Agrest Zdaniem wielu najbardziej charakterystyczny w aromacie młodego Sauvignon Blanc.
Agresywny Zbyt alkoholowy, mocny, drażniący. Wino szorstkie* w smaku i konsystencji, a to za sprawą wysokiego poziomu taniny, kwasowości i alkoholu. Niedojrzałe, surowe, bez harmonii.
Aksamitne O bujnej konsystencji, bogate w smaku.
Aldehyd octowy Produkt uboczny utleniania się alkoholu, powstający w trakcie przechodzenia wina w ocet winny. Praktycznie niezauważalny w winach lekkich, natomiast dający o sobie znac ciężką, słodkawą wonią w stylu sherry w winach wzmacnianych i w sfuszerowanych lekkich winach białych.
Alkoholowe Wino o zbyt wysokiej zawartości alkoholu, a tym samym ciężkie lub ciepłe w smaku.
Antocyjany Barwniki w skórkach ciemnych winogron, odpowiedzialne za ich fioletowy kolor w momencie dojrzałości.
Aromat Ładniejsze określenie zapachu. Bywa stosowane wymiennie z terminem bukiet; szczególnie stosowne w odniesieniu do świeżej, owocowej woni młodych trunków.
Aromatyczne Określenie stosowane w odniesieniu do - zwłaszcza młodych - win z odmian o charakterystycznym aromacie, jak Sauvignon Blanc, Gewürztraminer, Muscat. Słowo używane też dla odróżnienia doznań smakowych treści owocowych od wrażeń zmysłu powonienia odbieranych w fazie środkowej i w końcówce dobrych win.
Aromaty pierwotne Świeże aromaty, które wino przejmuje z winogron.
Aromaty wtórne Aromaty powstałe podczas starzenia wina. Czasami określa się je jako trzeciorzędne, a wtórnymi nazywając te pochodzące z fermentacji.
Aromaty zamknięte Wino, którego aromat stopniowo wytrąca się po otwarciu butelki. Charakterystyczne dla win młodych ze sporym garbnikiem.
Atak Pierwsze wrażenie, jakie sprawia wino w momencie degustowania.
Atłas Jedna z tkanin, których własności dotykowe pomagają metaforycznie opisywac fakturę win. Inne użyteczne tkaniny to jedwab, tafta, koronka, aksamit.
Atramentowe Wino o nasyconej, nieprzejrzystej, purpurowej sukni lub też metalicznym posmaku świadczącym o przesadnej ekstrakcji (patrz ekstrakt).
Balsamiczny Ostra, świeża woń przypominająca zapach żywicy
Bananowy
Aromat drugorzędny, obecny w niektórych winach białych. Może się kojarzyć z innymi owocamitropikalnymi (ananas, avocado). Może pojawić się także w winach dojrzewających.
Barwa Kolor wina.
Blady Białe wino o mało intensywnym kolorze wskazującym na małą treściwość.
Beczkowe Wino z niemiłym niuansem starej, gnijącej beczki.
Benzyna Niezwykle przyjemny aromatyczny niuans przywodzący na myśl produkty naftowe. Występuje zwłaszcza w dojrzałym Rieslingu, rzadziej - w dojrzałym Semillion.
Bogate Pełne smaku o bujnej konsystencji.
Bouchonne (fr.) Wino zanieczyszczone grzybami z korka.
Brudne Wykazujące niemiłe, nieczyste niuanse smakowe.
Budowa/moc Cechy wina decydujące o ciężarze i zawiesistości trunku w ustach, a związane z zawartością alkoholu i poziomem ekstraktu. Alkohol jest tylko zmienną w równaniu!
Bukiet W luźnym sensie to samo co aromat; w praktyce termin stosowany zwłaszcza w odniesieniu do subtelnych woni rozwijających się w starszych trunkach.
Bursztynowy Złotawy odcień przypominający kolor skamieniałej żywicy.
Cechy strukturalne Podstawowe cechy wina – zawartość alkoholu, kwasowość, garbniki oraz cukier
Cedr Aromatyczny niuans win dojrzewających w świeżej dębinie, a kojarzący się z zapachem pudełka na
cygara.
Chemiczne zapachy
Nieprzyjemne zapachy substancji chemicznych (alkohol, siarka, aceton).
Charakter
Cecha wina; wrażenie spójności i harmonii.
Chude Określenie nie zawsze krytyczne, choć konotujące zawsze pewną ascetyczność stylu. W sensie pejoratywnym: o niedojrzałej nucie owocowej.
Cieliste Zwłaszcza wino czerwone: łagodne, mięsiste, krągłe, gładkie, o niskiej taninie.
Cienkie Wodniste i bez smaku.
Ciepłe Wino o zbyt wysokiej zawartości alkoholu, dające wrażenie gorąca lub palenia w końcówce.
Cierniste Emfatyczne określenie wina, w którym wyczuwa się kwas octowy.
Cierpkie Ostro, dojmująco kwasowe.
Ciężkie Wino o wysokiej zawartości alkoholu; określenie zwykle krytyczne, wytykające niedostatki kwasowości.
Cukier resztkowy Cukier pozostały w winie po zakończonej fermentacji.
Cytrusowe Niosące niuanse cytryn, pomarańczy, limony, grejpfruta.
Cytrynowe Szczególnie przydatne do opisywania białych win.
Czarna porzeczka Nuta aromatyczna obecna w Cabernet Sauvignon. Wymaga dookreślenia: surowa, smażona, cassis itp.
Czyste Bez osadu, zawiesiny.
Dachówka Jaśniejszy odcień win starzejących się w butelce.
Delikatne Lekkie, ale wyrafinowane; rozkoszne w niemodnym dziś stylu pianissimo.
Dębowe Wino, które dojrzewało w beczkach ze świeżej dębiny lub z udziałem strużyn dębowych. W następstwie tego trunek przejawia niuanse aromatyczne wanilii, cedru, grzanki, karmelu, goździków itp.
Długość Ważna miara jakości: 1) długość na podniebieniu, czyli długość w środku: czas, przez jaki smak i aromat wina nieprzerwanie pobudzają podniebienie, podczas gdy smakujemy trunek w ustach; 2) długość końcówki. Im dłuższe wino w obu aspektach, tym lepsze - pod warunkiem, rzecz jasna, że są to przyjemne wrażenia. * W przypadku wina długiego, po połknięciu czujemy jego obecność i smak całą powierzchnią języka, u jego nasady oraz w gardle. Niemal dosłownie jest to miara linearnej rozpiętości wina. Smak krótkiego wina ledwie przemknie po języku, po czym znika. To jak długo wino wino stymuluje nasze kubki smakowe, drażni podniebienie, nazywamy długością na podniebieniu; oczywiście im dłużej tym lepiej. To samo dotyczy długości końcówki i posmaku - im dłużej smaki i aromaty pozostają w ustach i w świadomości po skończonej degustacji, tym lepsze jest wino. Wino długie i dobrej jakości pozostanie z tyłu jamy ustnej głównie jako kontynuacja smaków owocowych. Jeśli jednak kwasowość, tanina lub alkohol zdominują końcówkę kosztem nuty owocowej i aromatu, mamy do czynienia z winem niezrównoważonym i raczej kiepskiej jakości, bez względu na jego długość.
Dojrzałe Gotowe do picia. Zależy od gustu i obyczaju. Także: wino charakteryzujące się naturalną słodyczą, wytłoczone z dojrzałych jagód.
Dojrzewanie w beczkach Termin odnoszący się do win, które fermentują w pojemnikach z materiału niereaktywnego (np. stal nierdzewna), po czym są wlewane do drewnianych beczek na czas dojrzewanie.
Dojrzewanie w butelkach Dojrzewanie trunku po jego zabutelkowaniu. Większość win poddawana jest temu procesowi bardzo krótko przed wejściem na rynek, natomiast część win wymaga dodatkowego leżakowania w butelkach już u nabywcy.
Dostałe Łagodne i pozbawione szorstkości, a przy tym zrównoważone i nie wiotkie.
Drożdżowy Aromat charakterystyczny dla win, które zbyt długo pozostawały w kontakcie z osadem, Niosące woń żywych drożdży - określenie pochlebne w przypadku młodego szampana, który miał długi kontakt z osadami drożdżowymi.
Duże Dotyczy win pełnych, cechujących się niezwykle intensywnym smakiem.
Dymne Wino o aromacie przypominającym dym lub spalone drewno.
Dystyngowane Wyróżniające się jakością i wytwornością.
Drzewny
Stęchły
Ekstrakt Rozpuszczalne substancje stałe ekstrahowane z winogron w procesie winifikacji. Wysokie stężenie ekstraktu sprawia, że wino staje się esencjonalne: gęste i skupione, co jest zaletą zwłaszcza w przypadku win czerwonych, o ile związana z tym wysoka tanina nie jest nazbyt ściągająca.
Eleganckie Niejednoznaczny termin, odnoszący się raczej do win lekkich.
Eteryczne
Wino o słodkim, chemicznym zapachu przywodzącym na myśl rozpuszczalniki, kleje, lakiery itd., a świadczącym o obecności octanu etylu. Tolerancja na te zapachy jest rzeczą subiektywną.
Faktura To samo co konsystencja.
Fermentacja Naturalny proces przekształcania cukru w alkohol na skutek działania drożdży. W kontekście wina – zmiana soku z winogron w wino.
Faza środkowa/środek Nazwa etapu degustacji tuż przed połknięciem trunku, kiedy badamy, smakujemy i oceniamy, co wino ma do zaoferowania. Im dłuższe na podniebieniu, tzn. im dłuższy ma środek, tym lepsze.
Finezyjne Wyrafinowane.
Fiołkowy Zapach fiołków wyczuwalny jest w niektórych winach czerwonych (np. Barolo)
Filoksera Pasożytnicza mszyca żerująca na korzeniach winorośli.
Finisz Końcowe wrażenie, jakie pozostawia wino.
Gama Skala chromatyczna.
Geranium Aromat przypominający zapach liści geranium
Gęste Duża zawartość tanin, W odniesieniu do aromatu/bukietu: tak bogaty, że niemal namacalny
Gładkie Bez wyraźnej nuty smakowej
Glebowy Aromat odzwierciedlający szczególne warunki klimatyczno-glebowe panujące na danym terenie (o takim winie mówimy też, że czuć w nim terroir).
Gorzkie Gorycz jest odbierana głównie z tyłu (u nasady) języka, czasami wydaje się, że również w gardle. Gorzki smak przypomina smak chininy rozpuszczonej w wodzie lub mocnej czarnej kawy. Czasami można go pomylić z taniną, choć należy pamiętać, że gorycz jest smakiem, a tanina wrażeniem dotykowym. Z racji tego, że gorycz rozpoznawana jest przez tył języka, gorzki smak zazwyczaj postrzegany jako część końcówki lub posmaku wina. Czasami obecny w młodych, taninowych winach czerwonych, które wymagają leżakowania. Lekka goryczka jest przyjemną właściwością wielu włoskich win czerwonych.
Gronowe Silnie naznaczone charakterem świeżych winogron, co uderza zwłaszcza w winach Muscat i niemieckich Riesling.
Gryzące Przykre, dławiące, czasem palące doznanie na końcu nosa i w tyle podniebienia, które świadczy o zbyt dużej zawartości dwutlenku siarki. Dwutlenek siarki chroni wino przed utlenianiem. Gdy jest go za dużo, może pojawiać się zarówno jako woń podobna do zapachu zapalającej się zapałki, jak i w postaci pieczenia na końcu nosa oraz w tyle gardła.
Gryzienie (lub wino do gryzienia)
Niejednoznczy termin degustacyjny, najczęściej oznacza wrażenie wgryzania się w wino, jak w świeże, soczyste jabłko. Przeciwieństwo wyrażenia Potoczyste.
Grzanka Niuans aromatyczny przywodzący na myśl świeżo przygotowaną grzankę - szczególnie wyrazisty w dębowym Chardonnay i w dojrzałym szampanie.
Guma Niemiły niuans świadczący o obecności siarkowodoru (patrz zredukowane). Siarkowodór to "zredukowana" siarka, która w połączeniu z tlenem daje gaz śmierdzący jak zgniłe jaja lub palona guma. Kiedy jest go niewiele, niemiłe wrażenia ustąpią, gdy wino pooddycha.
Głębokie Zarazem złożone i intensywne.
Harmonijne Określenie dla win, w których wszystkie składniki występuję w odpowiednich proporcjach. Młode wino może być zrównoważone, choć nie jest jeszcze harmonijne.
Intensywność Czystość koloru.
Jabłkowy Świeży, wskazujący na młodość wina, typowy dla odmiany Chardonnay.
Jałowe Nijakie
Jedwabiste
Delikatne, satynowe. Obok aksamitu najczęstszy metaforyczny odpowiednik faktury wina.Szczególnie jedwabiste są dojrzałe burgundy. Patrz atłas.
Jeżynowy Aromat właściwy odmianie Tempranillo
Jędrne Tak treściwe, często taniczne, że ma się wrażenie, że można je żuć.
Karmelowy Zapach smażonego syropu, typowy dla win długo dojrzewających
Kauczukowy Niezbyt przyjemny zapach, w nadmiarze przypominający merkaptan
Kawowy Zapach palonej kawy
Klasyczne Znakomite i modelowe w swoim typie.
Klub ABC
Klub "Anything But Chardonnay", co znaczy dokładnie "wszystko, tylko nie Chardonnay". Ten nieoficjalny skrót opisuje ludzi, którzy unikają win z tego szczepu, uważając go za oczywisty, łatwy, prosty i przeznaczony dla amatorów.
Kłujące Zapach przyjemnie podrażnia nos
Kompletne Posiada wszelkie walory swojego typu.
Konfitura Cecha win z gorącego klimatu lub upalnego rocznika wynikająca z przejrzałości winogron: pozbawiony wyrazistości owocowy charakter pospolitego dżemu z czarnych owoców.
Konsystencja Dotykowe właściwości wina, porównywane często do faktury szlachetnych tkanin.
Końcówka Odczucie smaku, konsystencji i aromatu wina utrzymujące się po przełknięciu trunku. Im bardziej długotrwałe, tym lepiej (patrz długość).
Korkowe Roztwory chloru używane do sterylizacji beczek i korka w kontakcie z pleśnią obecną w drewnie mogą wytwarzać substancję zwaną trójchloroanizolem (TCA). TCA niesie woń zakurzonej, wilgotnej i zatęchłej piwnicy, maskuje treści owocowe w winie, wyostrza i skraca smak trunku - a narzuca się tym silniej, im dłużej butelka jest otwarta. Ton korkowy jest obecnie najczęściej spotykaną wadą win i najważniejszym powodem odchodzenia od stosowania korka na rzecz propylenu i zakrętek.
Korona Wieniec utworzony z bąbelków na powierzchni kieliszka, typowy dla dobrych win musujących.
Korzenny Aromat przypominający zapach przypraw korzennych
Krągłe Bez ostrych krawędzi.
Kreda Niuans obecny w trunkach pochodzących z wysoce wapiennej gleby (terroir, ziemne)
Kremowe Wino o bogatej i gładkiej konsystencji. Określenie stosowane na ogół w odniesieniu do win białych, ale również w przypadku szampanów o szczególnie miłym mousse.
Krótkie Szybko gaśnie na podniebieniu i w końcówce. Dobre wina są długie (długość).
Krzemień Mineralny niuans aromatyczny obecny zwykle w rześkich białych winach wytrawnych, jak Sancerre lub Chablis.
Kwiatowy Aromat przypominający zapach kwiatów
Krzepkie Bogate w alkohol i taniny
Lanolina Wrażenie bogactwa i oleistości, które kojarzy się z tłuszczem z owczej wełny, charakterystyczne dla dojrzałych win opartych na Semillon, a zwłaszcza Sauternes.
Lekkie O lekkiej budowie lub smaku. Wina o lekkiej budowie mogą mieć mocny smak.
Likierowe Oleiste jak likier; wielka zaleta win słodkich.
Lotne Zapach kwasu octowego/octu winnego jak i związanej z nim nieprzyjemnej woni octanu etylu (skisłe). Te "eteryczne" wonie mogą występować razem lub osobno. Kwas octowy daje o sobie znać kwaśnym zapachem i charakterystycznym cienkim i ostrym smakiem; octan etylu - zapachem lakieru do paznokci, rozpuszczalników, kleju modelarskiego; sprawia, że wino staje się twarde i gorące na podniebieniu, zwłaszcza w końcówce. Tolerancja na obecność tej substancji jest bardzo subiektywna. Wada trunku.
Lśniące Dobre i wyjątkowo świetliste.
Lwi pazur Czerwone wino o solidnej konsystencji i taninie, czyli o wyrazistej formie.
Łagodne O gładkiej fakturze taniny i umiarkowanej kwasowości. Określenie na ogół pochlebne, choć w odniesieniu do kwasowości bywa krytyczne.
Łupek Niuans mineralny obecny zdaniem wielu degustatorów zwłaszcza w klasowych Riesling z doliny Mozeli.
Łykowate Twarde wino o szorstkiej, ściągającej taninie.
Łza Ekstrakt wodny, który spływa po ściankach kieliszka na skutek wyparowywania alkoholu i tym samym utraty przyczepności.
Maślane W aromacie niuans topionego masła, zaleta bogatych win białych.
Matowy Ciemny kolor, charakterystyczny dla czerwonych win o dużej treściwości
Merkaptan Związek chemiczny o zapachu zgnilizny, powstały w wyniku reakcji siarkowodoru z alkoholem etylowym i metylowym
Mętne Brudne, nieprzejrzyste z powodu osadu i zanieczyszczeń
Mdłe Zbyt słodkie
Mięsiste Pełne treści i jędrne.
Mięta Niuans aromatyczny podobny do nuty eukaliptusa. Obecny zwłaszcza w kalifornijskich i australijskich Cabernet Sauvignon, a czasem w Bordeaux.
Migdałowy Aromat gorzkich migdałów, typowy dla win z Jerez
Mineralne Aromatyczne i smakowe niuanse minerałów: łupka, granitu, kredy itd. Dotyczy to zwłaszcza win z doliny Loary, północy doliny Rodanu, Bordeaux, Burgundii, doliny Douro, Mozeli, z Tokaju itd. Brzmi jak wymysł, ale zdaniem większości degustatorów jest jak najbardziej prawdziwe. Patrz terroir.
Mleczny Zapach przypominający mleko lub jego przetwory, właściwy dla win bardzo długo dojrzewających w dębowych beczkach.
Mokra wełna Niuans aromatyczny charakterystyczny dla niedębowego Chablis, Chenin z doliny Loary i Semillon z Bordeaux. Niewykluczone, że związany ze zbyt swobodnym stosowaniem siarki, choć może być naturalną cechą wina.
Mousse (fr.) Bąbelki w winie musującym.
Mrowiące Wino niemusujące, które zawiera nieco dwutlenku węgla i delikatnie szczypie w język.
Napięte Nie wiotkie, wyraziste.
Neutralne Przyjemne, ale bez charakteru.
Nieme Tyle co zamknięte - zwłaszcza w odniesieniu do aromatu, którego nie sposób określić.
Nierozwinięte Wino mniej rozwinięte od okazów tego samego typu lub z tego samego rocznika. Mniej rozwinięte w podstawowych aspektach, zwłaszcza pod względem kwasowości i taniny, surowe, a nawet szorstkie.
Niezrównoważone Upośledzone lub przerośnięte pod jakimś względem.
Obrzeże Mniej intensywna tonacja wina przy brzegu kieliszka
Octan etylu Patrz eteryczne, skisłe, lotne.
Octowe Wino którego aromat i smak wskazują na obecność kwasu octowego. Zwane też ciernistym.
Odmianowe (wino jednoodmianowe, wino szczepowe, wino jednoszczepowe) Oznacza wino, wyprodukowane w taki sposób, że jego charakter pozostaje pod dominującym wpływem jednej odmiany winorośli, np. chardonnay, merlot, pinot noir i cabernet sauvignon. Oznaczenie umieszczane na etykiecie wina określa dominujący szczep. Istnieją wina sporządzone w 100% z winogron jednego szczepu, jednak nie jest to warunek konieczny, aby wino zostało uznane za odmianowe – przepisy różnych krajów określają procentowy udział winogron wymagany dla takiego oznaczenia. W Unii Europejskiej minimum to 85% (przepisy niektórych apelacji wymagają 90-95%), w Stanach Zjednoczonych zaś tylko 75%.
Ogniste Agresywne, a nawet przykre, za sprawą wysokiej zawartości alkoholu, kwasu, taniny.
Oleiste Glicerynowe, tłuste
Orzechowe Aromat orzechów: laskowych, włoskich, nerkowca; świeżych, suszonych, palonych.
Osad Resztki opadłe na dno kadzi lub beczki po fermentacji: martwe drożdże, cząsteczki miąższu, skórki itd. Również substancje wytrącające się w winach dojrzewających w butelce, na przykład w porto typu Vintage.
Ostre Wino o niemal nieprzyjemnej kwasowości, octowe.
Owocowe Określenie wytarte, ale niezbędne: oznacza wino o bogatej nucie owocowej, zwykle nieskomplikowanej, choć ani trochę przez to gorszej.
Otwarty Kolor o delikatnym odcieniu.
Pale Angielski termin określający kolor wina fino z Jerez
Paprykowy Aromat przypominający paprykę
Pełny Ciemny, głęboki kolor
Petillant (fr.) Lekko musujące.
Pieprzowy Charakterystyczny aromat dla Cabernet Sauvignon, Biały pieprz - w winach Grenache oraz w Grüner Veltliner, mielony czarny pieprz - w Syrah z północy doliny Rodanu, a także w młodym porto. W nadmiarze wskazuje na niedojrzałość winogron
Pikantny Zapach siarki
Pleśniowy Zapach pleśni pochodzący od winogron zarażonych grzybem, zanieczyszczonych naczyń, a także kiepskich lub zepsutych korków
Płaskie Upośledzone pod względem bukietu, świeżości smaku i kwasowości; w przypadku szampana - bez gazu.
Podłe Kwaśne, niedojrzałe, bez nijakiego powabu.
Podwórkowy (nos)
Specyficzna grupa aromatów, która charakteryzuje się do-określonym "podwórkiem", czyli mieszanką akcentów ziemistych, zwierzęcych i roślinnych.
Polifenole Pigmenty (antocyjany i taniny) zawarte w skórce winogron czerwonych odpowiedzialne za barwę win czerwonych. Oba wyodrębniane w procesie winifikacji. Najpierw, przez wodę zawartą w soku, ługowane są antocyjany - barwniki, potem zaś za sprawą podnoszącego się poziomu alkoholu - taniny. Antocyjany są purpurowe i odpowiadają za barwę młodych win, ale ich kolor jest stosunkowo nietrwały i znika wcześniej niż barwa taniny. Taniny są pomarańczowe, bursztynowe i żółte. Antocyjany szybciej się wytrącają, stają się nierozpuszczalne i formują osad, dlatego najpierw w winie znika purpura, pozostawiając pomarańczowe i ceglaste barwy tanin w bardziej dojrzałych winach czerwonych. Taniny wytrącają się wolniej, tempo zmian zależy od odmiany winogron, pochodzenia wina i rocznika.
Posmak Tyle co końcówka lub finisz.
Pospolite Bez osobowości, przeciętne
Potoczyste Jak potok: szybko przechodzi przez usta bez konkretnego punktu zaczepienia, dostarczając bardzo mało wrażeń
Powabne Pełne uroku, choć niezbyt złożone. Najczęściej mówi się tak o winach, które z wiekiem mogą nabrać charakteru.
Proste Nie wielowymiarowe.
Przaśne Szorstkie, zwykle wskutek prymitywnej winifikacji.
Przeciągnięte Wino, które tak jak zbyt długo parzona herbata wchłonęło zbyt wiele treści i w rezultacie jest tępe w smaku, pozbawione świeżości i ściągające.
Przegrzane Krytyczne określenie niuansów smaku i aromatu przywodzących na myśl przesmażone, spieczone, przypalone owoce (patrz konfitura).
Przejrzałe Wino zgrzybiałe w fazie utraty jakości
Przejrzyste Przezroczyste, lśniące
Przenikliwy O bukiecie: intensywny i skupiony. O smaku: intensywny, zdaje się pobudzać każdy nerw podniebienia.
Przesłodzone Zbyt słodkie za sprawą za niskiej kwasowości.
Przyćmione Mało przejrzyste i pozbawione blasku.
Przydymienie Niuans aromatyczny obecny zwłaszcza w Sauvignon Blanc z doliny Loary, Syrah z północy doliny Rodanu i w maderze Bual.
Przystępne Dobre do picia wcześnie, już jako wino młode. Również w odniesieniu do win w zasadzie potrzebujących jeszcze czasu.
Puste Bez smaku, krótkie.
Rancio (hiszp.) Atrakcyjne maślane i orzechowe aromaty octanów powstających w długotrwałych reakcjach aldehydów (takich jak aldehyd octowy) i kwasów. Cecha dobrych starych jerez i vin doux naturels w rodzaju Banyuls.
Rasowe Pięknie ukształtowane, wyrafinowane pod każdym względem.
Rozłożyste Nie wiotkie, ale nie wystarczająco kwasowe i wyraziste. Przeciwieństwo trunku napiętego.
Rozwinięte/ nierozwinięte W odniesieniu do win, które potrzebują czasu by dojrzeć: gotowe/ niegotowe do picia.
Rozwój (na podniebieniu) Aspekt jakości związany z tym, jak i jak długo smak wina rozwija się podczas gdy trzymamy je w ustach. (długość, faza środkowa)
Równowaga Pożądany stosunek między zawartością alkoholu, kwasowością, nutą owocową i taniną. Punkt równowagi zmienia się zależnie od odmiany winogron, miejsca pochodzenia jagód, sposobu winifikacji itd. Wino jest zrównoważone, jeśli nie jest upośledzone ani przerośnięte pod żadnym względem istotnym dla jego typu. Młode wina, potrzebujące czasu, żeby dojrzeć, często wydają się pozbawione proporcji, a mimo to można określić je jako zrównoważone, jeśli rokują, że z wiekiem osiągną harmonię.
Rubinowe Wino przypominające kolor ten kamień.
Rześkie Orzeźwiająco kwasowe - jak smaczne, soczyste jabłko.
Skisłe Wino wydzielające woń octanu etylu, produktu ubocznego powstawania octu winnego. To szczególna, eteryczna woń acetonu, przywodząca na myśl klej modelarski, zmywacz do paznokci, lakiery. Wino skisłe jest lotne.
Skupione/ skoncentrowane Trunek skupiony to przeciwieństwo cienkusza – zdecydowanie atakuje nasze zmysły. Termin z reguły pochlebny, choć zdarzają się wina zanadto skoncentrowane. Zdarza się, że winiarze przesadzają w imię wielkości, intensywności itd. W przypadku win czerwonych: połączenie bardzo niskich plonów, przejrzałych owoców, koncentracji, mocnej ekstrakcji, przedłużonej maceracji, dużej ilości dębu itd. w nadmiarze daje zniekształcone wino, które nie nadaje się do picia.
Słomkowe Białe wino o żółtawym odcieniu przypominającym kolor słomy
Soczewka Lekko wklęsła powierzchnia, którą tworzy wino w kieliszku
Soczyste Znaczy dokładnie to co znaczy w każdym innym kontekście.
Solidne Wykazuje wysoki, ale nie przesadny poziom kwasowości. Określenie pochlebne, zwłaszcza w odniesieniu do młodych win, które mają potencjał dojrzewania. Podobnie mówi się o konsystencji i taninie.
Sprężyste Łagodnie kwasowe i taninowe.
Stalowy Metaliczny odcień niektórych młodych win białych
Struktura Podstawowe fizyczne aspekty wina: alkohol, kwasowość, treści owocowe, tanina. Pojmowane jako różne od zmysłowych właściwości smaku i oznak jakości. Wino o solidnej strukturze to trunek mocny i długowieczny.
Subtelne Delikatne, subtelne ;złożone i wyrafinowane w sposób nieoczywisty.
Surowe Młode wino, którego elementy strukturalne, alkohol, kwasowość i tanina, jeszcze nie złagodniały i nie zintegrowały się, i które jest szorstkie i twarde.
Suszone owoce Wino karmelowe o zapachu rodzynków.
Swojskie Wino niesprecyzowanego pochodzenia, proste, dobrze odzwierciedlające charakter win z określonego większego obszaru.
Szczodre Pełne, sycące i komunikatywne.
Szczyt Czas, kiedy wino prezentuje pełnię swoich możliwości. Rzecz bardzo subiektywna.
Szkliste Wyjątkowo gładkie, cho zarazem nieco twarde w konsystencji, jak to czasem zdarza się winom Riesling i Chenin Blanc.
Szlachetna pleśń Botrytis cinerea: pleśń pokrywająca winogrona popielatym nalotem. Szlachetna albo szara pleśń, która niszczy kwiaty i liście w okresach ciepłych i wilgotnych. Szlachetna pleśń to marzenie koneserów, ale najczęściej obecność botrytis oznacza spore kłopoty dla winiarza (wino pozbawione aromatów odmianowych i bardzo niestabilne – podatne na utlenienie, utratę zapachów fermentacyjnych, wzrost kwasowości lotnej i brunatnienie; botrytycyna – antybiotyk produkowany przez te grzyby, skutecznie hamuje rozwój drożdży, itd.) Nawet niewielki procent winogron zarażonych szarą pleśnią ma ogromny wpływ na zapach wina. Najwyraźniej widać to na przykładzie białych wytrawnych win. 10% chorych winogron może zrujnować cały zbiór. Żeby uzyskać szlachetną odmianę pleśni, potrzebne są ściśle określone warunki. Do zakażenia musi dojść na 15-20 dni przed uzyskaniem przez winogrona pełnej dojrzałości. Następnie konieczne są regularne zmiany pogody: 3-4 dni deszczu, potem ok 10 dni bez opadów. Im więcej razy tym lepiej. Jeśli nie ma deszczu, przynajmniej mgły albo rosa są konieczne. Zarodniki botrytis przenosi wiatr. Idealne warunki do rozwoju stwarzają im mgliste poranki sprzyjające rozwojowi grzyba na winogronach i słoneczne popołudnia, podczas których z winogron powoli wyparowuje woda, a ich sok gęstnieje. Grzyb początkowo przybiera postać miedzianych plam, które stopniowo barwią skórkę winogron na kolor czekolady. Kiedy sok odparowuje, skórka marszczy się i kurczy. Ostatnie stadium to pokryta pleśnią, wysuszona rodzynka o wyjątkowej koncentracji wszystkich składników smakowych z wyjątkiem kwasu winowego. Deszcz na tym etapie ma katastrofalne skutki – oznacza zwycięstwo szarej pleśni. Winogrona gniją i nie nadają się do niczego. Szlachetna pleśń nie tylko nie niszczy zapachów odmianowych, ale wręcz je uwypukla. Semillon staje się bardziej cytrusowy, a riesling bardziej mineralny. Dzięki szlachetnej pleśni powstają wspaniałe, bogate, aromatyczne i długowieczne białe wina likierowe: węgierskie Tokaje, francuskie Sauternes, Coteaux de Layon, czy niemieckie Trockenbeerenauslese.
Szorstkie Wino o zbyt cierpkich taninach, długo utrzymujących się na podniebieniu.
Szypułkowe Szorstkie, często zielone, ściągające za sprawą niedojrzałych winogron, brutalnego wytłaczania lub nadmiernej maceracji. Zwykle to określenie dotyczy czerwonych win.
Trawiaste Zapach roślinny, typowy dla niedojrzałych winogron
Treściwe Wino o wysokim stężeniu tanin zapewniających długą konserwację
Truflowy Aromaty trufli, charakterystyczne dla czerwonych win długo dojrzewających
Truskawkowy Zapach młodych win, przypomina woń truskawek
Tytoniowy Zapach tytoniu przypisywany niektórych win czerwonym długo dojrzewającym
Twarde Cierpkie
Utlenione (oksydowane) W niektórych przypadkach świadczy o zepsuciu wina na skutek kontaktu z powietrzem, wino takie ma kolor szary lub brunatny. Istnieją jednak wina z zamierzonym utlenieniem – porto lub sherry.
Waniliowy Zapach wanilii pojawiający się w trakcie dojrzewania wina w beczce
Wiśniowy Odcień podobny do koloru dojrzałej wiśni
Woń Intensywny, trwały aromat
Zgaszone Smaki i aromaty słabo wyczuwalne
Złoty Odcień białego wina przypominający kolor starego złota
Złożony (wielowymiarowy) Aromat zawierający różne odcienie zapachowe
Zmącony Charakterystyczny dla win zepsutych
Zwierzęcy Zapach wygarbowanej skóry, mięsa lub sierści zwierzęcej. Aromat często obecny w starych winach i niektórzy młodych z odmian np. Garnacha lub Syrah.
Żywe Błyszczące.
Źródła:
www.neurosciencemarketing.com
"Degustacja win", Michael Schuster, WIG-PRESS 'Wino. Porady Markiza z Grinon" Carlos Falco, 2006
|