Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Panel degustacyjny Klubu Nasze-Wina, sesja XXIV – 15 czerwca 2012 r.

 

 

Obcowanie ze smakami



Ktoś z nas rzucił takie stwierdzenie podczas XXIV Panelu. I podchwyciliśmy…. Bo rzeczywiście degustując wina mamy okazję obcować z przeróżnymi smakami. Poznaliśmy podczas 24 Paneli Degustacyjnych prawie 160 win i każde z nich przyniosło nam smaki dobre, lepsze i te cudowne...
Beczka, masło wanilia…. Ściółka leśna, leśne owoce, mokra ziemia… Benzyna, estry, dym… Miód, kwiaty polne, łąka przed koszeniem, zaraz po skoszeniu… Jabłka zielone, dojrzałe, kwaśne… Wiśnie… eh… Mogłabym długo wymieniać i wymieniać. I same smaki i określania do tych smaków i określenia do określeń…. Niekończąca się lista.


Poprzez obcowanie ze smakami, uczymy się je rozpoznawać, opisywać, nazywać… Jakaż to ogromna wiedza… Jedni z nas rozpoznają i przez to uczą się szybciej, inni z trudem… To tak jak z tańcem. Jedni wystarczy, że zaczyna grać muzyka, a już ruszają się w jej rytmie, inni muszą się tego nauczyć i co tu dużo mówić - ci drudzy bardzo rzadko mają szansę być lepsi od tych pierwszych.


Niestety tak jak i w tańcu, tak i w obcowaniu ze smakami należę do tej drugiej grupy. Co nie znaczy, że nie tańczę, a nawet czasem udawało mi się, oczywiście głównie dzięki talentowi mojego męża, wygrywać różne konkursy taneczne na balach karnawałowych. Smaków i zapachów też się uczę i, powiem z dumą, jestem w tym coraz lepsza. Ale niektórzy z grona stałych Panelistów pokazują mistrzowską klasę. Najprawdopodobniej należą do grupy 7% wybrańców, bo jak podają statystyki tylu jest tych obdarzonych przez naturę wybitnymi zmysłami odczuwania  zapachów i smaków.


Myślę, że to dobrze, że nasze grono składa się z bardzo zróżnicowanych, zarówno pod względem wieku, upodobań jak i umiejętności.  Nasze oceny są przez to ocenami zwykłych ludzi i inni zwykli ludzie,  mogą bez obaw, czytając nasze relacje i opierając się na naszych ocenach, wybierać wino do obiadu, kolacji lub na prezent. Staramy się zresztą dawać takie wskazówki, opisując poszczególne, degustowane wina. Mamy nadzieję, że są one pomocne.


Podczas XXIV Panelu degustowaliśmy wina z najchętniej odwiedzanego kraju przez Polaków podczas wakacyjnych wyjazdów - Chorwacji, a wina na degustację dostarczyła firma Croatia Wine.


Czekałam na tę degustację niecierpliwie. Podczas służbowego wyjazdu do Chorwacji kilka lat temu zostaliśmy z mężem wprowadzeni przez poznanych tam, przesympatycznych Chorwatów w świat cudownych, pachnących południowym klimatem, win. Pamiętam Malvaziję od Kozlovica – wino wyrafinowane, o nutach mineralnych, a jednocześnie i pełne i owocowe. Teraz jak mamy takie parne, gorące noce można by pić i pić tę Malvaziję…. Pamiętam Zlatan Plavac Grand Cru, w którym mieszały się smaki orzechów, czekolady, truskawek i które było mocne i długie bez końca… Cudowne.


Degustowane podczas tego Panelu wina chorwackie rozczarowały mnie. Nie było ani cudownej, orzeźwiającej Malvazii ani mocnego, długiego Plavaca. A może oczekiwałam zbyt wiele. Ale moje oceny nie różniły się zbytnio od ocen pozostałych Panelistów.


Degustowali: debiutująca jako Panelistka Hanna Staniszewska, Agata Gebhart, Jacek Mędrala, Michał Misior, Ewa Hutny,  Tomasz Zieliński  oraz  gospodarze Panelu: Bożena Skibicka i Krzysztof Chełpiński.



Degustowane wina:


muscatoro magnify 1.    Muscat Oro Polesina 2010
Wino, które zmieniało swój wygląd na lepsze. Początkowo nieco mętne, z bąbelkami, potem krystaliczne, złociste. Zapach  wyraźnie owocowy, słodkawy z nutami brzoskwini, pomarańczy, ale też miodu i kwiatów lipy. Paneliści zgodnie stwierdzili, że zapach to najmocniejsza strona tego wina. W smaku słodkie, z gorzkim posmakiem.  Krótkie. Wyczuwalny alkohol.
Wydaje się, że mogłoby być serwowane jako aperitif, wcześniej dobrze schłodzone.  


Ogólna ocena:  6




polesina magnify 2.    Malvasia Malvazija Polesina 2010
Wino złociste, słoneczne, a po pewnym czasie nawet połyskliwe. Zapach też zmieniał się w czasie by w końcu okazać się słodkim, brzoskwiniowym z nutami miodu tymiankowego. Smak słodyczy zrównoważonej kwasowością. Właściwości ściągające, z lekką goryczką w tle.
Wydaje się, ze będzie pasowało do makaronów ze śmietanowym sosem, drobiu.


                       Ogólna ocena 7.



dingac-1 magnify 3.    Plavac Mali Peljesac Vinarija Dingac 2010
 Wino w pięknym kolorze wiśniowo bordowym. Błyszczące.  W bukiecie wiśnie, renklody, ale też wyczuwalna skóra, dym, pleśń. Smakuje jak rozwodniona nalewka wiśniowa. Wyczuwalny alkohol. Winem półwytrawne.
Będzie pasowało do różnego rodzaju makaronów.



Ogólna ocena 4




plavac4 magnify 4.    Plavac Mali Plavac Vinarija Dingac
Kolor rubinowy. Błyszczące. Pachnie czereśniami, owocami leśnymi. W smaku bardzo krótkie, płaskie z lekko zaznaczonymi czereśniami.
Będzie pasowało do dziczyzny.


Ogólna ocena 4






plavac5 magnify 5.    Plavac Mali Postup Vinarija Dingac 2008
Wino pięknie błyszczące, w kolorze głębokiej, brunatnej czerwieni. W zapachu kapusta, mocne wiśnie, nuty żywicy, dużo leśnych aromatów. W  smaku suszone śliwki, czereśnie, papryka pomieszana z pieprzem. Dobrze zaakcentowany alkohol.  
Będzie pasowało do ostrych potraw.


Ogólna ocena 6





plavac6 magnify 6.    Plavac Mali Dingac Vinarija Dingac 2008
Wino o rubinowym kolorze. W zapachu kiszona kapusta, czarna porzeczka, kwiatowe aromaty. W smaku wiśnia z pestką, wyczuwalne taniny i alkohol.
Będzie pasowało do mocnych mięs, dziczyzny.


Ogólna ocena 7


Wino to zostało winem Panelu!


Protokołowała: Bożena Skibicka


Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.