Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Czy da się określić smak białego wina po kolorze?

 

 

Od bardzo bladych win jak Pinot Grigio, czy Sauvignon Blanc, po bogate i intensywne barwy dębowego Chardonnay, Sauternes i leciwych Rieslingow – kolor wina może nam wiele powiedzieć o jego smaku, jeszcze zanim zaczniemy odkrywać jego zapach.

Na co zwracać uwagę

Biale_wina_po_kolorze_analiza magnify
Wystarczy rzut oka na Chablis i dębowe Chardonnay z Doliny Napa, by zauważyć wyraźną różnicę koloru

Załamania światła w winie

Czy wino skrzy się i bez trudu przepuszcza światło, czy obija się w powierzchni stołu ciemnożółtym refleksem? Przyjrzyjmy się. Jasne, skrzące się wino to sygnał, że wino nie jest esencjonalne i nie miało styczności z dębową beczką ani nie dojrzewało na osadzie. Świetliste wina są zwykle lekkie, młode, filtrowane i maja wysoka kwasowość. Inaczej rzecz się ma z winami o matowej albo ciemnożółtej barwie – mają o wiele więcej pigmentu i mogą okazać się dużo starszymi winami o zdecydowanie bogatszym smaku. Barwę mogą zawdzięczać starzeniu w dębowych beczkach albo na osadzie, lub są to intensywne, słodkie wina.

Stopień intensywności koloru

Stopień nasycenia koloru białego wina może by wskaźnikiem bogactwa smaku. Chardonnay na przykład może mieć różne barwy przechodzące od bardzo bladej żółci z platynowymi refleksami do nasyconej zlotem barwy słomy. Bardzo blade Chardonnay jest ostre i nie dębowe. Z kolei to o nasyconej złotej barwie najprawdopodobniej będzie dębowe i maślane. Co więcej, jeśli wino zawdzięcza swą słodycz dłuższym kontaktom soku ze skórkami winogron w trakcie procesu maceracji, będzie miało intensywniejszą barwę. Sauternes, słodkie wino, które częściowo powstaje z odmiany Semillion, ma jaskrawą, żółtą barwę.

Określenie barwy dominującej i podrzędnej

Czy wino ma barwę złoto-miedzianą, czy bladożółtą o zielonkawym odcieniu? Wina o zielonkawych nutach są pełne pikanterii, intensywniejszych trawiastych nut zielonej papryki, białego pieprzu, zielonej fasolki i limonki. Z kolei miedzianozłote odcienie oznaczają wina o bardziej owocowych nutach moreli, brzoskwini, pomarańczy i ananasa.

Wykres kolorów białego wina
Biale_wina_po_kolorze_wykres magnify 1. Vinho Verde / Pinot Gris, 2. Sauvignon Blanc, 3. Marsanne / Chenin Blanc / Viognier, 4. Chardonnay, 5. Stare Białe Wino, 6. Sherry

Rodzaje Białego Wina

Kolor Pinot Grigio / Vinho Verde

Wykres kolorów białego wina, pozycja 1
Prawdę mówiąc, trochę to mylące, zważywszy ze każda biała odmiana zbierana wtedy, kiedy poziom cukru jest jeszcze niski i przetwarzana w możliwie najświeższym stylu, może być blada i praktycznie bezbarwna. Przykładem win o bladej barwie są Riesling, Pinot Grigio, Vinho Verde i Müller-Thurgau. Jeśli szukasz bardzo lekkiego wytrawnego i odświeżającego wina w stylu Pinot Grigio, warto spróbować alternatywnych opcji:

- Vihno Verde (Portugalia)
- Hondarrabi Zuri (Hiszpania)
- Assyrtiko (Grecja)
- Ugni Blanc (Francja)

Kolor Sauvignon Blanc

Wykres kolorów białego wina, pozycja 2
Sauvignon Blanc to zdecydowanie najbardziej znane wino, którego kolor znaczą zielonkawe nuty. Do win, które maja podobna barwę i "zielonkawy" smak zaliczają się:

- Grüner Veltliner (Austria)
- Verdejo (Hiszpania)
- Albariño (Hiszpania)
- Muscadet (Francja)
- Trebbiano (Włochy)
- Vermentino(Sardynia)
- Cortese (Włochy)

Kolor Chenin Blanc / Viognier / Marsanne

Wykres kolorów białego wina, pozycja 3
Wiele białych win o średniej budowie i bladozłotej barwie ma bogaty, maślany smak. Kolor zależy od tego jak dojrzale winogrona zebrano i może być różny - od bardzo bladego do mocno żółtego. Miłośnikom białych win o średniej budowie powinny posmakować:

- niedębowe Chardonnay
- Carsanne i Roussanne
- Viognier
- Chenin Blanc
- Pinot Blanc
- Semillon
- Macabeo (biała Rioja, Hiszpania)

Wiele słodkich win ma barwę podobna do tej z pozycji nr 3, należą do nich: Riesling w słodszym stylu, Moscato i Gewurtztraminer.

Kolor Chardonnay

Wykres kolorów białego wina, pozycja 4
Chardonnay to jedno z najbardziej wyrazistych białych win, często fermentuje i dojrzewa w dębowych beczkach, które jeszcze dodają mu struktury i co za tym idzie, koloru. Na świecie powstaje wiele win w stylu Chardonnay, ale niewiele równie popularnych. Zwykle mają intensywną barwę, która tłumi załamujące się światło. W obliczu takiego nasycenia koloru w białym winie podświadomie przygotowujemy się na bogaty, krągły smak... oczywiście na miarę możliwości białego wina. Kilka alternatyw dla dębowego Chardonnay? Proszę bardzo:

- mieszanka dębowego Semillon i Sauvignon Blanc
- biała Rioja starzona w dębie
- dębowe, włoskie Trebbiano
- dębowe Antao Vaz (Portugalia)
- dębowe Verdejo (Hiszpania)
- włoskie Soave, z Garganega i Trebbiano
- Malvasia (Włochy, Sycylia)


Kolor Starych Białych Win

Wykres kolorów białego wina, pozycja 5

Białe wino nie lubi światła, może drastycznie zmienić barwę w miarę upływu lat z bladożółtej w brązową. Kolor będzie ciemniejszy jeśli wino było starzone, w przeciwieństwie do win, których brunatna barwa jest wynikiem celowych działań, jak w przypadku win z pozycji numer 6. Większość białych win przeznaczona jest do wypicia w ciągu pierwszych kilku lat od zabutelkowania, nie do starzenia. Które wina mogą poleżeć dłużej?

- Chardonnay
- niemiecki Riesling
- biała Rioja
- Soave (Włochy)
- Tokaj (Węgry)

Kolor Win Deserowych Typu Sherry

Wykres kolorów białego wina, pozycja 6
Słodkie wina zawdzięczają swój kolor skórkom winogron. Im mniej wody w winogronach, tym intensywniejsza barwa wina. Potem, jeśli wino wystawione jest na działanie tlenu, zaczyna brązowieć. Połączenie wina o bogatej barwie z winem celowo poddanym działaniu tlenu daje kolor brunatny. Sherry (znane także jako Jerez) starzeje się w dębowych beczkach, których celowo nie napełnia się do końca, by nadać winu orzechową barwę. Pośród win o podobnej barwie znajdują się:

- Sherry
- Madeira
- Pedro Ximenez (Hiszpania)tekst: Katarzyna
foto:
www.winefolly.com
źródła:
www.winefolly.com

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.