Książka z winem w tle
Leniwe wieczory z książką w fotelu i z kieliszkiem wina? Mamy kilka książkowych pomysłów całkiem zgrabnie wpisujących się w winną konwencję. Specjalnie dla Was co tydzień publikujemy kilka książek z winem w jakiejś roli.
Dzisiaj, wino dla każdego oczami plantatorów i producentów...
Najlepsze wina Europy
Najlepsze wina Europy
R. Knoll, A. Kopp, D. Schwarzwälder, H. A. Stechl, T. Vaterlauf
Wydawnictwo Twój Styl
Autorzy książki to znani plantatorzy i producenci, najlepsi w swoim fachu. Opowiadają o tradycjach winiarskich poszczególnych regionów, tłumaczą, w jaki sposób po smaku można poznać pochodzenie wina i czym różni się wino stołowe od szlachetnego cru. Liczne wskazówki i rady, mapy regionów i adresy producentów zamieszczone w każdym rozdziale oraz indeks ułatwią czytelnikowi - miłośnikowi dobrego wina i turyście - znalezienie tego, co mu najbardziej odpowiada.
Fragment książki:
"Francja
Dolina Rodanu
Od miasta Vienne na północy po Awinion na południu rozciąga się francuski region winiarski o najstarszej tradycji: dolina Rodanu. Pierwsze krzewy winorośli były tu bez wątpienia zasadzone w IV wieku p.n.e. w miejscowościach, gdzie dzisiaj znajdują się strefy AOC Hermitage i Côte Rôtie. Dolina Rodanu jest po Bordeaux największym regionem winiarskim Francji. Francuzi bardzo cenią tutejsze wina, nawet te, które mają pewne trudności z przebiciem się na światowych rynkach. Tymczasem stale zdobywają nowych adeptów wśród amatorów, dla których wina z okręgów Bordeaux i Langwedocji-Roussillon są za mocne, za ciężkie i zbyt bogate w substancje garbnikowe. Côtes-du-Rhône nie są oczywiście cienkimi winami, którym brak treści, ale są świeższe, lekkie i owocowe, a ich garbniki bardziej giętkie. Mają one charakterystyczny pieprzowy posmak. Winorośl rośnie po obu stronach rzeki w całej dolinie Rodanu. Wina pochodzące z lewego brzegu, ze wschodniej części regionu, są tęższe i mają większą zawartość alkoholu. Z kolei winnice prawego, zachodniego brzegu Rodanu dają wina znacznie lżejsze. Apelacja Côtes-du-Rhône to wina wyłącznie czerwone lub różowe, wywodzące się ze szczepów syrah i grenache. Słusznie uważa się je za dobrych towarzyszy dnia powszedniego. AOC Côtes-du-Rhône-Villages, utworzona w 1966 roku, daje wina zdecydowanie delikatniejsze. Wina objęte utworzoną w 1974 roku apelacją Coteaux du Tricastin są do nich bardzo podobne pod względem poziomu jakości; wytwarza się je na wschodnim brzegu rzeki.
Północna część doliny Rodanu
W północnej części regionu, między Valence a Vienne, klimat jest bardziej kontynentalny. Gleby składają się z łupków i granitów, a winorośl na ogół uprawia się na tarasach pokrywających strome zbocza. Bardziej na południe dolina rzeki znacznie się rozszerza i tarasy znikają. Najważniejszym czerwonym szczepem północnej części regionu jest syrah, często używany samodzielnie do produkcji treściwych, mocnych win, które znakomicie się przechowują. Można tu znaleźć kilka szlachetnych, renomowanych crus, z najsławniejszymi Côte Rôtie i Hermitage, które dają wina wysokiej jakości w ciągle jeszcze przystępnych cenach.
Winnice Côte Rôtie usytuowane są na prawym brzegu rzeki powyżej miasta Vienne. Położenie na kolejno następujących po sobie tarasach stromego zbocza nie ułatwia pracy plantatorom. Wina hermitage klasy grand cru odznaczają się bardzo bogatą strukturą garbnikową, dzięki której można je długo przechowywać; są znacznie lepsze po kilku latach w piwnicy, ponieważ garbniki stają się delikatniejsze, a bukiet osiąga pełnię rozwoju. Nic więc dziwnego, że wielki hermitage dojrzewa co najmniej dziesięć lat, a najlepsze roczniki dwadzieścia i więcej. Apelacja Crozes-Hermitage obejmuje wina doskonałej jakości, które można pić nieco wcześniej."
Źródła:
czytelnia.onet.pl ksiazki.wp.pl www.bazarek.pl
|