Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Panel Degustacyjny Klubu Nasze-Wina.pl - sesja VI, 25 listopada 2010 r.

 

 

6_panel_wstepniak magnify W kieliszku wino Shiraz Stella Bella Wines 2007

 

To już  VI panel degustacyjny. Jak ten czas leci…. Tak niedawno zaczynaliśmy…


Tym razem degustowaliśmy wina australijskie, wina wyborne. Czuć w nich było australijskie słońce i australijską temperaturę. Otrzymaliśmy je na degustację od Piotra Wyszomirskiego – firma WinesUnited - importera specjalizującego się w Australii i Nowej Zelandii.


Dodatkowo, na koniec oceniliśmy wino argentyńskie, które przynieśli gospodarze Panelu.


VI Panel Degustacyjny Klubu Nasze-Wina, jak wszystkie poprzednie,  prowadzony był zgodnie z opracowaną przez znanego sommeliera Szymona Kamińskiego, koncepcją oceny win.


Degustowali zaproszeni Paneliści:


Katarzyna Chełpiński, Ewa Hutny, Zofia Pasula, Jerzy Pasula, Paweł Tyszer, Tomasz Zieliński i Krzysztof Żłak  oraz gospodarze Panelu:  Bożena Skibicka i Krzysztof Chełpiński.


Degustowanych było 7 win:

Były to:


VI_Panel_degustacyjny_wino_nr_1 magnify Wino nr 1 Sauvignon Blanc Stella Bella Wines 2010

Producent – Stella Bella Wines
Kraj – Australia
Region – Margaret River


Wino świetliste, lśniące, o pięknej słomkowej barwie, bardzo eleganckim wyglądzie. Pięknie prezentuje się w kieliszku, żyje. Pachnie pięknie owocami, przeważa passionfruit, agrest, zielone jabłko. Wygląda i pachnie elegancko. A jak smakuje?  Wyczuwalny passionfruit, owoce cytrusowe, agrest.  Dobrze zrównoważone, długie, w końcówce pieprz. Zadziwiająco złożone jak na swój wiek – wino z naszej wiosny 2010. Doskonałe do popijania w letni, ciepły wieczór. Może do sushi…

Ogólna ocena 8 w skali 10 punktowej.


VI_Panel_degustacyjny_wino_nr_2 magnify Wino nr 2 Sauvignon Blanc Alan Veitch Robert Johnson Vineyards 2009

Producent – Robert Johnson Vineyards
Kraj – Australia
Region – Eden Valley South Australia


Wino prawie przeźroczyste, koloru bardzo bladej słomki o zielonkawym zabarwieniu. Rozwijający się bukiet, w którym wyczuwalne są nuty  i agrestowe i maślane, co nie jest typowe dla Sauvignon Blanc. Wyczuwalne również zielone jabłko. W smaku zrównoważone, mineralne, świeże, z mocnym zielonym jabłkiem. Dobrze się spasuje z rybą z patelni, krewetkami.

Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej.VI_Panel_degustacyjny_wino_nr_3 magnify Wino nr 3 Riesling Robert Johnson Vineyards 2006

Producent – Robert Johnson Vineyards
Kraj
– Australia
Region
– Eden Valley South Australia

   
Ciekawe wino. Na pewno kontrowersyjne. Słomkowa barwa, błyszczące. Pachniało i owocami cytrusowymi i zielonym jabłkiem i asfaltem, ropą…. W smaku  wyczuwalna kwasowość, owoce cytrusowe. Zyskuje z czasem. Będzie pasowało do kałamarnicy.


Ogólna ocena 5 w skali 10 punktowej.VI_Panel_degustacyjny_wino_nr_4 magnify Wino nr 4 Sangiovese Cabernet Stella Bella Wines 2007

Producent – Stella Bella Wines
Kraj
– Australia
Region
– Margaret River


Wino o barwie rubinowej, matowej. Bardzo oleiste. Pachnie wiśniami, skórą, beczką. W smaku wyraźna wiśnia z pestką. Zrównoważone, długie, w końcówce pieprz. Lekkie wino do popijania bez okazji, ale też będzie dobre do pizzy, jagnięciny z grilla.

Ogólna ocena 8 w skali 10 punktowej.VI_Panel_degustacyjny_wino_nr_5 magnify Wino nr 5 Shiraz Stella Bella Wines 2007

Producent – Stella Bella Wines
Kraj
– Australia
Region
– Margaret River

   
Wino o kolorze kardynalskiej purpury, dojrzałego owocu granatu, bardzo ciemne. Bukiet słabo wyczuwalny, ale niezwykle elegancki. Wyczuwalna suszona śliwka, czarna porzeczka, cynamon. W smaku cynamon, wanilia, czekolada, wiśniowa konfitura, wigilijny kompot, taniny, silne właściwości ściągające. Bardzo dobrze zrównoważone, długie, ciekawe wino. Będzie pasowało do mięs z grilla, dziczyzny, polędwicy wołowej.

Ogólna ocena 9 w skali 10 punktowej.


VI_Panel_degustacyjny_wino_nr_6 magnify Wino nr 6 Shiraz Robert Johnson Vineyards 2006

Producent – Robert Johnson Vineyards
Kraj
– Australia
Region
– Eden Valley South Australia


Barwa ciemno wiśniowa, mocna. Wino oleiste. W bukiecie zapachy zwierzęce, świeża ziemia, wiśnia i estry. Niezbyt intensywne. W smaku czereśnie, wyczuwalne taniny. Wyczuwalny też alkohol, a z nim wiśnie z nalewki. Wino dobrze zrównoważone. Do mięs z grilla, koziego sera..


Ogólna ocena 8 w skali 10 punktowej.VI_Panel_degustacyjny_wino_nr_7 magnify Wino nr 7 Malbec Tapiz Fincas Patagonicas 2009

Producent – Fincas Patagonicas
Kraj
– Argentyna
Region
– Mendoza


Wino o barwie intensywnej bordowo-fioletowej. Mocno oleiste. Pachnie estrami, wiśniami, malinami. W smaku wiśnie, beczka, dużo tanin. Wyczuwalny alkohol, stąd, być może, w smaku dużo słodyczy. Pasuje do mięs z grilla.

Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej.


Ogólna ocena  powstaje po dyskusji wszystkich uczestników Panelu w formie konsensusu.


Potwierdzają się moje obserwacje z poprzedniego panelu. Jesteśmy coraz odważniejsi w artykułowaniu swoich opinii.
   
                                                                                   Protokołowała - Bożena Skibicka

 

Zobacz fotorelację: ----> kliknij <----

 


Komentarze

Kto by pomyślał, że Australia będzie taka dobra. Wiecie już gdzie można kupić te wina?

Tak, znamy również ich ceny. Zostały przed chwilą podpięte pod każde z win. Podkowa Wine Depot - przy zamówieniu od 6 butelek dowożą do Warszawy :)

DZIĘKI, przyznam ze spodziewalem sie wiekszych fajerwerkow, a tutaj ceny calkiem rozsadne. Musze te wina w Poznaniu znalezc.

Witam Wszystkich Klubowiczów!
Przeczytałem prawie wszystkie najnowsze materiały i cieszę się, że portal się tak ładnie rozwija, przybywa członków i wątków. Ale jak zajrzałem na relację z Panelu nr VI, to już prawie zobaczyłem swoje epitafium, zupełnie jakbym wyzionął ducha i udał się do krainy wiecznego winobrania.
Ale udało się jakoś przeżyć i powoli wracam do aktywności. Obiecuję się nieco bardziej ożywić, aczkolwiek do końca roku prowadzę głodówkę opkupacyjną w Krakowie.
Żałuję, że nie było mnie na australijskim panelu, ale na szczęście znam większość win, które były oceniane. Muszę przyznać, że punktowałbym ciut ciut wyżej.
Serdecznnie pozdrawiam,
SzK

Panie Szymonie, stęskniliśmy się za Panem. Grupa panelistów rozumiejąc jaka spoczywa na nas odpowiedzialność, jak Pan zauważył jest powściągliwa w ocenach. Staramy się jednak być obiektywni i sprawiedliwi. Liczymy na Pana obecność na kolejnym spotkaniu, zaplanowanym na styczeń. Rozumiem, że okupacja się wówczas już zakończy. Pozdrawiam.

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.