Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Przewodnik po świecie wina - Włochy - ChiantiToskania pobudza wyobraźnię. Morze, góry, widoki zapierające dech w piersiach, bogactwa Sieny, Florencji, zabytkowe miasta położone na wzgórzach i słynne winnice Montalcino, Montepulciano i Chianti...


Chianti

Toskańskie Chianti, czyli tzw. "Krew Jowisza", ma wiele twarzy, od młodej, lekkiej i owocowej po omszałą i wiekową. Pochodzenie nazwy wina jest niejasne. Według niektórych to słowa “Clango,” “Clangor” albo “Clanti”, oznaczające odgłos trąbki, rogu, czy ptaka, a przypominające czasy polowań, dały początek nazwie wina. Inni twierdzą, że nazwa wywodzi się od szlacheckiego etruskiego rodu Clante. Jakkolwiek by nie było, rodowód Chianti można prześledzić aż do XIV wieku.

Co jeszcze kryje Chianti? Malownicze wzgórza porośnięte winoroślą, a pośród nich małe toskańskie miasteczka i samotne kamienne wille. Jadąc samochodem warto wybrać się jedną z najbardziej malowniczych tras samochodowych we Włoszech – Chiantigianą. Po drodze roi się od  gospodarstw i winnic, które zapraszają na degustacje.


Miejsca, które warto odwiedzić:


Przewodnik_Wlochy_Chianti_Ruffino magnify Ruffino
Jeden z wiodących producentów tradycyjnego Chianti, ambasador Toskanii. Filozofią firmy są: jakość win i, doprowadzona do perfekcji specjalność firmy – jak najwierniejsze oddanie charakteru miejsc, w których wino powstaje.
Firma założona została w 1870 roku przez kuzynów Ilario i Leopolda Ruffino. Chianti Ruffino, było jednym z pierwszych win, które przekroczyły granice Włoch i przedstawiły światu wspaniałe wina włoskie. Ulubione wino między innymi rodziny Soprano.

adres: Poggio Casciano, Via Poggio Al Mandorlo 1, Quarate di Bagno a Ripoli
tel: + 39 055 64 99 717 (703) (koniecznie trzeba zadzwonić przed przyjazdem; zwiedzanie możliwe pn-pt)
email: edoardo.torna@ruffino.it
www.ruffino.com


Przewodnik_Wlochy_Chianti_Querciabella magnify Querciabella
Posiadłość Agricola Querciabella stworzył w 1974 r. Giuseppe Castiglioni, przemysłowiec, wielki miłośnik i kolekcjoner wina – podobno miał kiedyś największą we Włoszech kolekcję słynnego szampana Roederer Cristal. Dziś firmą kieruje jego syn, Sebastiano Cossia Castiglioni. W 2000 roku firma przeszła całkowicie na uprawy biodynamicznie, eliminując przy tym wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Z ponad 70 ha winnic około 40 przypada na region Chianti Classico.
Querciabella to najwyższa półka włoska. Ogromną wagę przywiązuje się tu do szczegółów, wirtuozerii tworzenia wina.

adres: (Chianti Classico), Via di Barbiano 17, 50022 Greve, Chianti
tel: + 39 055 8592 7777
email: info@querciabella.com
www.querciabella.com

 


Przewodnik_Wlochy_Chianti_Villa_Calcinaia magnify Villa Calcinaia
Villa Calcinaia to posiadłość hrabiów Capponi. 28 ha winnic pozostaje w rękach rodziny Capponich dokładnie od 23 maja 1524 roku. Sebastiano Capponi, który należy do młodego pokolenia winiarzy w Chianti, świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że wytwarzanie wina, oprócz wspaniałej wielowiekowej tradycji, wymaga kolosalnej pracy i zmian. Podobno Sebastiano dokonuje inspekcji winnic śmigając między rzędami winorośli fiatem panda i próbując winogron bez wychodzenia z samochodu.

adres: Conti Capponi - Villa Calcinaia, Via Citille 84, Greve, Chianti
tel: +39 392 6623362 (koniecznie trzeba zadzwonić przed przyjazdem)
email: commerciale@villacalcinaia.com
www.villacalcinaia.ittekst: Katarzyna
foto:
www.querciabella.com
www.it.classvenues.com
www.ruffino.com

źródło:
www.magazynwino.pl
www.bachus-wina.pl
www.snooth.com

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.