Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Przewodnik po świecie wina - Hiszpania


Hiszpania brzmi magicznie w uszach każdego podróżnika. Średniowieczne zamki, arcydzieła współczesnej architektury, krzepkie, swojskie tapasy i restauracje z gwiazdkami Michelin w herbie. Genialne warunki do surfowania, w Sierra Nevada wspaniałe stoki narciarskie, rowerzyści również mają tu używanie. A że nie tylko sportem człowiek żyje, warto przyjrzeć się bogatemu programowi kulturalnemu – wydarzeniom, których poza Półwyspem Iberyjskim nie doświadczymy. I, oczywiście, posmakować wina. Hemingway miał rację, ten kraj ma coś w sobie, bez dwóch zdań.

Zwolennicy łatwiejszych rozwiązań i utartych szlaków mogą się po Hiszpanii poruszać bardzo sprawnie działającą i wygodną lokalną koleją, jednak my postanowiliśmy dzisiejszą podróż trochę skomplikować. Ruszamy winnym szlakiem na zachód, wzdłuż rzeki Duero. Samochód – jest. Porządna mapa – jest. Hart ducha potrzebny do meandrowania po nieznanych terenach? Oczywiście.


Ribera del Duero

Zaczynamy w Madrycie. Około dwóch godzin marszu na północ znajduje się miasteczko Penafiel, które oprócz słynnego zamku z XX wieku i średniowiecznego placu, na którym do dziś odbywają się walki byków, znane jest wszem i wobec jako stolica Ribera del Duero D.O. (Denominacion de Origen). Region aż roi się od producentów wina najwyższej klasy, wszyscy niedaleko Penafiel. Ribera del Duero to głównie czerwone wina w większości produkowane w 100 procentach z Tinto Fino (Tempranillo), chociaż czasem do mieszanek używa się tu też Garnacha (Grenache) i kilku innych nielokalnych odmian.


Miejsca, które warto odwiedzić:


Przewodnik_Hiszpania_Vega_Sicilia magnify Vega Sicilia
Legenda, zwana hiszpańskim Chateau Latour, założona w 1864 roku przez Don Eloy Lecanda y Chaves, który obsadził żyzne winnice flagową hiszpańską odmianą Tinto Fino (Tempranillo) i przywiezionymi z Bordeaux sadzonkami tamtejszych odmian: Cabernet Sauvignon, Merlot i Malbeca.
Winnica zaczęła zdobywać liczne nagrody i ogromne uznanie na całym świecie po 1903 roku, kiedy to przejął ją Antonio Herrero. Majątek kilkakrotnie zmieniał właścicieli aż w 1982 roku trafił w ręce rodziny Avarez, która zarządza nim do dzisiaj.
Vega Sicilia słynie z wina Unico ("unikalnego"), które składa się z Tinto Fino (80%), Cabernet Sauvignon i odrobiny Merlota i wedle tradycji, powinno się starzeć 10 lat przed zabutelkowaniem.
Wina mają nasyconą barwę z ognistymi refleksami, aromat pełen nut orzechowych, tytoniu, suszonych owoców, minerałów, cedru. Są wielkie, eleganckie, gęste i mocne, o cudownym smaku i niezwykle długiej końcówce.

adres: Finca Vega Sicilia, E-47359 Valbuena de Duero
tel: +34 983 680 147
email: vegasicilia@vega-sicilia.com
www.vega-sicilia.com


Przewodnik_Hiszpania_Pesquera magnify Tinto Pesquera
Alejandro Fernandez  od zawsze chciał tworzyć własne wina, ale dopiero w 1972 roku założył własną winnicę. Na początku wystarczała mu mała XVI-wieczna prasa winiarska. Dopiero po dziesięciu latach doprowadził winnicę do obecnej świetności. W późnych latach 80-tych winnica zasłynęła w USA doczekawszy się nawet artykułu pełnego uznania ze strony Roberta Parkera w Wine Spectator.
Wina w Tinto Pesquera wytwarzane są w 100 procentach z Tinto Fino (Tempranillo). Głęboka barwa, bogactwo dojrzałych owoców i moc z dymnymi nutami dębu. Długa maceracja (do 26 dni) wzmacnia barwę i taniny.

adres: 2 Calle Real, 47315 Pesquera de Duero (Valladolid)
tel: +34 983 87 00 37
email: pesquera@pesqueraafernandez.com
www.pesqueraafernandez.com


Przewodnik_Hiszpania_Pingus magnify Dominio de Pingus
Dominio de Pingus stworzył Peter Sisseck w 1995 roku na trzech osobnych działkach porośniętych wiekową winoroślą odmiany Tinto Fino. Za cel postawił sobie wytwarzanie „prawdziwie hiszpańskiego wina, w którym terroir będzie bardzo wyraźne… wina garażowego”.
Maleńka winiarnia produkuje niecałe 500 skrzynek wina rocznie. Geniusz Petera widać już w winnicach. Wyleczył i odchuchał stare, sękate winorośle, które teraz odpłacają mu się winogronami, dającymi wspaniałe wino.

adres: Hospital, s/n. 47350 Quintanilla de Onésimo (Valladolid)
tel: +34 983 68 01 89
www.dominiopingus.comtekst: Katarzyna
foto:
www.snooth.com
www.bbr.com

źródła:
davidreport.com
www.rarewineco.com
www.vintagespain.com

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.