Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Panel Degustacyjny Klubu Nasze-Wina.pl - sesja VIII, 31 marca 2011 r.

 

 

 

Od pewnego czasu wybieramy podczas panelu najlepsze spośród degustowanych danego wieczoru win. Jeżeli jest tylko jedno wino o najwyższej ocenie, wybór dokonuje się sam. Jeśli są 2 lub 3 to wybieramy przez głosowanie. Tym razem na miano najlepszego wina wieczoru wybrane zostało hiszpańskie wino Albarino Mar de Frades 2010. Wygrało zasłużenie. Bardzo dobre. Szkoda, że, chyba, nie do kupienia w Polsce. Przywieźliśmy je z Hiszpanii. Podczas naszych ostatnich pobytów zachwyciliśmy się tym gronem.


Albarino jest szczepem pochodzącym z Galicji – regionu w północno-zachodniej Hiszpanii, graniczącego z Portugalią. Ma małe i gęsto skupione owoce o niespotykanie twardej skórce, co pozwala im łatwo przetrwać wilgotną i chłodną zimę oraz suche lato. Uprawiane jest również w Portugalii, gdzie nazywane jest „alvarinho”.


Jest najpopularniejszym białym szczepem w Hiszpanii. Wina Albarino są świeże, orzeźwiające i pachnące. W zapachu melon, gruszka, owoce tropikalne, kwiaty. Kolor złoty z zielonymi refleksami. Pasuje jako aperitif oraz do ostrych potraw, szczególnie dań azjatyckich oraz ostro doprawionych imbirem i czosnkiem owoców morza.


Można znaleźć doskonałe wina w cenie 10 do 15 dolarów. Niestety jest to wino wciąż mało popularne w Polsce.


Wróćmy do Panelu.


Degustowali zaproszeni Paneliści:


Agata Gebhardt, Ewa Hutny, Zofia Pasula, Jerzy Pasula, Paweł Tyszer, Tomasz Zieliński oraz gospodarze Panelu:  Bożena Skibicka i Krzysztof Chełpiński.

Degustowanych było 6 win:

   1. Albarino Mar de Frades 2010
   2. Prestige Blanc Cellier des Dauphins 2008
   3. Prestige Rose Cellier des Dauphins 2008
   4. Prestige Rouge Cellier des Dauphins 2007
   5. Polea Roble J. Miquel Jane 2005
   6. Alazani Valley Tiflisi Marani


VIII_Panel_degustacyjny_wino_1 magnify Wino nr 1 Albarino Mar de Frades 2010

Producent – Mar de Frades
Kraj – Hiszpania
Region – Rias Baixas

Wino, o którym ktoś z nas powiedział „śliczne wino o intrygującym zapachu”. Rzeczywiście pięknie prezentowało się w kieliszku, lśniące, o pięknym złotym kolorze, z zielonymi refleksami. Klarowne. Na ściankach ładne nogi, dużo łez. Przed zamieszaniem pachnie bardziej niż po, a pachnie słodyczą: melonem, białymi kwiatami, dojrzałą gruszką. A jak smakuje! Dobrze zbalansowana słodycz z kwasowością. Lekkie właściwości ściągające.
Na pewno doskonałe jako aperitif. Ale też do krewetek na ostro. Ktoś powiedział, że również do sushi. Zaryzykowałabym, że do wszystkiego!

Ogólna ocena 8 w skali 10 punktowej.

VIII_Panel_degustacyjny_wino_2 magnify Wino nr 2 Prestige Blanc Cellier des Dauphins 2008

Producent – Cellier des Dauphins
Kraj
– Francja
Region
– Dolina Rodanu

Wino, którego, jak wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, największą zaletą jest wygląd. Rzeczywiście wyraźnie złote, dobrze prezentuje się w kieliszku. Pachnie i smakuje miodem pomieszanym z goryczką, ale chociaż to określenie brzmi ciekawie, to smak jest nieciekawy.

Ogólna ocena 5 w skali 10 punktowej.



VIII_Panel_degustacyjny_wino_3 magnify Wino nr 3 Prestige Rose Cellier des Dauphins 2008

Producent – Cellier des Dauphins
Kraj
– Francja
Region
– Dolina Rodanu

Wino w kolorze kompotu truskawkowego, prawie bez zapachu., a jeśli coś wyczuwamy to lekką konfiturę truskawkową. Obiektywnie trzeba powiedzieć, że chociaż nisko ocenione zyskiwało z czasem.


Ogólna ocena 4 w skali 10 punktowej.




VIII_Panel_degustacyjny_wino_4 magnify Wino nr 4 Prestige Rouge Cellier des Dauphins 2007

Producent – Cellier des Dauphins
Kraj
– Francja
Region
– Dolina Rodanu

Wino o mrocznym, nieprzejrzystym kolorze brązowo-wiśniowym. Oleiste. Po zamieszaniu zapach bardziej intensywny, ale na granicy przyjemności. W zapachu estry, skóra. W smaku duża kwasowość, brak słodyczy, mocno wyczuwalny alkohol.

Ogólna ocena 4 w skali 10 punktowej.



VIII_Panel_degustacyjny_wino_5 magnify Wino nr 5 Polea Roble J. Miquel Jane 2005

Producent – J. Miquel Jane
Kraj
– Hiszpania
Region
– Penedes

Wino o pięknym, „rasowym” kolorze ciemnej purpury. Trochę brakowało przejrzystości. Bardzo bogaty zapach, po zamieszaniu jeszcze się wzmocnił. Ktoś powiedział, że jest to wino, w którym dużo się dzieje – i w zapachu i w smaku. Zacznijmy od zapachu: porzeczka z wiśnią, czarna porzeczka razem z liśćmi, wilgotne drzewo. W sumie intensywny, ale bardzo przyjemny zapach. W smaku początkowo łagodne, potem się wzmacnia, wyostrza. Wyczuwalne taniny, a poza tym wędzona śliwka. Sympatyczne wino.
Do ciemnego mięsa, potraw z grilla, makaronów z ciężkim sosem.

Ogólna ocena 8 w skali 10 punktowej.

VIII_Panel_degustacyjny_wino_6 magnify Wino nr 6 Alazani Valley Tiflisi Marani

Wino o pięknym kolorze głębokiej purpury, bardzo dostojne z wyglądu. Oleiste, błyszczące. Dużo swoim wyglądem obiecuje.  W zapachu wytrawne, wyczuwalne kwiatowe aromaty, również owoce leśne. W smaku jednak słodkie, chociaż nie jest to słodycz nachalna. Wyczuwalny alkohol. Tak jak w nalewce, bo smak tego wina można porównać do smaku nalewki wiśniowej. Powiedzieliśmy zgodnie, że jest to smaczne wino.
Można podać do tarty wiśniowej. Rekomendujemy na rodzinne imprezy, na których wiemy, że będą nasi krewni nie będący koniecznie koneserami win. Wydaje się, ze to wino mogą polubić.


Ogólna ocena 6 w skali 10 punktowej.

   
Ogólna ocena powstaje po dyskusji wszystkich uczestników Panelu w formie konsensusu.

 

Protokołowała - Bożena Skibicka

 

Zobacz fotorelację: ----> kliknij <----

 


Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.