Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

7 sposobów na to, jak zdrowo żyć i wino pić


 

 

7_sposobow_wino_zdrowie magnify Post to dobry moment na wprowadzenie zmian w diecie. Jednak diety, które wyglądają z każdej gazety i magazynu, nie szanują upodobania miłośnika wina do tegoż wina właśnie. Jak rozpocząć i utrzymać nowy, zdrowy styl życia, jeśli wyklucza on oddawanie się swojej największej pasji? Na szczęście jest cała masa dowodów na to, że wino, spożywane z umiarem, jest zdrowe.

Oto 7 wskazówek jak cieszyć się winem i prowadzić zdrowy tryb życia:


1. Pamiętaj ile wino ma kalorii
2. Zapracuj na każdy kieliszek wina
3. Nie pij przed jedzeniem
4. Pij wytrawne czerwone wino
5. Nie pij wina o zbyt późnych porach
6. Wydawaj więcej na wino
7. Pij wino poza domem


1. Pamiętaj ile wino ma kalorii

Kalorie i różne rodzaje wina

Kieliszek wina to przeważnie około 130-175 kalorii. Inaczej trawimy alkohol (etanol) niż jedzenie, ponieważ alkohol to substancja toksyczna. Nasze ciało poddaje nadmiar etanolu skomplikowanym procesom trawiennym, w których ważną rolę odgrywa wątroba, zamieniając go w kwas octowy, który finalnie wydalamy z organizmu w formie płynnej. Każdy organizm radzi sobie inaczej: kobiety, Azjaci, rdzenni Amerykanie i Innuici wydalają mniej alkoholu niż mężczyźni rasy białej.

Rzecz dziwna, jeśli pijemy więcej alkoholu niż jesteśmy w stanie przetworzyć, to nie wchłaniamy wszystkich kalorii w nim zawartych. Nie oznacza to, że bezkarnie możemy teraz wypić całą butelkę wina, ale że kalorie zawarte w alkoholu są dla nas łaskawsze niż kalorie w lodach, na przykład.
 
Ile to jest za dużo?

Dużo dawka alkoholu to 3 drinki i więcej dziennie w przypadku mężczyzn i 2 i więcej w przypadku kobiet. Zróbmy coś dla siebie, a zarazem dajmy dobry przykład umiarkowania, i spróbujmy przyzwyczaić nasze ciała do około połowy tej dawki. Wielu ludzi, którzy cieszą się bardzo długim życiem pije mniej więcej tyle każdego dnia.
 
2. Zapracuj na każdy kieliszek wina

Wczesnowieczorny spacer pobudzi przemianę materii, jednocześnie zmniejszając łaknienie, potrzebę ukojenia, które często odczuwamy pod koniec dnia. Spacer pozwoli nam w naturalny sposób „odparować” po całym dniu. Pozwoli również zmniejszyć potrzebę nadmiernego picia alkoholu.

Sukces zdrowiej diety to pobudzenie metabolizmu. Co ciekawe, wino zwiększa metabolizm na jakieś 70-90 minut. Spożywając wino i alkohol w ogóle, należy pamiętać o piciu wody, która uzupełnia wypłukiwane przez alkohol związki organiczne.
 
3. Nie pij przed jedzeniem

Udowodniono, że picie wina 30 minut przed jedzeniem wzmaga apetyt, dlatego najlepiej zachować je na czas posiłku. Jeśli lubisz pić wino gotując, postaraj się podzielić kieliszek na 2 porcje po ok 90 ml każda.

Ponadto, picie wina na pełny żołądek sprawi, że mniej odczujemy jego skutki, ale też bardziej prawdopodobne, że wchłoniemy wszystkie kalorie jakie wino ma nam do zaoferowania.

4. Pij wytrawne czerwone wino

Czerwone wino ma dużo wyższy poziom antyoksydantów niż inne wina. Kupując wino zwracaj uwagę na poziom alkoholu i staraj się, żeby nie przekraczał 13,5%.
 
5. Nie pij wina o zbyt późnych porach

Alkohol zachowuje się podobnie jak węglowodany, dlatego lepiej nie pić go zbyt późno. Lepiej wypoczniesz w nocy, jeśli około 20-20.30 przestaniesz jeść i pić. Oczywiście, jeśli chodzisz spać około północy.
 
6. Wydawaj więcej na wino

Chcąc zmienić nawyki, powinniśmy podwyższać wartość tego co jemy. Droższą butelką wina będziemy się cieszyć kilka dni. Nie jest to trudne, jeśli będziemy przechowywać białe i czerwone wino w lodówce zamknięte za pomocą pompki próżniowej. Wina musujące mogą przetrwać nawet do 4 dni, jeśli zakorkujemy je specjalnie do tego przeznaczonym korkiem.
 
7. Pij wino poza domem

Jesteśmy leniwi. Jeśli pokusa nie jest w zasięgu ręki, nie ulegniemy jej tak łatwo. Narzucasz sobie rygorystyczną dietę? Usuń z domu jedzenie i napoje, które mogłyby cię skusić. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby wieczorem przejść się z do pobliskiego wine baru na spotkanie ze znajomymi.
 
BONUS: wino to afrodyzjak

Niewielka ilość wina pomaga się rozluźnić i „wprowadzić w nastrój”. Wprawdzie nie jest to porada lekarska, ale przyjrzyjmy się faktom:

1. Wino pobudza krążenie i wywołuje ciepłe mrowienie pod skórą.
2. Etanol spowalnia uwalnianie glutaminianu, zwalnia pracę mózgu, więc nie pozwoli nam się rozpraszać.
 
Pożądany efekt zapewni nam już niewielka ilość wina.
tekst: Katarzyna
foto:
winefolly.com

źródło:
winefolly.com
www.facet.wp.pl

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.