Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Wino i cukier

 

 

Wina określane jako wzmacniane i deserowe nie są zwykłymi winami, na które możemy mieć ochotę każdego dnia. Zawierają więcej alkoholu niż inne wina oraz odznaczają się słodkim smakiem.


Włochy
Italia to ojczyzna wielu win deserowych. Najbardziej znanym jest Marsala, która zawdzięcza swą nazwę miastu położonemu w zachodniej części Sycylii. Najczęściej do jej produkcji wykorzystuje się szczepy Cataratto, Inzolia oraz Grillo. Występuje w różnych rodzajach, jednak wszystkie są wzmacniane tuż po fermentacji i – jak sherry – starzone metodą solera. Natknąć się możemy na Marsalę wytrawną, półwytrawną lub słodką, które mogą być bursztynowe, złote lub czerwone.  Te najwyższej jakości mają człon Superiore na etykiecie.


Znani producenci: Marco de Bartoli (wino Vecchio Samperi), Pelegrino, Rallo i Florio.


Na wyspach Eolskich (lub Lipari) wytwarzana jest Malvasia delle Lipari z winnicy Carla Haunera. Pomarańczowo-bursztynowa barwa i bogaty kwiecisto-ziołowo-morelowy aromat charakteruzują to niemalże syropowe wino.


Z małej wysepki Pantelleria, 70 km na północ od Tunezji, pochodzi Moscato di Pantalleria. Skomponowane w 100% z odmiany Zibibbo.


Znani producenci : Salvatore Murana, Pellegrino, Donnafugata, Murana Martingana


Porto
Pierwsze wzmacniane wino ukochane przez Brytyjczyków. Nazwę swą zawdzięcza miastu Oporto, położonego obok ujścia rzeki Douro do Atlantyku. Winnice na niegościnnych stokach należą do najpiękniejszych na świecie.
Najważniejsze odmiany z których robi się Porto: Toutiga Nacional, Tinta Roriz (Tempranillo), Tinta Barocca, Tinto Cao oraz Touriga Franca.

 

 


Znani producenci: Taylor-Fladgate, Fonseca, Ramos Pinto, Ferreira, Niepoort, Calem.


Hiszpania

Obszernie opisałem tutaj.


Madera
U wybrzeży północno-zachodniej Afryki wyrabia się najbardziej długowieczne wino na świecie. Chyba tylko Tokaj Eszencia może równać się z tym winem. Maderę można zrobić na dwa sposoby: metoda estufagem (po fermentacji), polega na pozostawieniu madery w ogrzewanych kadziach w cieplarniach (estufas). W wyniku wysokiej temperatury cukier ulega karmelizacji, a wino poddawane jest maderyzacji (utlenienie poprzez ogrzewanie). Dłuższą metodą jest canteiro, czyli trzymanie beczki z winem na strychu przez co najmniej 3 lata. Metoda ta pozwala na wydobycie z wina tego, co w nim najlepsze i zarezerwowana jest dla lepszych gatunków.
Madera może być: wytrawna (Sercial), półwytrawna (Verdelho), słodka (Bual lub Boal), bardzo słodka (Malmsey), półsłodka (Terrantez) i „czerwona” (Bastardo).


Znani producenci: Barbeito, Borges, Henriques&Henriques, Justino Henriques, Pereira d’Oliveira oraz Madera Wine Company.

Sauternes
Francuskie płynne złoto. Niskie plony sprawiają, że wino takie butelkuje się 3-4 razy w ciągu dekady. Jego produkcja nie byłaby możliwa bez szlachetnej pleśni (definicja).
Do uprawy dopuszczone są Semillion, Sauvignon Blanc i Muscadelle.


Znani producenci: Chateau d’Yquem, Chateau de Fargues, Chateau Raymond –Lafon, Chateau Suduiraut.

Tokaj
Kiedyś w Polsce określano je „węgrzynami” (słynne powiedzenie ‘nie masz wina nad węgrzyna”). Powstaje głównie ze szczepu Furmint, chociaż uprawia się tam także Harslevelu, Sargę muskotaly i Zetę. Produkuje się go z podsuszanych winogron. Tokaj to jedyne wino, którego nazwa pojawia się w hymnie („I pozwól srebrnemu deszczowi, Zraszać winne grona Tokaju”).


 

 

Znani producenci: Alana, Gróf Degenfeld, Dobogó, Füleky, Barta, Béres, Dereszla, Disznókő, Patricius, Gábor Orosz, Sauska Tokaj, Samuel Tinon, Tokaj Nobilis

Nie zapominajmy też o TBA i Ausbruch z Austrii, Vin Santo z Toskanii i wielu, wielu innych...


tekst: Michał "WineMike" Misior

źródło: Wine for Dummies

foto:

Tripadvisor
Transilvaniantour


Komentarze

Obowiązkowo trzeba wspomnieć o produkowanym najbliżej nas - Eiswein.

Który produkuje się także w Kanadzie. :)

i?

vin santo?

Kiedyś próbowałem do ciasteczek cantuccini ;)

A w jaki sposób? podobno cantuccini trzeba na chwilę zanurzyć w winie :)
Aż (ostrożnie) wziąłem do ręki buteleczkę od Rocca di Montegrossi: 3 miesiące suszenia, później 6... lat w małych beczułkach wiśniowo-dębowych, cukier na poziomie 387g/l i to tylko po to, by zanurzyć w nim ciacho....

Dokładnie tak. Do małego kieliszka vin santo dostałem około 10 cantuccini. I każde maczałem sobie w winie
Ale kiedy to było hohoho ;)

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.