Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Panel degustacyjny Klubu Nasze-Wina, sesja XXIII - 31 maja 2012 r.

 


"Wina włoskie jakich jeszcze nie znamy"


Lubię włoskie wina. Nie jestem pewnie wyjątkowa w tym stwierdzeniu, ale lubię  wina z północnych Włoch. I tu jestem być może bardziej oryginalna. Większość znanych mi koneserów wymienia przeważnie wina z rejonu Toscanii. A ja jestem wielbicielką  cudownych Lagreinów, które kupowaliśmy w Bolzano – przeważnie dobrze zbalansowane, z długim finiszem. Lubię Barbera d'Asti z Piemontu kupowane w nieistniejącym już (a szkoda!) sklepie Provino we Wrocławiu, czy Barbera d’Alba też z Piemontu i też kupowane w Provino….
Lubię wina sycylijskie, szczególnie białe Carricante ale również czerwone Nerello Mascalese z wyraźnym posmakiem popiołu i, oczywiście, bardziej znane Nero d’Avola.

Nasza przygoda z winem od początku wiązała się z poszukiwaniem ciekawych szczepów, ciekawych win i ciekawych ludzi stojących za tymi winami. Pamiętam nasze wizyty w małych rodzinnych winnicach na Sycylii, pamiętam spotkanie z Krzysztofem Cyganem z Provino, który opowiadał nam o ludziach z pasją tworzących wina, które sprowadzał z Piemontu. Podobna filozofia stoi za działalnością jednego z naszych partnerów Adex Wina, sprowadzającego włoskie wina do Polski. Chcemy promować właśnie mniej znane wina z małych, rodzinnych winnic.

XXIII Panel był próbą pokazania mniej znanych włoskich win. Mam nadzieję, ze udaną, tak jak udane było spotkanie i atmosfera podczas panelu.

Win z moich ulubionych szczepów nasi Partnerzy nie zaproponowali na tę degustację, co nie znaczy, jak już napisałam powyżej, że nie była ona udana. Degustowane wina były dobre i bardzo dobre. A pierwsze z nich Modello Eosso delle Venezie Masi 2010 doskonale wpisało się w temat Panelu, bo o szczepach Refosco, Raboso słyszałam po raz pierwszy.

Degustowali: Ewa Hutny, Zofia Pasula, Jerzy Pasula, Paweł Tyszer,  Tomasz Zieliński  oraz  gospodarze Panelu: Bożena Skibicka i Krzysztof Chełpiński.

Wina dostarczyli w porządku alfabetycznym:
Adex Wina
MJA
Winezja.pl


Degustowane wina:


masi-1 magnify 1.    Modello Rosso delle Venezie Masi 2010
Wino o ciemno rubinowym kolorze, prawie czarne. Błyszczące, można powiedzieć dostojne. W zapachu wyczuwalny alkohol, wilgotna ziemia, dojrzałe wiśnie, ściólka, zioła. Ciekawy bukiet. W smaku łagodne, nieco cierpkie, mineralne. Długie, na końcu wyraźny pieprz. Na pewno będzie doskonałe do pizzy i makaronów z pomidorowymi sosami.


Ogólna ocena 7chianti-2 magnify 2.    Chianti Viticoltori Senesi Aretini 2010
Bardzo ciemne, błyszczące, gęste. Zapach słabo wyczuwalny, a w nim ziemia i słodki zapach konfitury wiśniowej. W smaku również wiśnie, trochę czekolady, pieprz. Niezrównoważone, krótkie. Zdecydowanie tylko do potraw.Ogólna ocena 6
chianti-3 magnify 3.    Chianti Celliere Viticoltori Senesi Aretini 2009
Wino w kolorze ciemno czerwonym wpadającym w brąz. Połyskliwe. W zapachu dużo nut zwierzęcych pomieszanych z czekoladą  konfiturą wiśniową. Wyczuwalny alkohol. Zrównoważone, stosunkowo długie, sporo tanin. Wydaje się, ze będzie dobrze pasowało do makaronów z pomidorowymi sosami, pizzy, również do czerwonych mięs.


Ogólna ocena 7poggio4 magnify 4.    Poggio al Casone Chianti Superiore Castellani 2009
Pięknie prezentuje się w kieliszku. Ciemno rubinowy kolor. Błyszczące. W zapachu najpierw pojawiają się zapachy kwiatowe, lawenda, potem żywica, grzybnia, również czekolada, wanilia. Zapach obiecuje bardzo wiele. W smaku zrównoważone, wyraźna wanilia, konfitury wiśniowe. Trochę, jak każde chianti rozwodnione, ale to nie przeszkadza. Długie..


Ogólna ocena 8montel5 magnify 5.    Montepulciano d'Abruzzo Valle d'oro Cantina Tollo 2009
Wino w pięknym rubinowym kolorze, ciemne, nawet mroczne, ale jednocześnie błyszczące. W zapachu czekolada, czarna porzeczka, wiśnia, wyczuwalna beczka.. W smaku dużo słodyczy zrównoważonej kwasowością. Sporo tanin. Stosunkowo krótkie. Będzie dobre do caprese ale można polecić również jako wino na spotkanie z przyjaciółmi.


Ogólna ocena 7valpo6 magnify 6.    Valpolicella Classico Superiore Ripasso "Zane" Carlo Boscaini 2008
Ciemno rubinowy kolor wpadający w brąz. Słodki zapach, a w nim czarna porzeczka, wiśnia, żywica. W smaku wyczuwalna beczka i alkohol, poza tym wiśniówka z pestkami, czekolada, pieprz. Dobre wino do obiadu, ale również do wieczornego popijania przed telewizorem.Ogólna ocena 7syrah7 magnify 7.    Syrah Pianadeicieli 2009
Ciemno bordowe, połyskliwe, gęste, bardzo eleganckie. Ładnie prezentuje się w kieliszku. Bardzo bogate zarówno w zapachu jak i w smaku: owoce leśne, konfitura wiśniowa, czarna porzeczka, wędzona śliwka, czekolada. Zrównoważone z przewagą słodyczy. Wyczuwalne taniny. Wino z charakterem.


Ogólna ocena 8

Winem Panelu zostało Poggio al Casone Chianti Superiore Castellani 2009 dostarczone przez sklep winiarski Winezja.


XXIII Panel odbył się w gościnnych progach Jurka Kruka w 4Senses. Jurek, jak zwykle, dołożył coś od siebie czyli:
•  Riesling Gewurztraminer Binz Bratt 2010
•  Pinot Noir Rua Akarua 2010
Obydwa wina bardzo dobre i obydwa oceniliśmy na 8.


Protokołowała: Bożena Skibicka


Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.