedzając niektóre domy szampańskie warto wcześniej umówić się na wizytę, żeby móc zwiedzać w kameralnej atmosferze. Warto też spróbować wcześniej umówić się na degustację kilku win z oferty, co pozwoli nam wyczuć styl danego domy szampańskiego, a także porównać kupaże i roczniki. Szczegóły można znaleźć na stronach domów szampańskich.

Jedno ostrzeżenie. Po wizytach w czterech albo pięciu piwnicach, wszystkie zaczynają wyglądać podobnie.


Wybrane miejsca na szampańskim szlaku:


Przewodnik_Francja_Szampania_Launois magnify Champagne Launois Pere & Fils
Jedna z najciekawszych wypraw. Mała wioska Le Mesnil sur Oger w Côtes des Blancs, położona o kilka kilometrów na południe od Epernay. To tutaj Bernard Launois stworzył muzeum wina i winorośli, w którym umieścił niezwykłą kolekcję winnych antyków i szampańskich pamiątek. Wycieczka po ogromnym muzeum i piwnicach, połączona z z degustacja wybitnych szampanów w tychże piwnicach, zajmuje około dwóch godzin.

Opłata za wstęp: ustalana telefonicznie.
Konieczna rezerwacja.adres: Champagne LAUNOIS Pere & Fils, 2, Avenue Eugène Guillaume - B.P. 7, 51190 Le Mesnil-sur-Oger
tel: +33 3 26 57 50 15
email: info@champagne-launois.fr
www.champagne-launois.fr


Przewodnik_Francja_Szampania_Mercier magnify Champagne Mercier
Najpopularniejsza ze wszystkich wycieczek, chyba dlatego, że Mercier to najlepiej sprzedający się szampan we Francji. Wystarczy zjawić się w godzinach urzędowania (od 11.30 do 14.00 przerwa na lunch) i uiścić opłatę za wstęp, a będziemy mogli podziwiać największą beczkę świata zbudowaną w 1889 roku wokół której zbudowana została cała część dla zwiedzających. Po krótkiej prezentacji audio-wizualnej zjeżdżamy windą 30 metrów w dół do piwnic, gdzie czeka na nas kolejka sterowana laserem, który zabiera nas na wycieczkę 18-kilometrowymi korytarzami ozdobionymi bogatymi płaskorzeźbami. W tych korytarzach odbyły się pewnego razu wyścigi rajdowe. Po przejażdżce kolejką, w sklepie z pamiątkami, czeka degustacja szampanów.

Opłata za wstęp: 11 do 19 Euro, w zależności od liczby degustowanych szampanów.
Zwiedzanie: od czwartku do wtorku od 11 lutego 23 marca i do 13 listopada do 16 grudnia, 7 dni w tygodniu od 27 marca do 12 listopada w godz. 9.30-11.00 i 14.00-16.00
Rezerwacja dla grup powyżej 10 osób.

adres: Champagne Mercier, 68-70 Avenue de Champagne, 51200 Epernay
tel: +33 3 26 51 22 22
www.champagnemercier.fr


Przewodnik_Francja_Szampania_Castellane magnify Champagne de Castellane
Ciekawa wycieczka, którą można połaczyc z wizytą w Champagne Mercier, które mieści się po drugiej stronie Avenue de Champagne. Wprawdzie Mercier ma większe piwnice, ale tu dowiemy się dużo więcej o produkcji szampana, włącznie z butelkowaniem i etykietami. Champagne de Castellane Epernay posiada również wspaniałą kolekcję wiekowych urządzeń do produkcji szampana, a w wieży Castellane, z której roztacza się piękny widok na miasteczko Epernay i Dolinę Marny, mieści się małe muzeum szampana.

Zwiedzanie: od kwietnia do grudnia w godz. 10.00-12.00, 14.00- 18.00, od stycznia do marca na telefon.


adres: Champagne de Castellane, 63, Avenue de Champagne - 51200 EPERNAY
tel: +33 3 26 51 19 11
email: visites@castellane.com
www.castellane.com


Przewodnik_Francja_Szampania_Alfred_Gratien magnify Champagne Alfred Gratien
Bardzo kameralna wycieczka, podobnie jak dom szampański. Bardzo prawdopodobne, że oprowadzi nas jeden z właścicieli. To jedna z niewielu firm, w których pierwsza fermentacja nadal przebiega w dębowych beczkach (wśród garstki pozostałych znajdują się Krug i Bollinger). Większość domów szampańskich zrezygnowało z tej metody, jako że jest zbyt kłopotliwa, przerzucając się na kadzie ze stali nierdzewnej. Jednak według Alfreda Gratien, dąb nadaje winu charakter, dlatego warto się bardziej wysilić. Wizyta jest bezpłatna, a kończy się degustacją dwóch wyjątkowych szampanów.

Konieczna rezerwacja telefoniczna.

adres: Champagne Alfred Gratien, 30, rue Maurice Cerveaux, B.P. 3, 51201 Epernay Cedex
tel: +33 3 26 54 38 20
email: contact@alfredgratien.com
www.alfredgratien.com


Przewodnik_Francja_Szampania_Perrier_Jouet magnify Champagne Perrier-Jouët
Wizyta nic nie kosztuje, podobnie jak kieliszek szampana. Maison de Belle Epoque, który znajduje się na terenie posiadłości oferuje masę atrakcji dla fanów Art Deco i Art Nouveau. Czasem można tam zajrzeć, po uprzednim umówieniu się, oczywiście.

Nie ma opłaty za wstęp.
Konieczna rezerwacja.

adres: Champagne Perrier-Jouët, 28 Avenue de Champagne, 51200 Epernay
tel: +33 3 26 53 38 00
www.perrier-jouet.com


Madame_Pommery_piwnice_plaskorzezba magnify Champagne Pommery
Wyjątkowe miejsce. Już samo zejście do piwnic po 101 schodach, w czeluść 18-kilometrowych piwnic przyprawia o dreszczyk emocji. Piwnice, które powstały przez połączenie 120 dawnych rzymskich kopalni wapieni i kredy, tzw. crayères, wykutych przez rzymskich żołnierzy jeszcze podczas okupacji Galii (ok. 2000 lat temu), mieszczą 25 milionów butelek szampana. Warto je odwiedzić dla samych płaskorzeźb zdobiących ściany. Zwiedzanie kończy obowiązkowy kieliszek szampana.

Opłata za wstęp: od 12 euro wzwyż.
Zwiedzanie: od kwietnia do połowy listopada: 7 dni w tygodniu w godz. 9.30-19.00; od połowy listopada do końca marca: 7 dni w tygodniu w godz. 10.00-18.00

adres: VRANKEN-POMMERY MONOPOLE, 5, place du Général Gouraud, Bp 1049, 51689 Reims Cedex 2
tel: +33 3 26 61 62 63
www.pommery.fr


Przewodnik_Francja_Szampania_Mailly magnify Champagne Mailly Grand Cru
Warto się wybrać do Montagne de Reims, żeby odwiedzić Champagne Mailly Gand Cru. Wystarczy ujawnić się z wiedzą o szampanie, a nagle człowiek nie musi płacić za żadną z całego wachlarza próbek z radością oferowanych mu do degustacji. Wobec takiej gościnności zgrozą byłoby nie kupić kilku butelek, zważywszy na doskonałą jakość tutejszych szampanów. Z pewnością nie można przegapić Blanc des Noirs.

Opłata ustalana na miejscu.
Zwiedzanie: od kwietnia do połowy listopada: pon-pt w godz. 8.30-12.00 i 14.00-18.00; od maja do połowy grudnia: soboty w godz. 9.00-17.00 i niedziele i święta w godz. 11.00-17.00

adres: Champagne Mailly Grand Cru, 28 Rue De La Libération, 51500, Mailly Champagne
tel: +33 3 26 49 41 10
email: contact@champagne-mailly.com
www.champagne-mailly.com


Przewodnik_Francja_Szampania_Ruinart magnify Champagne Ruinart
Warto zadać sobie trochę trudu i umówić się na wizytę. Piwnice mieszczą się w kopalniach wapieni i kredy wykutych przez Gallów i Rzymian, a płaskorzeźby na ścianach zostały uznane za zabytek w 1931 roku.
Konieczna rezerwacja telefoniczna.

Opłata za wstęp: uzgadniana przy rezerwacji.
Zwiedzanie: wt-pt; od maja do grudnia 2013 nieczynne
Rezerwacja przynajmniej dwa tygodnie wcześniej.
adres: Champagne Ruinart, 4 rue des Crayères, 51053 Reims Cedex
tel: +33 3 26 77 51 51
email: laurence.buirette@ruinart.com
www.ruinart.com


Przewodnik_Francja_Szampania_Veuve_Clicquot magnify Veuve Clicquot-Ponsardin
Stylowa poczekalnia i sala degustacyjna. Wystarczy przejść na drugą stronę drogi i otworzyć nieduże drzwi, żeby znaleźć się w piwnicach mieszczących 14 milionów butelek. Wycieczka nic nie kosztuje, podobnie jak towarzyszący jej kieliszek szampana.


Konieczna rezerwacja.
Rezerwacje: Amandine Navarro
tel: +33 3 26 89 53 90
email: visitscenter@veuve-clicquot.fr
www.lescrayeres.com

adres: Maison Veuve Clicquot, 12 Rue de Temple, 51100 Reims
tel: +33 3 26 89 53 90
www.veuve-clicquot.com

 

 

 

tekst: Katarzyna
foto:
www.yatzer.com
www.korovka.blogspot.com
www.societygrapevine.com
www.wineterroirs.com
www.perrier-jouet.com
www.tourisme.europcar-est.fr
www.fr.wikipedia.org
www.es.gilbertgaillard.com
źródła:
www.champagnemagic.com

 

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.