Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Idealne rośliny pod Sulechowem

2011/11/13


Sulechowska uczelnia stawia w Kalsku ośrodek innowacji za ponad 40 mln. Powstają laboratoria i gospodarstwo szkółkarskie. Studenci wyprodukują tu wino, nalewki i sery.
Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych to projekt, o który sulechowska PWSZ starała się prawie od 10 lat. W Kalsku powstanie pierwsze w regionie i jedno z najnowocześniejszych w kraju zaplecze badawczo-rozwojowe. Skorzystają z niego firmy z branży spożywczej.

Wmurowano właśnie akt erekcyjny pod budowę ośrodka. Nie oznacza to jednak, że na polu w Kalsku hula wiatr. Stoją już pierwsze budynki. Zbudowano zbiornik wodny i szklarnie z czterema tunelami. Przygotowano tereny pod nasadzenia. Nie chodzi o byle jaką szkółkę, ale modelowe gospodarstwo szkółkarskie na potrzeby badawcze. - To będą rośliny, można powiedzieć, idealne. Wolne od bakterii, grzybów i innych obciążeń. Studenci już od dawna rozmnażają je metodą in vitro w warunkach laboratoryjnych - opowiada prof. Marian Miłek, dawny rektor uczelni, dla którego cały projekt był oczkiem w głowie. To on starał się o dotacje, bez których uczelnia o inwestycji mogłaby jedynie pomarzyć. Projekt sfinansuje głównie UE. Na liście inwestycji kluczowych marszałkowskiego programu LRPO zapisano ponad 33 mln zł. Dołożyło się także Ministerstwo Edukacji. Wartość inwestycji przekroczy 40 mln zł.

Tereny pod winnicę są już niemal gotowe. Studenci mają stworzyć takie odmiany winorośli, którym najbardziej odpowiada klimat woj. lubuskiego. - Zbliżamy się do Zachodu. Zdobędziemy pełną kontrolę procesów produkcyjnych. Powstaną laboratoria analityczno-chemiczne i mikrobiologiczne. To jest niezbędne, jeśli chcemy uzyskiwać artykuły zawsze o tej samej jakości. Aby to osiągnąć, musimy znać parametry całego procesu produkcji i jakoś surowca - tłumaczy prof. Wiesław Miczulski, rektor PWSZ.

Teraz pora na etap drugi. Pną się mury budynku, w którym powstanie tzw. zaplecze badawczo-rozwojowe przemysłu spożywczego. W planach są trzy linie: serów twarogowych, homogenizowanych, dojrzewających i napojów fermentowanych. Powstanie także linia do produkcji wina.

Cała inwestycja ma być gotowa za osiem miesięcy.

Zobacz więcej...


Źródło:

http://zielonagora.gazeta.pl


Komentarze

Gratuluję prof. Bartkiewiczowi i jego współpracownikom...

Zaloguj się aby skomentować ten tekst


Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.