Sezon bąbelków otwarty! Nadszedł czas zabaw, tańców i toastów mniej lub bardziej piętrowych, ale zawsze musujących radością. Nasz dekoder bąbelków odszyfrowuje podstawowe informacje na etykietach win musujących. W karnawale może okazać się przydatny.
Blanc de Blancs Określa wina, zwłaszcza szampany, powstałe z białych winogron szczepu Chardonnay. Świeże, eleganckie, o wibrującym smaku owoców prosto z sadu
Blanc de Noirs Określa białe wina musujące wytwarzane w Szampanii z czerwonych gron Pinot Noir i Pinot Meunier. Smak win zachowuje nuty czerwonych owoców przy czym jest nieco bogatszy niż u kuzynów z grupy Blanc de Blanc.
Rosé Wina musujące z tej grupy mają barwę od różowej do dość mocno czerwonej, bliżej win spokojnych. Znajdują się pośród win musujących o najbardziej zdecydowanym smaku, a wyraźne owocowe nuty stanowczo przywodzą na myśl czerwone owoce.
Wytrawny, czy słodki?
Brut Nature, Brut Natural, Brut Zero, Ultra Brut Zawierają mniej niż 3 gramy cukru resztkowego na litr i uważane są za wytrawne.
Extra Brut Od 0 do 6 gramów cukru resztkowego na litr. Wytrawne, ale bogatsze w smaku i bardziej owocowe niż Brut Nature.
Brut Do 15 gramów cukru resztkowego na litr. W smaku delikatniejsze, słodycz dyskretnie zaczyna się pojawiać, ale wino nadal jest wytrawne, choć mieści się w górnej granicy win uważanych za wytrawne.
Extra Sec, Extra Seco, Extra Dry Do 12 do 20 gramów cukru resztkowego na litr. Bardziej owocowe i słodsze.
Sec, Seco, Dry Od 17 do 35 gramów cukru resztkowego na litr. Wina zauważalnie słodsze, ale jeszcze nie jest to poziom słodyczy win deserowych.
Demi-Sec, Semi-Seco, Semi Dry Przy zawartości od 33 do 50 gramów cukru resztkowego na litr mocno zbliżamy się do poziomu słodyczy win deserowych.
tekst: Katarzyna foto: www.wine-searcher.com www.vinopedia.com źródła: www.snooth.com