Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Winnice pierwszego słońca

 

Z uwagi na swoje położenie i bliskość Międzynarodowej Linii Zmiany Daty, nowozelandzkie winnice mają okazję jako pierwsze na świecie witać w danym dniu promienie wschodzącego słońca. marlborough-slonce magnify Chociaż pod względem szerokości geograficznej Nową Zelandię można porównać z południową Europą, klimat – zwłaszcza na północnym cyplu Wyspy Południowej  - wskutek chłodu Pacyfiku odpowiada raczej temu, jaki panuje we Francji nad Loarą, a zatem regionowi, który dotąd wydawał wzorcowe Sauvignon Blanc. Nowa Zelandia, a przede wszystkim Marlborough, leżące właśnie na północnym cyplu Wyspy Południowej nadały tej odmianie  winogron nowy wymiar. Około 90% nowozelandzkiego Sauvignion Blanc i ponad 50% nowozelandzkich winnic  zlokalizowanych jest właśnie tam!

 

Przepisy prawne obowiązujące w Nowej Zelandii, począwszy od rocznika 2007, mówią, że jeśli na etykiecie znajduje się nazwa szczepu, rocznika, bądź regionu, wino musi zawierać co najmniej 85% winogron z danego źródła. Jeśli w winie znajduje się więcej niż jeden szczep, wszystkie muszą być wymienione na etykiecie w porządku malejącym, w zależności od ich zawartości. Hugh Johnson uważa, że „dzięki tym winom Nowa Zelandia nagle znalazła się w światowej pierwszej lidze krajów produkujących wina białe”. Myślę, że zgodzi się z nim wielu z nas. Szczególnie, iż Nowa Zelandia sama określa się jako „światowa stolica szczepu Sauvignon Blanc”. Cóż więc tak szczególnego jest w tej odmianie, w największym winiarskim regionie – Marlborough?


Podkreśla się przede wszystkim bujny, aromatyczny bukiet tamtejszego Sauvignon Blanc. Może więc on być ostry, zdecydowany, pełen energii, ziołowy, rasowy, z nutami grejpfruta, limonki lub owoców tropikalnych, jak chociażby melon i kocich siuśków. Wspaniałe orzeźwiające aromaty roślinne – świeżo skoszonej trawy, liści pokrzyw. W smaku żywe, świeża kwasowość i pełna budowa  zachowująca równowagę. Skąd to bogactwo stylów? Otóż podstawą są odpowiedni klimat, gleba i… nowozelandzki rząd.


W roku 1985 w Nowej Zelandii znajdowało się około 6070 hektarów obsadzonych winoroślą. Dominującym szczepem był Muller Thurgau, a większość upraw przynosiła ogromne ilości słabych, stołowych win. marlborough-winogrona magnify Tych jakościowych było jak na lekarstwo. Co więcej – wydajność plantacji była tak duża, że winiarzom pozostawały wielkie nadwyżki niesprzedanego wina. W efekcie nowozelandzki rząd postanowił, że każdemu, kto wykarczuje ¼ swoich upraw wypłaci odpowiednie odszkodowanie. Rozpoczęta w roku 1986 akcja, doprowadziła do wzrostu zainteresowania lepszymi jakościowo odmianami winorośli i obsadzenia winnic szczepami w rodzaju Sauvignon Blanc, Chardonnay czy Pinot Noir. Był to nowy początek nowozelandzkiego winiarstwa i zwrot ku produkcji win wyższej jakości.

 

Marlborough położone na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej w górach, jest jednym z najbardziej słonecznych i najsuchszych obszarów Nowej Zelandii. W tych warunkach klimatycznych winogrona mają tę zaletę, że dzięki długiemu powolnemu okresowi dojrzewania, smak się intensyfikuje. Średnia dzienna temperatura latem wynosi prawie 24oC, ale chłodne noce utrzymują wysoki poziom kwasu w winogronach. Dobowe wahania temperatury między dniem a nocą, są kluczowym czynnikiem dla winogron rosnących w Marlborough. Dzięki temu białe wino z tych owoców zachowuje zarówno świeży, silnie owocowy i roślinny charakter.


W regionie, uprawa winorośli została zorganizowana przede wszystkim na terenach z umiarkowanie niską płodnością, przez co mało urodzajne gleby pomagają wytwarzać marlborough-new-zeland magnify bogate, aromatyczne wino. W przypadku gdy pożądany jest styl bardziej roślinny - winorośla uprawia się na glebach bardziej wilgotnych, przez co dają bardziej obfity zbiór. Istotna jest także produkcja metodą tradycyjną win musujących, szczególnie w pobliżu Renwick, ze szczepów Riesling, Pinot Noir i Chardonnay.


Niebawem w Marlborough odbędzie się The Marlborough Wine Festival 2012, który jest największym świętem nowozelandzkiego wina, jedzenia i rozrywki. To najbardziej oryginalny festiwal, gdzie można spróbować wyjątkowych win Marlborough, łącząc degustację z pysznymi lokalnymi specjałami, zabawą, a nawet modą w „winnym stylu”.


W Polsce także możemy cieszyć się tymi winami, mając ich coraz bogatszą ofertę. Widać to na stronach portalu nasze-wina.pl, gdzie jest ich już cała grupa i to bardzo dobrze ocenionych! Przekonajcie się sami.


Źródła:
Beat Koelliker, Bernd Kreis, Szkoła win, Oficyna Wydawnicza Delta W-Z, Warszawa
Kevin Zraly, Kurs wiedzy o winie, Wydawnictwo Explanator, Poznań 2009
Francois Collombet, Jean-Paul Paireault, Wina świata, Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, Warszawa 1999
http://www.wine-marlborough.co.nz/


Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.