Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

XLIV Panel degustacyjny Nasze-wina.pl



Panel degustacyjny klubu nasze-wina w dniu 1 sierpnia 2013


Dzisiejszy panel to druga już próba realizacji pomysłu prezentacji win zaproponowanych przez ważne postaci polskiego rynku winiarskiego. Na poprzednim ocenialiśmy wina od Guillaume Deliancourt'a, a tym razem kreatorem listy win był Tomasz Kolecki-Majewicz. W pierwszym przypadku nie udało nam się degustować w towarzystwie Guillaume, z powodów od obu stron niezależnych. Tym razem Tomasz Kolecki był z nami i mogliśmy wspólnie ocenić zaproponowane wina. Spotkanie w czwartkowy wieczór miało jeszcze jeden aspekt, a mianowicie było organizowane wspólnie z firmą Winezja, która dostarczyła wina.


Jak większość osób wie, a jeśli nie wie to donoszę, że Tomasz Kolecki jest czterokrotnym mistrzem Polski sommelierów, współpracownikiem Winezji, jak również osobą, która ma wpływ na ofertę Biedronki. Tym bardziej ciekawi byliśmy propozycji win na degustację, wiedząc jednocześnie, że są to wina w rozsądnych cenach, a do tego w specjalnej ofercie dla członków klubu Nasze-wina. Degustacja jak zwykle odbywała się „w ciemno”, to znaczy, nie wiedzieliśmy jakie konkretnie wino degustujemy. Tym razem butelki osłonięte były gustownymi habitami nabytymi specjalnie na takie okazje w Asyżu.


Rozpoczęliśmy od krótkiego (w zamierzeniu) wstępu, który rozwinął się w ciekawą wypowiedź doświadczonego sommeliera, o tym jak wina degustować, na co zwracać szczególną uwagę, jak można rozpoznawać wina, co stanowi o ich wartości, jak łączyć wina z potrawami, no i kilka informacji o regionach skąd pochodziły degustowane wina. Okazało się przy okazji, że zaproponowany przez Szymona Kamińskiego, system oceny, który stosujemy na panelach wywodzi się z francuskiej szkoły winiarskiej. Wiele ciekawych spostrzeżeń i uwag, jak myślę wzbogaciło wiedzę i umiejętności większości panelistów i było dobrą podbudową pod sam proces oceny. Umówiliśmy się, że ocena fachowca będzie podsumowywała proces oceny panelistów, stąd oceny końcowe są nasze własne, co zdecydowanie podkreślam. Dla wszystkich uczestników spotkania ciekawe było skonfrontowanie swojej własnej oceny z komentarzem Tomasza Koleckiego koncentrującym się na ocenie technicznej i uzasadnieniu dlaczego dane wino znalazło się na liście degustacyjnej.


Wieczór przebiegł  w bardzo sympatycznej atmosferze, a dodatkowo zadowolenie zwiększyła informacja przekazana przez przedstawiciela Winezji Macieja Wojciechowskiego, że degustowane wina możemy nabyć w ofercie 2 za 1, czyli zamawiamy 6 a dostajemy 12. Dobra wiadomość dla wszystkich klubowiczów jest taka, że każdy z Was może skorzystać z tej oferty.


Dodam tylko, że degustowaliśmy w składzie:
Agata Gebhardt, Ewa Hutny, Zofia Pasula, Magdalena Poklewska, Mariusz Boguszewski, Jacek Mędrala, Jerzy Pasula, Paweł Tyszer, gość panelu Tomasz Kolecki-Majewicz, oraz gospodarze Bożena Skibicka i Krzysztof Chełpiński.


Uważnie wypowiedziom panelistów przysłuchiwał się Maciej Wojciechowski.


A oto wrażenia z degustacji.

viura2011 magnify 1. Viura Rioja Bodegas Valdemar 2011
Wino o złotawej barwie, klarowne. W bukiecie świeże owoce, jabłko, siano, aromaty drożdżowe.  W smaku wyraźna kwasowość i goryczka, jabłka, może grejfruty, rześkie. Dobre do białych mięs, drobiu, maślanych sosów.

 

 

 


Ocenione bardzo równo przez panelistów. Ocena wspólna to 7.

 

ventis magnify 2. Sauvignon Blanc Ventisquero 2011
Wino o słomkowej barwie z zielonkawymi refleksami, przejrzyste. Mocny, zdecydowany bukiet, a w nim na początku szparagi z puszki, a potem agrest, mocny agrest. W smaku również agrest i sporo słodyczy Wino ekstraktywne, krągłe. Przyjemne.
Ta słodycz w winie podzieliła panelistów na dwa obozy. Część wystawiła mocną siódemkę, a część szóstkę.

 

Finalnie uzgodniliśmy, że ocena wspólna to również 7.


woodhaven magnify 3. Chardonnay Woodhaven 2010
Barwę wina postrzegaliśmy różnie, od słomkowej z zielonymi refleksami do złotawej. W bukiecie wyczuwaliśmy gruszki, dojrzałe jabłka, miód, słodkie truskawki, kwiaty. W smaku zgodnie podkreślaliśmy obecność słodyczy, wyczuwaliśmy gruszki, miód, dojrzałe jabłka, biały pieprz. Z mniej oczywistych skojarzeń to pojawiła się też marchewka. Dość długie. Można je chyba określić winem dla każdego. Kulinarnie białe mięsa, bolognese.


Oceny w miarę równe. Finalnie, najmocniejsze jak do tej pory 7.

cab-rose magnify 4. Cabernet Sauvignon Rose Vina Santa Carolina 2012
Należy tu zacząć od stwierdzenia, że paneliści w swojej większości nie są zwolennikami win różowych co zapewne wpłynęło nieco na nasze oceny. Ale do rzeczy. Barwę określaliśmy jako poziomkową, ciemny, wyrazisty róż, świecący róż. W nosie wyczuwaliśmy truskawkę, malinę, kompot truskawkowo-malinowy, łodygi czarnej porzeczki, konfiturę z czarnej porzeczki, arbuz, melon, kisiel poziomkowy złamany skórka pomarańczową. W smaku dominowało skojarzenie landrynkowe, choć w ocenach pojawiały wzmianki o goryczce, „zielonych” nutach, pieprzu. Ogólnie wino nie zostało przyjęte zbyt życzliwie, ale jeden z kolegów określił je mianem dobrego chłodziwa na upalne dni. Wino gastronomiczne. Będzie dobrze pasowało do kuchni orientalnej, warzyw z grilla, mocno przyprawionych potraw. W ocenach duże kontrowersje, od mocnej siódemki do słabej piątki.


Ocena wspólna to mocna 5.


silvestre magnify 5. Merlot Silvestre Vina Ochagavia 2011
Wino, którego barwę określaliśmy jako ciemno wiśniową, rubinową. Bukiet dla jednych prosty, dla innych złożony. Aromaty wiśni, suszonych śliwek, czarnej porzeczki, aronii. Wydawało się też, że wyczuwamy nuty beczkowe choć w informacji producenta nie znalazłem takiej informacji. W smaku wiśnie, porzeczki, suszone śliwki, gorzka czekolada, pieprz. Wino trochę nietypowe, ale nie wzbudziło specjalnych kontrowersji.


Ocena wspólna to 7.


solis magnify 6. Tempranillo Bajoz Felix Solis Avantis 2010
Wino wzbudziło wiele pozytywnych emocji. Pięknie prezentowało się w kieliszku. Ciemno wiśniowa barwa, błyszczące. W nosie wiśnia, wędzona śliwka, czarna porzeczka, aromaty leśne, ściółka, dym, ziemia, wilgoć. W smaku wiśnie z pestką, pieprz, wyczuwalne taniny. Średnio długie. Pije się je z przyjemnością.

 



Zgodnie uznane zostało winem panelu z oceną 8.


nykteri magnify Bonus
Gdy już opadły emocje, oceny zostały wystawione, a wino panelu wybrane to wtedy Jacek Mędrala ujawnił swoja niespodziankę. A niespodzianką było przywiezione z Grecji, przez przyjaciela, wino Nykteri Santorini Santo Wines Winery 2011 pochodzące z wyspy Santorini. Wino to produkowane jest wyłącznie z winogron zbieranych nocą. Wino niespodzianka. W nosie orzechy włoskie. W ustach zrównoważone, kwasowość, miód, pikantne, ostre. Intrygujące, Niestety bez pomocy przyjaciół niedostępne w Polsce. Może przez Internet. Sprawdźcie, a nie pożałujecie.


Protokołował Krzysztof Chełpiński



Komentarze

Podczas wakacji na Rodos udało nam się znaleźć wino Nykteri od Santo Wines, ale za to z nowszego rocznika - http://www.nasze-wina.pl/nw/wine/13033/. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że Santo Wines Winery to jeden z największych producentów wina z Santorini. Co do wina - ponownie bardzo mineralne z wysoką kwasowością zrównoważoną słodyczą. Co ciekawe brakowało "musika", który pojawił się w winie z 2011 r. Cena całkiem przystępna.

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.