Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

"Czymże jest imię...?" część VI

"Czymże jest imię...?"

część VI

(na podstawie artykułu Hoke Harden'a)


Świat wina jest pełen wrażeń zmysłowych, a także intrygujących i zabawnych nazw win i historii z nimi związanych. Przedstawiamy kilka z nich, te powszechnie znane, a także takie, które mogą Was zaciekawić.


Niektóre z nich warto potraktować z lekkim przymrużeniem oka, ponieważ z braku wystarczających dowodów na to, uważane są raczej za legendy, nie fakty.


Jedną z najbardziej znanych butikowych winnic w stanie Waszyngton jest Cavatappi Cellars. "Cavatappi" to po włosku korkociąg. Prosta, biała etykieta wygląda jakby ktoś nieuważny zaplamił ją czerwonym winem stawiając na niej mokry kieliszek.

Dalej - kilka niemieckich nazw, którym trudno się oprzeć: wiele winnic ma w nazwie Jesuitengarten, co znaczy "ogród Jezuitów". Dawniej właściwie wszystkie winnice należały do kościoła, co wyjaśnia skąd tyle religijnych odnośników w nazwach winnic i win. W Winkel w okolicach Renu jest winnica o nazwie Hasensprung, czyli "królik w skoku". Wioska Piesport z kolei słynie z Goldtropfchen, czyli "kropelek złota", a w Trittenheim istnieje winnica Apotheke, nazwana tak na cześc założyciela, który to aptekarzem był.

Frankonia to rodzinne strony "bocksbeutel" - tradycyjnej butelki, która elipsoidalnym kształtem przypomina manierki używane podczas I wojny światowej. Ze względów praktycznych butelka jest spłaszczona (zabieg stosowany już w starożytności), dzięki temu w trudnych warunkach, na przykład polowych, butelka nie oddali się od właściciela. W wolnym tłumaczeniu "bocksbeutel" to "koźla butelka". Przed erą szkła wino przechowywano w bukłakach z koźlej skóry, które rzekomo przypominały koźle jądra. Takie wyjaśnienie nazwy pojawiło się już we wczesnym średniowieczu. Według drugiej, późniejszej teorii nazwa "bocksbeutel" pochodzi od niemieckiego "Booksbüdel", co oznacza sakiewkę do noszenia i przewożenia książek, zwłaszcza modlitewników i śpiewników. Kształt "bocksbeutel" jest zastrzeżony i tylko określone regiony i gatunki win mają do niej prawo, np. portugalski Mateus Rosé (w Portugalii butelka nazywa się "cantil").

Przenosimy się do Włoch, gdzie czeka na nas lekkie wino, o świeżym smaku wiśni, z piemonckiej odmiany winogron - Dolcetto. Nazwa wina znaczy "słodkie maleństwo", mimo że wino wcale słodkie nie jest.

Włochy od zawsze słynęły z wina. Starożytni Grecy, podbijając południowe rejony Włoch, założyli tam kolonię, której dali imię "Oenotria", co znaczy "kraina wina". Nazwa pochodzi od historycznego plemienia Enotrian, przez Greków nazwanych Arkadyjczykami, które wówczas zamieszkiwało tamte tereny i na długo przed grecką kolonizacją potrafiło produkować wino i oliwę.

Skoro Wochy to i do Francji musimy zajrzeć. Francuzi mają ciekawe określenie wyjątkowo ohydnego wina - "wino dla trzech". By je wypić trzeba trzech: dwóch by przytrzymać trzeciego, w którego gardziel wino wlewa się siłą.

Nie zapominajmy, że wina produkuje się ze śliwek, moreli, brzoskwiń, ananasa, daktyli, wiśni, jeżyn, malin, jalapeño, czosnku, mleczy i arbuza. Właściwie każdy owoc z dodatkiem cukru i czasu może się przekształcić w wino. I tu nasuwa się zasadnicze pytanie – Po co?

 

Katarzyna

 


Źródła:

www.wineloverspage.com
http://xander.magma-net.pl
http://en.wikipedia.org
http://www.smakitalii.pl
http://www.avalonwine.com
http://us.123rf.com

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.