Panel Degustacyjny nr 12
Panel Degustacyjny Klubu nasze-wina.pl, sesja nr 12
Panel dwunasty odbył się 26 czerwca 2023 roku w bistro La Mome na Starej Sadybie w Warszawie.
Degustowali: Bożena Skibicka, Zofia i Jerzy Pasula, Agata Gebhardt, Jacek Mędrala, Piotr Sobolewski i Magdalena Poklewska-Koziełł oraz, gościnnie, Grzegorz Molewski.
Ocenialiśmy:
1. Pinot Blanc, 2020
szczep: Pinot Blanc, kraj pochodzenia: Francja, region: Alzacja, białe, wytrawne, zawartość alkoholu: 13%
To wino świetnie rozpoczęło nasze spotkanie. Piękny kolor, zapach i smak. Idealne na słoneczny, letni dzień. Wino wesoło mieniło się w kieliszku jasnym złotem i lśniącą cytryną. Z przyjemnością się na nie patrzyło. Równie pięknie pachniało – kwitnącą lipą, miodem, rozgrzanymi na słońcu kamieniami i cytrusami. W ustach orzeźwiające, mineralne z ulubionym przez panelistów grapefruitowo-goryczkowym finiszem.
I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie zdanie odrębne jednego z panelistów. Dla niego wino miało drażniący zapach, a smakowało jak mdła papierówka lub cienki kwasek cytrynowy.
Jak wspaniale jest się różnić !
Średnia ocen: 15
Cena ok. 119 zł
2. Rose de Saint-Tropez, 2022
Szczep: Cuvee, kraj pochodzenia: Francja, region: Cote de Provance AOC, różowe, wytrawne, zawartość alkoholu: 13%
Ponoć różowe wina należy pić do petite dejeuner podawanego na basenie. A że Jeziorko Czerniakowskie to bardziej glinianka niż basen …
Wino zachęcało rysunkową etykietą nawiązującą do przygód gliniarza z Saint-Tropez. Miało też bardzo ładny łososiowy kolor. Jednak zapachu wydawało się nie mieć w ogóle i smakowało idealnie nijako. Życzliwi doszukiwali się smaku lukrecjowej landrynki, może wiśni, może truskawek, może pieprzu. Smaku wina nie poprawiły nawet świeże ostrygi. Smutno.
Średnia ocen: 11
Cena ok. 137 zł
3. Chateau Isolette Classique, 2015
Szczep: Grenache 50%, Syrah 50%, Kraj pochodzenia: Francja, region: Luberon (północna Prowansja), czerwone, wytrawne, zawartość alkoholu: 13%
Lubimy wina o tajemniczym burgundowym kolorze, ciemne jak kazamaty. Takie wina powinny pachnieć taninami, wędzoneczką, piwniczką i politurą. Luberon pachnie dodatkowo czekoladą z chili. W smaku bardzo wytrawne, z piekącą goryczką, ale równocześnie gładkie i subtelne. Idealne do steków lub ciężkich serów, które znakomicie łagodzą ostrość i pikantność. Tu również trzeba odnotować zdanie odrębne. Dla jednego z panelistów wino miało smak wiśniowej landrynki.
Średnia ocen: 14
Cena: 67 zł (wino bywa w Winnicy Lidla w cenie 34,99 zł)
4. Chateau Rioublanc, 2015
Szczep: Merlot 70%, Cabernet Savignon 20%, Cabernet Franc 6%, Malbec 4%, Kraj pochodzenia: Francja, region: Bordeaux, czerwone, wytrawne, zawartość alkoholu: 13 %
Wino wygląda po prostu pięknie. Tłuste, tajemnicze i trochę smutne. Pomimo swojego wieku bez śladu ceglanego nalotu. Wino wspaniale pachnie suszonymi owocami i delikatnym cynamonem. Ale w jego zapachu rozpoznaliśmy również konfitury wiśniowe, las po deszczu, delikatną pleśń, skórę i dębinę. Wszystko w niemal idealnych proporcjach. W smaku również nie zawodzi – wszystko, wszędzie , naraz. Zrównoważona pikantność, owocowość i alkohol. Robi wrażenie. A z selekcją francuskich serów wręcz zachwyca.
Ps. Konieczne dekantowanie
Średnia ocen: 16,5
Cena: 95 zł
*20 to maksymalna ilość punktów jakie może otrzymać wino