Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Spotkanie z winami świata - Hiszpania

 

biedronka-2 magnify Jak wina hiszpańskie to musi być i byczek!

24 października 2011 r. w filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny SKWER na Krakowskim Przedmieściu odbyło się kolejne "Spotkanie z winami świata" organizowane przez Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronek.

Przedmiotem degustacji było 7 wybranych win z nowej oferty hiszpańskiej, którą popularny "owad" od 26 października zamierza wprowadzić na polskim rynku. My (ja i zlaq) w takim spotkaniu uczestniczyliśmy po raz pierwszy. Degustacja prowadzona była przez Tomasza Koleckiego-Majewicza, który podobno wraz z Tomaszem Prange-Barczyńskim na stałe współpracuje przy selekcji win dla Biedronki.

Ale przejdźmy do samej degustacji: zaprezentowane zostało jedno wino białe ze szczepu Verdejo i sześć czerwonych bazujących na Tempranillo.

1. Verdejo Rey Santo Javier Sanz 2010

biedronka-1 magnify Lista win (6/10) - 17,99 zł. Poprawna szósteczka. Lekkie, orzeźwiające, proste białe wino. W tej cenie może się podobać.

 

2. Tinto Somontano Enate 2010
(4/10) - 19,99 zł. Chyba najsłabsze wino tej degustacji. Barwa wiśniowa klarowna, intensywny ziemisty zapach. W ustach dosyć krótkie.

 

3. 5 Meses en Barrica Bodegas Monteabellon 2009
(6/10) - 24,99 zł. W porównaniu z Enate to było dużo lepsze. Barwa klarowna, błyszcząca. W zapachu pojawiły się aromaty beczki, wanilii. Ciekawe.

 

4. Tinto Roble Toro Rejadorada 2009
(7/10) - 29,99 zł. Jedno z dwóch najlepszych win tej degustacji. Dostaje mocną siódemkę. Barwa naszej ulubionej "purpury kardynalskiej", w zapachu aromaty czerwonych, suszonych owoców. W ustach dosyć zrównoważone, kwasowość już nie dominuje, wyczuwalna beczka.

 

5. Crianza Marques del Puerto 2008
(5/10) - 19,99 zł. Krótkie, proste, czerwone wino.

 

6. Crianza Ollamendi Regalia de Ollauri 2007
(7/10) - 24,99 zł. I druga najlepsze butelka degustacji. Wino z rocznika dobrego dla winogron wcześnie dojrzewających. W smaku wyczuwalna beczka, czerwone owoce, zrównoważone.
Według Tomasza Koleckiego-Majewicza to wino ma jeszcze potencjał starzenia.

 

7. Villa De Las Musas Reserva Bodega San Salvador 2005
(6/10) - 12,99 zł. Najstarsza butelka degustacji. 2005 rocznik, reserva. Wino pachnie ziołami, a w smaku jest dosyć ostre i intensywne, ale z drugiej strony krótkie. [12,99 zł......]


Degustacja prowadzona była w zawrotnym tempie, tak więc nim się obejrzeliśmy pierwsze skrzypce zaczęli grac bracia Jan i Jakub Kuroń, którzy zaprezentowali pokaz kulinarny podczas którego przyrządzali paelle z kurczakiem i krewetkami.


No cóż, podsumowując tą telegraficzną relację muszę przyznać, że zostałem pozytywnie zaskoczony jakością zaprezentowanych win, a także (co się później okazało podczas przeglądania gazetki) ich cenami... Wahają się od 12,99 zł (Villa De Las Musas) do 29,99 zł (Rejadorada).

 

biedronka-3 magnify T. Kolecki-Majewicz

 

biedronka-4 magnify Kieliszki...

 

biedronka-5 magnify Bracia Kuroń

Komentarze

Jak jest z tym Marques to tylko ogólna nazwa jak Baron z Francji ? Czy coś to znaczy ? Kojarzyło mi się to zawsze z Marques de Caceres ..., ale widzę, po ocenach kolegów, że lekka ... pomyłka. Takie degustacje są tylko Stolicy :) ?

Ogólnie rzecz ujmując to tak. Marques w Hiszpanii oznaczał kiedyś coś a'la tytuł arystokratyczny. Stąd w bazie producentów takie Marques'ów mamy ponad 20 :)
A co do degustacji to nie mam zielonego pojęcia Byliśmy po raz pierwszy i była akurat w Warszawie.

Muszę przyznać, że degustacja była zupełnie przyjemna. Co prawda tempo było wybitnie "komercyjne", niemniej nie urąga to ogólnemu wrażeniu...

Nawet popełniłem już oceny degustowanych win :)

Kupiłem Barolo z LIDLA ...po promocji kurcze ...całe 27,99 zł musiałem wydać ... ale teraz się boje otworzyć, że mój Piemont legnie w gruzach ...ostatnia ostoja Italii ...

A ja kupiłem kilka butelek w biedronie. Ollamendi, Rejadorada i zaryzykowałem Orvieto za niecałe 15 zł :)

Piemont? Spokojnie mogę Ci polecić nasze Gavi :) http://www.nasze-wina.pl/auth/wine/10055/ -opis mój własny wiec niedoskonały :(

O dobry Piemont to ja sie nie boję ;), ale z Lidla z lekka ... niby nie cena zdobi wino ...ale ;)... coś czuje Misiek , ze w nowym roku będę robił u Ciebie spore zakupy ... ale potem też oceniał :P

To daj znać wcześniej-podejdę decydentów co by odpowiednie wina były na degustacji przed-zakupowej :) Dzisiaj było Tempranillo z Calatayud

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.