Skorzystaj z naszych kodów rabatowych https://www.dziennik.pl/kody-rabatowe/modivo , aby zaoszczędzić na swoich ulubionych produktach! Modivo oferuje ...
Przedstawiamy kolejną część "Podręcznego słownika terminów degustacyjnych".
Co tydzień publikujemy hasła pomocne w opisywaniu wina.
Dla początkujących i dla przypomnienia.
Macie własne propozycje? Bardzo chętnie dodamy je do słownika!
G
Gęsty W odniesieniu do aromatu/bukietu: tak bogaty, że niemal namacalny.
Gładkie Wiadomo.
Głębokie Zarazem złożone i intensywne.
Gorzkie Gorycz jest odbierana głównie z tyłu (u nasady) języka, czasami wydaje się, że również w gardle. Gorzki smak przypomina smak chininy rozpuszczonej w wodzie lub mocnej czarnej kawy. Czasami można go pomylić z taniną, choć należy pamiętać, że gorycz jest smakiem, a tanina wrażeniem dotykowym. Z racji tego, że gorycz rozpoznawana jest przez tył języka, gorzki smak zazwyczaj postrzegany jako część końcówki lub posmaku wina. Czasami obecny w młodych, taninowych winach czerwonych, które wymagają leżakowania. Lekka goryczka jest przyjemną właściwością wielu włoskich win czerwonych. Gronowe Silnie naznaczone charakterem świeżych winogron, co uderza zwłaszcza w winach Muscat i niemieckich Riesling.
Gryzące Przykre, dławiące, czasem palące doznanie na końcu nosa i w tyle podniebienia, które świadczy o zbyt dużej zawartości dwutlenku siarki. Dwutlenek siarki chroni wino przed utlenianiem. Gdy jest go za dużo, może pojawiać się zarówno jako woń podobna do zapachu zapalającej się zapałki, jak i w postaci pieczenia na końcu nosa oraz w tyle gardła.
Grzanka Niuans aromatyczny przywodzący na myśl świeżo przygotowaną grzankę - szczególnie wyrazisty w dębowym Chardonnay i w dojrzałym szampanie.
Guma Niemiły niuans świadczący o obecności siarkowodoru (patrz zredukowane). Siarkowodór to "zredukowana" siarka, która w połączeniu z tlenem daje gaz śmierdzący jak zgniłe jaja lub palona guma. Kiedy jest go niewiele, niemiłe wrażenia ustąpią, gdy wino pooddycha.
* Terminy zaznaczone kursywą będą wyjaśnione w dalszych częściach Słownika.
Źródła:
www.neurosciencemarketing.com "Degustacja win", Michael Schuster, WIG-PRESS