Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Panel Degustacyjny Klubu Nasze-Wina.pl - sesja XVI, 20 grudnia 2011 r.

 
Wina świąteczne, po świąteczne, a może karnawałowe….

Grudzień, jak to zwykle grudzień, to miesiąc wytężonej pracy – zamykamy kontrakty, odwiedzamy klientów, organizujemy świąteczne spotkania, kupujemy prezenty…. Zajęć mamy wszyscy co niemiara.
Nasze plany zorganizowania panelu polecającego świąteczne wina wciąż się przesuwały.
Spotkaliśmy się w końcu 20 grudnia, nieco za późno, żeby proponować świąteczne wina, ale nie za późno by poznać kolejne ciekawe miejsce i kolejne ciekawe wina.

Tym razem spotkaliśmy się w Eterii, u Kuby Strzyczkowskiego, w miejscu, które wcześniej budziło we mnie mieszane uczucia, a które teraz polecam gorąco. Ciepła atmosfera, gospodarz często osobiście dogląda jak czują się jego goście, znakomita kuchnia i najlepszy chyba w Warszawie stosunek ceny do jakości serwowanych win. Można je również zakupić w zachęcających cenach detalicznych na wynos.

Wina do degustacji wybrał i dostarczył Kuba Strzyczkowski, który zresztą podczas degustacji osobiście i barwnie uzupełniał informacje o winach, szczepach, procesie produkcyjnym i swoich smakowych wrażeniach.  Dodatkową atrakcją była możliwość degustowania w specjalnych kieliszkach degustacyjnych, które dostarczył Wojciech Wojtanowski (Kieliszki Eisch).

Degustowali: Agata Gebhardt, Ewa Hutny, Jacek Mendrala, Zofia Pasula, Jerzy Pasula, Paweł Tyszer,  Krzysztof Żłak oraz  gospodarze Panelu: Bożena Skibicka i Krzysztof Chełpiński.

Degustowaliśmy 6 win – wszystkie wybrał i dostarczył Kuba Strzyczkowski.
Były to:

XVI_Panel_degustacyjny_wino_nr_1 magnify Sauvignon Blanc Alydar IGT Cantine Minini 2010
Wino o barwie złocistej, błyszczące. Pięknie prezentuje się w kieliszku. Pachnie owocami cytrusowymi, ale przede wszystkim agrestem. W zasadzie przed zamieszaniem i po zamieszaniu bukiet się nie zmienia. W smaku na początku trochę słodkie, ale potem pojawia się  kwasowość, a na końcu długa goryczka. Wyczuwalne jabłka, pestki dyni. Wyraźna beczka, co jest mało typowe dla Sauvignon Blanc. Żywe wino.


Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej.


XVI_Panel_degustacyjny_wino_nr_2 magnify Cabernet Sauvignon Argento 2009
Wino o barwie wiśniowej. Wiśnia przebijała też w zapachu i smaku. Wyczuwalny alkohol.  Lekkie właściwości  ściągające.  Wino do potraw z grilla, ale można je pić również bez jedzenia.  To przy okazji tego wina zapamiętałam powiedzenie Kuby, że „wino jest subiektywne”. 

To wino podawane jest w Eterii na kieliszki, a kieliszek kosztuje jedyne 10 zł.

Ogólna ocena 6 w skali 10 punktowej
XVI_Panel_degustacyjny_wino_nr_3 magnify Marius by M.Chapoutier 2010
Elegancko wygląda w kieliszku.  Ma piękny wiśniowy kolor.  W bukiecie ziemia i truskawki. W smaku truskawki, wiśniowe pestki.  Niezbyt długie, ale to nie przeszkadza. Ktoś powiedział, że jest to proste wino z charakterem. Zdania przy ocenie tego wina były mocno podzielone.


Ogólna ocena 6 w skali 10 punktowej
XVI_Panel_degustacyjny_wino_nr_4 magnify Fitou Domaine des Tambouris 2009
Wino o pięknej ciemno-wiśniowej barwie, pięknych długo spływających nogach. W zapachu czerwone owoce, ziemia, beczka, wyczuwalny dym. W smaku słodycz, kwasowość i długo utrzymująca się goryczka. Wyczuwalna gorzka czekolada i konfitury wiśniowe. Zrównoważone. Na pewno doskonałe do mięs.


Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej
XVI_Panel_degustacyjny_wino_nr_5 magnify Ripasso Valpolicella Cantine Minini 2008
Wino o pięknym, głębokim kolorze ciemnego rubinu, gęste. W zapachu konfitura wiśniowa, powidła śliwkowe, wyczuwalny zapach jakby zgaszonej świeczki, dymu. W smaku dużo słodyczy. Zrównoważone. Bogate i w zapachu i w smaku. A przy tym wszystkim doskonała cena.

To wino testowaliśmy w dwóch kieliszkach: Shotta i Eischa.
Początkowo wino w kieliszku Shotta miało o wiele mocniejszy zapach, ale po chwili sytuacja się zmieniła.
W kieliszku Eisch zaczął pojawiać się o ciekawszy, bardziej złożony bukiet, a jego intensywność wzrastała. Ktoś powiedział, że w kieliszku Eischa wino zyskało bardziej wyrafinowany zapach i smak (smażonych ziemniaków z bekonem popitych zsiadłym mlekiem). Z kolei w kieliszku Shott odczuwanie bukietu wydawało się coraz mniej intensywne.
Kieliszki Eisch pochodziły z linii Sensis.

Ogólna ocena 9 w skali 10 punktowej

XVI_Panel_degustacyjny_wino_nr_6 magnify Ventoux Xavier vin's 2010
Wino o pięknym, ciemnym rubinowym kolorze z fioletowymi refleksami. Gęste z licznymi spływającymi po ściankach łzami. W bukiecie malina, truskawka. W smaku zrównoważone, choć kwasowość dobrze wyczuwalna. Duża zawartość alkoholu (14%), ale dobrze ukryta.  Długie. Obok Marius by M.Chapoutier  najbardziej kontrowersyjne wino panelu. Jedni mówili, że bogaty nos, ciekawe, inni, że kwaśne i zepsute, ale w końcu „wino jest subiektywne”, ze kolejny raz zacytuję Kubę.


Ogólna ocena 6 w skali 10 punktowej


Winem Panelu wybrane zostało Ripasso Valpolicella Cantine Minini 2008.

 

panel_11 magnify panel_33 magnify

Protokołowała: Bożena Skibicka

 

Komentarze

Oj tak, ripasso było super :)

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.