Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Przewodnik po świecie wina - Włochy - ApuliaTrochę zapomniany region Włoch położony na obcasie włoskiego buta, który produkuje najwięcej wina w kraju. Historia wina w Apulii pamięta jeszcze czasy Fenicjan, Grecy natomiast nazwali Apulię Enotria, czyi Winna Kraina.

Wprawdzie Apulia to królestwo czerwonego wina, jednak znajdzie się tu i białe (bianco) i różowe (rosato). Lokalne czerwone odmiany to Primitivo, Negroamaro, które oznacza gorzką czerń i daje bardzo mocne wina, i Nero di Troia przywiezione do Apulii z Troi przez Greków 2000 lat temu. Natomiast wśród białych znalazły się Bombino Bianco dające rześkie, świeże wina i elegancka Malvasia Bianca.


Łagodny, ciepły klimat, żyzne gleby, fantastyczne, smakowite warzywa i winorośl pełna życia. Wedle różnych źródeł Apulia posiada od 100 do 250 tys. ha winnic. Zbiory można dopasowywać do nastroju w dowolnym momencie między sierpniem a listopadem.


Miejsca, które warto odwiedzić:


Przewodnik_Wlochy_Apulia_Locorotondo magnify Cantina del Locorotondo
Położona tuż przy granicach „miasta białego wina” Locorotondo. Ogromna wytwórnia win zbudowana z miejscowego białego kamienia pięknie wpisuje się w krajobraz domów typu trulli, okrągłych o stożkowatych dachach z kamienia. Wytwórnia jest własnością 700 farmerów, którzy wytwarzają 18 win, 3 wina musujące i grappę, w sumie milion butelek rocznie. Cantina Sociale del Locorotondo powstała w 1930 roku i była pierwszą tego typu instytucją w Apulii, która promowała własne wina. W 1969 roku ich wysiłki zostały nagrodzone, kiedy to Locorotonda otrzymała status DOC. Odwiedzając Locorotondo koniecznie trzeba odwiedzic wyjątkowe miejsce – La Taverna del Duca przy Via Papadotero 3, której specjalnością jest regionalna kuchnia 'slow food'.

adres: Via Madonna della Catena, 99, 70010 Locorotondo
tel: +39 080 4311 644, +39 080 4316 353
email: info@locorotondodoc.com
www.locorotondodoc.com


Przewodnik_Wlochy_Apulia_Tenute_Rubino magnify Tenute Rubino
Rodzinna wytwórnia win Tenute Rubino mieści się w Brindisi. Powstała w latach 80-tych. 200 hektarów winnic położonych na Wybrzeżu Adriatyku, słoneczne dni, chłodna nocna bryza znad Adriatyku stwarzają wspaniałe warunki do uprawy winorośli. W 2000 roku właściciele zakończyli budowę bardzo nowoczesnej wytwórni i piwnic. Od tamtej pory firma rokrocznie zdobywa coraz szersze uznanie za swoje 11 win – 4 białe i 7 czerwonych. W winnicach królują odmiany Negroamaro, Primitivo, Biała i Czarna Malvasia i unikat – Susumaniello.

adres: Azienda Agricola Dott. Luigi Rubino, Via Enrico Fermi, 50, 72100 Brindisi
tel: +39 0831 502912, +39 0831 571955
email: info@tenuterubino.it
www.tenuterubino.com


Przewodnik_Wlochy_Apulia_Leone_Castris magnify Leone de Castris
Jedna z najbardziej utytułowanych wytwórni win w Apulii położona niedaleko Lecce. Firma działa od 1665 roku, ale dopiero w 1925 roku zaczęła butelkować własne wina. Odwiedzając winnicę warto zatrzymać się chwilę w Lecce, stolicy regionu Salento nazywanej Florencją południa. Aż roi się tu od skarbów barokowej architektury, a już absolutną perełka są ruiny rzymskiego amfiteatru zdolnego pomieścić 15 000 widzów odkryte podczas wykopalisk w 1930 roku. Na deser zostawiamy sobie jedną z najlepszych lokalnych restauracji Alle Due Corti przy Corte die Giugni nr 1, której specjalnością jest tradycyjna kuchnia Apulii.

adres: Via Sen. de Castris, 73015 Salice Sal.
tel: +39 0832 731112
email: export@leonedecastris.com
www.leonedecastris.com

 


tekst: Katarzyna
foto:
www.italymag.co.uk
www.tenuterubino.com
bythetun.blogspot.com

źródła:
www.snooth.com
www.magazynwino.pl

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.