Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Przewodnik po świecie wina - Hiszpania - GalicjaRías Baixas

Region położony w południowej części zachodniego wybrzeża Galicji. Szerokie i otoczone łagodnymi wzgórzami rozlewiska – Rías Baixas, czyli fiordy niskie.

Uprawa winorośli w Rías Baixas tradycyjnie dzieli się na trzy główne strefy: największa, Val do Salnés, znajduje się na północy (ok. 60% produkcji apelacji), strefa O Rosal (13% produkcji) rozciąga się od ujścia rzeki Miño do Atlantyku aż do miasta Tui, a na wschód od Tui aż do Ribeiro, wzdłuż północnych dopływów Miño rozciąga się strefa Condado do Tea (22% produkcji). Z czasem do obszaru apelacji dołączono dwie kolejne: Soutomaior i Ribera de Ulla, które jednak są na tyle marginalne, że nie znajdziemy w nich znaczących producentów.

Właśnie w Rías Baixas DO uprawia się połowę najmodniejszej białej odmiany Hiszpanii – albariño, które wspaniale dostosowało się do trudnych warunków klimatycznych Rías Baixas. W regionie Rías Baixas uprawa Albariño to 95% produkcji apelacji.


Miejsca, które warto odwiedzić:


Przewodnik_Hiszpania_Rias_Baixas_Codax magnify Martín Códax (Val do Salnés)
Spółdzielnia Martín Códax powstała w roku 1986. Grupuje ok. 50 plantatorów uprawiających winorośl w okolicach Cambados. W ramach spółdzielni około 600 rodzin uprawia ok. 420 ha winnic. Martín Codax, był najsłynniejszym średniowiecznym galicyjskim trubadurem.

80% całej produkcji firmy stanowi Albariño i jak na tak masową skalę jest winem naprawdę dobrym, z odpowiednią intensywnością i typową dla Rías Baixas delikatnie słoną końcówką.
Firma poszczycić się może również bardzo dobrym albariño Lías, którego rocznie powstaje tylko tylko 20 tysięcy butelek, a także albariño Organistrum robionym z gron zbieranych z jednej, wyjątkowo ciepłej parceli, którego rocznie powstaje 26 tysięcy butelek, Burgáns i Gallaecia Vendimia Tarda. Spółdzielnia Martín Codax produkuje też wina w Bierzo: różowe i czerwone Cuatro Pasos.

adres: Bodegas Martín Códax, Burgáns 91 - 36633 Vilariño, Cambados - Pontevedra
tel: +34 986 526 040
email: comercial@martincodax.com
www.martincodax.comPrzewodnik_Hiszpania_Rias_Baixas_Fefinanes magnify Bodegas del Palacio de Fefiñanes (Val do Salnés)
Czterdzieści lat temu, jeszcze „przed Albariño” Fefiñanes było hiszpańskim symbolem świeżego, lekkiego białego wina. Firma powstała w 1904 roku i jest najstarszą działającą dziś w regionie. Mieści się w starym pałacu w Cambados. Firmę założył lekarz, Miguel Gil, który zawodu uczył się w Niemczech i tam dostrzegł podobieństwa białych win z jego rodzinnych stron i reńskich rieslingów. Po powrocie do kraju postanowił robić wino na skalę komercyjną. Firma rozwijała się powoli, i dopiero w latach dziewięćdziesiątych, kiedy kierownictwo przejął wnuk Miguela, Juan Gil, unowocześniona firma Palacio de Fefiñanes znalazła się w ścisłej czołówce regionu.

Powstają tu trzy wina, wyjątkowo dobre podstawowe Albariño de Fefiñanes i dwa wina „wyższe”: 1583 Albariño de Fefiñanes (1583 to rok urodzenia budowniczego pałacu, w którym mieści się winiarnia) i III Año Albariño de Fefiñanes.

adres: Plaza de Fefiñanes s/n - 36630 Cambados - Pontevedra
tel: +34 986 542 204
email: fefinanes@fefinanes.com
www.fefinanes.comPrzewodnik_Hiszpania_Rias_Baixas_Mendez magnify La Bodegas Gerardo Méndez (Val do Salnés)
Gerardo Méndez może być dumny zarówno z jakości samych win jak i bardzo starych winnic. Niektóre krzewy mają nawet po 200 lat. Dwa główne wina Bodegas Gerardo Méndez to: Albariño Do Ferreiro, które swą nazwę bierze od starej kuźni, na terenie której znajduje się winiarnia (samo słowo ferreiro oznacza kowala, a był nim dziadek Gerardo) i robione ze starych krzewów Albariño Do Ferreiro Cepas Vellas. Wina kamienne wręcz, potężne, skoncentrowane i bardzo pikantne.

adres: Galiñanes, 10 - Lores, 36968 Meaño, Pontevedra
tel: +34 986 747 046

email: info@bodegasgerardomendez.com
www.bodegasgerardomendez.comPrzewodnik_Hiszpania_Rias_Baixas_Senorans magnify La Pazo de Señorans (Val do Salnés)
Pazo de Señorans kierują wspólnie Marisol Bueno, najbardziej zasłużony producent z Rías Baixas, zarówno dla albariño, jak i dla apelacji, i enolog Ana Quintela. Budynek zajmowany dziś przez winiarnię pochodzi z XIV w. Od samego początku ambicją Marisol było stworzenie w regionie win wysokiej jakości, w roku 1989 zadebiutowała z własną marką. Wina powstają w trzech seriach, podstawowej Pazo de Señorans Albariño i dwóch wyższych: Selección de Añada oraz dojrzewanej w baryłkach dębowych Sol de Señorans.

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na Selección de Añada, ze względu na jakość, bo wino jest naprawdę znakomite, jak i na znaczenie dla całego regionu. Wino to powstało w roku 1995 i od razu pokazało prawdziwe możliwości Albariño.

adres: Vilanoviña, 36616 Meis, Pontevedra
tel: +34 986 715 373
email: info@pazodesenorans.com
www.pazodesenorans.comtekst: Katarzyna
foto:
ww.wineisuppose.nl
www.martincodax.com
www.kysela.com
www.pazodesenorans.com

źródło:
www.magazynwino.pl

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.