Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

5 rzeczy o Rieslingu



Pochodzenie


Riesling wywodzi się z doliny Renu w Niemczech. Nadal pozostaje najchętniej uprawianym szczepem w Niemczech, jak i również w Alzacji, gdzie prawie zawsze jest wytrawny. Pierwsza wzmianka o tym szczepie pochodzi z 13 marca 1435 roku, kiedy w Rüsselsheim (w pobliżu dzisiejszego Rheingau) podczas przeglądu piwnicy Jana VI z Katzenelnbogen odnotowano rachunek za sadzonki rieslinga w winnicy w wysokości 22 szylingów (22 ß umb seczreben Rießlingen in die wingarten). Współczesna pisownia nazwy szczepu pojawiła się w 1552 r. w zielniku Hieronima Becka. 



Charakterystyka


Aromatyczny gatunek winorośli o kwiatowym, niemal perfumowanym bukiecie i wysokiej kwasowości. Wykorzystywany jest do produkcji win wytrawnych, półsłodkich i musujących. Rieslingi zazwyczaj są czyste odmianowo i nie są poddawane dojrzewaniu w dębowych beczkach. Niektóre Rieslingi - z wiekiem lub w młodości - cechują się wyraźnymi nutami benzyny/nafty, jednak nie jest to regułą.

Uprawy


Rejony upraw o znacznej powierzchni znajdują się w Niemczech, Austrii, Czechach, Luksemburgu, północnych Włoszech, Australii, Nowej Zelandii, USA, w Kanadzie, RPA, Chinach i na Ukrainie. Rieslingi uwielbiają chłodne klimaty.



Z czym łączyć

Owoce morza, lekkie sałatki, białe mięso, sushi (generalnie połączenia z szeroko pojętą kuchnią azjatycką dają pole do popisów).




Riesling niejedno ma imię…


Beregi riesling, beyaz riesling, biela grasevina, dinca grasiva biela, edelriesling, edle gewuerztraube, feher rajnai, gentil aromatique, gentile aromatique, gewuerzriesling, gewuerztraube, graefenberger, graschevina, grasevina rajnska, grauer riesling, grobriesling, hochheimer, johannisberg, johannisberger, karbacher riesling, kastellberger, kis rizling, kleigelberger, kleiner riesling, kleinriesler, kleinriesling, klingelberger, krauses, krausses roessling, lipka, moselriesling, niederlaender, oberkircher, oberlaender, petit rhin, petit riesling, petracine, pfaelzer, pfefferl, piros rajnai rizling, pussilla, raisin du rhin, rajinski rizling, rajnai rizling, rajnski ruzling, rano, reichsriesling, reissler, remo, rendu, reno, renski rizling, rezlik, rezlin, rezlink, rhein riesling, rheingauer, rheinriesling, rhiesling, riesler, riesling bianco, riesling blanc, riesling de rhin, riesling echter weisser, riesling edler, riesling gelb mosel E43, riesling giallo, riesling grosso, riesling gruener mosel, riesling mosel, riesling reinskii, riesling rhenan, riesling rhine, rieslinger, rislinenok, rislinok, rizling linner, rizling rajinski, rizling rajnai, rizling rajnski, rizling reinskii, rizling rynsky, roessling, rohac, rossling, rosslinger, ruessel, ruessling, russel, ryn-riesling, ryzlink rynsky, starosvetske, starovetski, szuerke rizling, uva pussila, weisser riesling.


tekst: Michał "WineMike" Misior

źródła:

"Encyklopedia win" Hugh Johnon i Jancis Robinson

"Sommelier" Tomasz Prange-Barczyński

foto:

Edenwines

FrontPsych


Komentarze

Bardzo dziękuję - dokształciłam się - ale wszystkich imion nie spamiętam - jutro wybieram się na degustację rieslingów a dokladniez Rheingau:)

Uważam, że w charakterystyce warto wspomnieć o aromatach nafty, które są klasyczne dla tego szczepu.

@Rioja - Ależ nie ma za co! staramy się ;)
@Paweł - Generalnie zgadzam się, ale tylko co do starszych Rieslingów, gdzie faktycznie nuty nafty/benzyny są oczywiste, jednak w młodych Rieslingach bardziej wysuwa się na pierwszy plan mineralność/cytrusowa świeżość, a i tak nie we wszystkich. Skojarzenia Riesling = benzyna dają tylko pewien punkt zaczepienia.

Tekst jest ogólny o rieslingach - rozumiem młodych i starych, a nafta jest mega charakterystyczna dla tego szczepu, więc pominięcie tego wątku to winny grzech ;)

A co do nafty tylko w starszych rieslingach to myślę, że w 2-3 letnich też się pojawia ;)

Jestem fanem Rieslingów z Wachau, w nich nuty naftowe prawie nie występują, natomiast w mozelskich czy reńskich dużo częściej.

Tutaj nut naftowych/benzyny nie było wcale Śliwka śliwce nierówna...

"w nich nuty naftowe prawie nie występują, natomiast w mozelskich czy reńskich dużo częściej." Czyli to może wynika z regionu?

Cytat ze strony MW, gdzie definicja nafty w Rieslingach jest precyzyjnie wyjaśniona:

"Zapach nafty w kilku- czy kilkunastoletnich rieslingach potrafi zniewolić winomaniaka i zaskoczyć niedoświadczonego amatora. Tajemnica owego „dieslowego nosa” kryje się w związku 1,1,6-trimetylo-1,2-dihydronaftalenu, zwanym TDN. Tworzy się on z prekursorów kartenoidowych w hydrolizie kwasów w czasie dojrzewania wina.

Rozwojowi TDN sprzyja dojrzałość owoców, a więc późny zbiór i niska wydajność, duże nasłonecznienie winnicy, stres wodny krzewów i wysoka kwasowość gron.

Zapach nafty jest zatem powszechny w wysokiej klasy rieslingach z najlepszych upraw, rzadki zaś w winach z owoców pochodzących z gorących stref, z nawadnianych winnic."

Danke ;)

Wszystko się zgadza. W Wachau praktycznie nie robi się spätlese i auslese.

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.