Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Przewodnik po świecie wina - Włochy - MontalcinoToskania pobudza wyobraźnię. Morze, góry, widoki zapierające dech w piersiach, bogactwa Sieny, Florencji, zabytkowe miasta położone na wzgórzach i słynne winnice Montalcino, Montepulciano i Chianti...


Montalcino

Każdy kto odwiedza Montalcino od pierwszej chwili wie co jest siłą napędową miasteczka. Enoteka na enotece, a słowa „Brunello” i „wino” pojawiają się wszędzie. Jednak Montacino to nie tylko wino. Zabytkowe kościoły, niezdobyta kamienna forteca średniowieczna, człowiek wręcz potyka się tu o historię. Legenda mówi, że podczas jednej z wojen wyczerpani obrońcy „Fortezzy” chcąc pognębić wroga, posmarowali blade i umęczone twarze czerwonymi winogronami i takie dziarskie oblicza pokazali atakującym. Stąd nazwa brunello – od ich ogorzałych twarzy. To także lokalna nazwa szczepu winorośli Sangiovese, z których powstaje słynne Brunello.
Zwiedzając winnice warto zatoczyć szerszy krąg i objechać winnice w promieniu 10 km od Montalcino, naprawdę warto.

Miejsca, które warto odwiedzić:


W_in_R_Donatella_Cinelli_Colombini magnify Casato Prime Donne
Winnica należąca do Donatelli Cinelli Colombini. Posiadłość położona jest w w rejonie doliny rzeki Orcia, znanej z przepięknych krajobrazów, wpisanej przez UNESCO na Listę Dziedzictwa Ludzkości. Już w 592 roku przodkowie Donatelli organizowali w Casato polowania i spędzali miesiące miodowe. Donatella Cinelli Colombini odziedziczyła posiadłość po matce, której z kolei ziemię przekazała jej matka. Donatella przekaże Casato swojej córce Violante. Aż roi się tu od kobiet? Cóż, od 1998 posiadłość nosi nazwę Casato Prime Donne, a pracują w niej tylko kobiety. To chyba jedyne takie miejsce na świecie. Casato otacza 16 hektarów winnic, tu powstaje i leżakuje wspaniałe Brunello di Montalcino DOCG.

adres: Località Casato 17, 53024 Montalcino, Siena
tel: +39 0577 84 94 21
www.cinellicolombini.it


Przewodnik_Wlochy_Montalcino_Banfi magnify Castello Banfi
Główna siedziba Castello Banfi mieści się w średniowiecznym zamku malowniczo położonym na wzgórzach okalających Montalcino. W skład posiadłości Castello Banfi wchodzą pojedyncze winnice, a do najważniejszych z nich należą, zdobywające wielkie wyróżnienia, Poggio AirOrc z 36 akrami upraw szczepu Brunello, Tavernelle – 243 akry Cabernet Sauvignon oraz Fontanelle 100 akrów Chardonnay. Misją firmy jest, jakże by inaczej, produkcja win najwyższej jakości. Jednak największą dumą właścicieli napawa fakt, że okoliczni winiarze uważają Castello Banfi za pioniera nowej ery Brunello i chwalą ich niezaprzeczalne zasługi w zwróceniu oczu ścałego wiata na wina z Montalcino.

adres: Castello di Poggio alle Mura s.n.c., 53024 Montalcino, Siena
tel: +39 0577 877700

email: borgo@castellobanfi.it
www.castellobanfi.comPrzewodnik_Wlochy_Montalcino_Frassina magnify Al Paradiso di Frassina
Carlo Cignozzi, właściciel winnicy położonej około 5 km od Montalcino, karmi swoją winorośl muzyką – głównie Mozarta i Vivaldiego. Carlo uważa, że winogrona rosnące przy muzyce są bardziej czerwone, słodsze i dają nie "zestresowane" wino. Latem, muzyka Mozarta sączy się z głośników 12 godzin na dobę, natomiast w czasie zbiorów bez przerwy. Towarzyszy również winu podczas procesu dojrzewania w dębowych beczkach. Dom z kamiennych bloków, obszerny zadaszony taras otoczony ogromnymi krzakami rozmarynu, gigantyczna kuchnia, w której przy jadalnym stole może zasiąść nawet 20 gości, wspólne przyrządzanie posiłków, codzienna degustacja Brunello. Aż się chce zostać.

adres: Località Frassina n.41, 53024 Montalcino, Siena
tel: +39 0577 839031
tel. kom.: +39 329 9444764, +39 329 9444763
email: alparadiso@tiscali.it
www.alparadisodifrassina.it

 


tekst: Katarzyna
foto:
www.alparadisodifrassina.it
www.tripadvisor.com
www.cinellicolombini.it

źródła:
www.snooth.com
podroze.gazeta.pl

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.