Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Przewodnik po świecie wina - Włochy - MontepulcianoToskania pobudza wyobraźnię. Morze, góry, widoki zapierające dech w piersiach, bogactwa Sieny, Florencji, zabytkowe miasta położone na wzgórzach i słynne winnice Montalcino, Montepulciano i Chianti...


Montepulciano

Największym błędem, jaki może popełnić miłośnik wina zwiedzający Toskanię, byłoby ominięcie Montepulciano i win z okolicznych winnic. Montepulciano, z wyjątkiem niedawnego epizodu z pewnym filmem o wampirach, wydaje się nietknięte nowoczesnością.

Montepulciano leży na jednym z łagodnych wzgórz doliny Chiany. Założycielami miasteczka byli najprawdopodobniej mieszkańcy rzymskiej kolonii Chiusi, którzy w VI wieku musieli uciekać przed barbarzyńcami. Wina produkuje się tu od czasów etruskich. Szlachetne, czerwone Nobile di Montepulciano i nieco mniej wytworne, ale i tańsze, pochodzące z tych samych szczepów, czasem z domieszkami, Rosso di Montepulciano oraz Vinsanto – charakterystyczne białe wino deserowe.

Nazwa słynnego Nobile di Montepulciano, nobile znaczy szlachetne, oddaje zarówno niepowtarzalny smak tego wina, jak i to, że produkowane było przez okoliczną arystokrację.

Co na nas czeka w Montepulciano, oczywiście poza wybornym winem? Wspaniale zachowana renesansowa zabudowa z kamienia, piękne pałace, zabytki, Caffè Poliziano – kawiarnia,  która liczy sobie dobrze ponad 200 lat, studnia Gryfów i Lwów; to tylko kilka lokalnych perełek.

Miejsca, które warto odwiedzić:


Przewodnik_Wlochy_Montepulciano_Boscarelli magnify Boscarelli
Winnica Boscarelli to ciągłe zmiany. Nieustanna rozbudowa piwnic, całkowite przesadzanie winorośli, rozbudowa posiadłości i winiarni. Firma prezentuje bardzo praktyczne podejście do tworzenia wina, zarówno w wyborze rozmiarów gigantycznych beczek, w których fermentuje wino, jak i materiałów, z których są zrobione. Ciągłe zmiany przekładają się na ogromne sukcesy. Firma Boscarelli istnieje od niedawna, od 1962 roku, a już ma renomę rodzinnej winnicy, która jakoś stawia ponad wszystko. Błyskawiczny sukces zdaje się być zaskoczeniem dla samych właścicieli – trzeciego już pokolenia rodziny De Ferrari Corradi.

adres: Poderi Boscarelli Marchesi de Ferrari Corradi, Via di Montenero 28, 53040 Cervognano di Montepulciano
tel: +39 0578 767277, +39 0578 767608
email: info@poderiboscarelli.com
www.poderiboscarelli.com


Przewodnik_Wlochy_Montepulciano_Avignonesi magnify Avignonesi
Mała produkcja, ale ich wszechstronne podejście do tematu wina zasługuje na uwagę. Po pierwsze ich najbardziej znane wino to nie Vino Nobile, ale Occhio di Pernice. Wielkie wino, jedno z najsłynniejszych win deserowych świata, bogate, gęste, tak długie, że jego smak można mierzyć w godzinach, i tak kleiste, że niemal niemożliwym jest zmycie go ze ścian kieliszka. Numerem dwa jest wyborne Vino Nobile, zwłaszcza Grandi Annate, które powstaje tylko w najlepszych latach.

adres: Avignonesi SRL Fattoria Le Capezzine, Via Colonica, 1 Valiano di Montepulciano
tel: +39 0578 724 304
email: capezzine@avignonesi.it
www.avignonesi.it
tekst: Katarzyna
foto:
www.poderiboscarelli.com
www.avignonesi.it

źródło:
www.snooth.com

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.