Wina z Nowego Nowego Świata!
Nie wiem czy jest to nasz oryginalny pomysł, czy też ktoś gdzieś kiedyś tak napisał i przyjęło się określenie Nowy Nowy Świat na rejony winne dawnego bloku wschodniego. Na XXII Panelu degustowaliśmy wina właśnie z Gruzji, Bułgarii i Rumunii. Kiedyś pamiętam polowało się na wina gruzińskie, które uchodziły za znakomite. Wina rumuńskie i bułgarskie, a szczególnie te ostatnie, były łatwiej dostępne.
Oczekiwania Panelistów były duże, równie duża ciekawość jak wypadnie to zderzenie z winami z czasów młodości, w wypadku dojrzalszych wiekiem Panelistów, czy też z zupełnie egzotycznymi winami, w wypadku Panelistów młodego pokolenia. I ci młodzi i ci dojrzalsi lekko się rozczarowali.
Ja sama pamiętam swoje zachwyty nad przywiezionymi z Moskwy winami czerwonymi, które pijał i lubił, jak się wtedy podkreślało, sam towarzysz Stalin, który uchodził za znawcę win… eh, historia… Bułgarskie wina pijało się na prywatkach i też uchodziły wtedy za niezłe, a jak trafiły się rumuńskie, to wszyscy byli zachwyceni. Gdzie te czasy… Wtedy w zasadzie nie rozróżniało się szczepów. Były wina białe i czerwone, wytrawne i słodkie, no i właśnie, bułgarskie, rumuńskie, gruzińskie, jugosłowiańskie… czasem w sklepach pojawiały się francuskie, ale to już raczej za Gierka i w pierwszym okresie jego panowania.
Degustowali: Ewa Hutny, Iwona Budzyńska, Agata Gebhardt, Jacek Kasprzak, Jacek Mędrala, Michał Misior, Paweł Tyszer, Tomasz Zieliński oraz gospodarze Panelu: Bożena Skibicka i Krzysztof Chełpiński.
Wina dostarczyli w porządku alfabetycznym: Mardec MJA Winezja
Degustowane wina:
Sachino Iveriuli Tbilvino 2011 Wino o kolorze przejrzałej słomy z różowymi nutami. Bąbelki, mało klarowne. W zapachu dojrzałe papierówki z odrobiną miodu. Wyczuwalny alkohol. W smaku rześkie, jabłkowe. Wysoka kwasowość, ale zrównoważona słodyczą i goryczką. Dobrze schłodzone może służyć latem jako aperitif. Będzie pasowało do białych mięs i ryb. Ktoś powiedział, że powinno być dobre do zupy cebulowej.
Ogólna ocena 6 w skali 10 punktowej
Riesling Italian / Pinot Grigio Recas 2008 Wino bardzo jasne, przejrzyste, ale mało błyszczące. Pachnie mineralnie, typowo dla rieslingów, ale z przenikającymi się nutami kwiatowymi, co jest pewnie zasługa Pino Grigio. W smaku duża kwasowość, wyczuwalny alkohol. Niektórzy odebrali to wino jako wino korkowe, inni jako przejrzałe. Być może rzeczywiście trzeba spróbować inną butelkę. To wypadło słabo. Ale ktoś powiedział, że byłoby niezłe do krewetek z limonką. Niezależnie jest to na pewno wino do czego.
Ogólna ocena 5 w skali 10 punktowej
Tsinandali Tiflisi Marani 2005 Wino bardzo jasne, blado słomkowe, błyszczące. W zapachu nuty mineralne, ale również bzy, fiołki. Smak rozczarowuje, zapach obiecywał więcej. Ktoś nawet powiedział, że jest dramatyczna różnica pomiędzy wyglądem i zapachem oraz smakiem. Rzeczywiście w smaku wodniste, najbliżej będzie do określenia rozwodniony kompot z jabłek lub woda z cytryną.
Ogólna ocena 4 w skali 10 punktowej
Cote de Danube Rose Syrah & Cabernet Sauvignon Burgozone 2010 Wino w kolorze łososiowym, błyszczące, z refleksami. Bardzo ładnie prezentuje się w kieliszku. Zapach mineralny z nutami owocowymi: czereśnie, maliny, truskawki. Smak pozytywnie zaskoczył wszystkich. , a w nim truskawki z papryką, trochę malin. Niektórzy z Panelistów zachwycali się tym winem. Jednogłośnie określono je jako dobre, proste wino na letni wypad za miasto.
Ogólna ocena 6 w skali 10 punktowej
Saperavi Iveriuli Tbilvino 2009 Bardzo pięknie prezentuje się w kieliszku, można powiedzieć dostojnie. Wiśniowe, błyszczące, z fioletowymi refleksami. Ładne nogi. W zapachu wiśnie, czarne porzeczki, wyczuwalne nuty zwierzęce, beczka. Beczka pojawia się zarówno w smaku jak i zapachu, a poza tym kwaśna wiśnia z białym pieprzem. Zrównoważone. Będzie pasowało do zrazów, jagnięciny.
Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej
Mavrud Reserve Wine Cellar Pulden 2003 Wino w pięknym rubinowym kolorze, błyszczące. Pachnie wędzonym dymem, skórą, ale też leśnymi owocami, kilka osób wskazało również konfiturę czereśniową. W smaku czarna porzeczka, papryka. Dobra kwasowość. Długie.
Ogólna ocena 7 w skali 10 punktowej
Winem panelu zostało właśnie Mavrud Reserve Wine Cellar Pulden 2003
Protokołowała: Bożena Skibicka
|