Portugalski Świat
Rozmowa z Karoliną Dias, współtwórczynią marki Portugalski Świat, nowego i kompleksowego projektu importu i dystrybucji portugalskich produktów, a w szczególności win. Jest to odpowiedź na niedoreprezentowanie Portugalii na polskim rynku winiarskim.
Bartosz Bancerz: Przyznam, że mam osobisty sentyment do Portugalii i bardzo ucieszyłem się widząc tak bogatą ofertę portugalskich produktów. Czym jest tak naprawdę Portugalski Świat? Skąd ten pomysł? Karolina Dias: Portugalski Świat to projekt, który został zainaugurowany na Euro Gastro 2012. Wraz z kolegą rozwijam tę firmę, która jest przedsięwzięciem zupełnie nowym i mamy swoje „wejście smoka” właśnie na targach. Pomysł na tę działalność zrodził się w Portugalii. Natomiast mam osobiste związki z Portugalią, bo mój mąż jest Portugalczykiem i stąd ta idea, aby sprowadzać portugalskie produkty i promować Portugalię na polskim rynku. Z kolei kolega jest Portugalczykiem, mieszka w Portugalii i dosłownie za parę miesięcy przenosi się do Polski, ponieważ ma żonę Polkę. W ten sposób nasze związki przebiegają tutaj dwubiegunowo. W czym się specjalizujecie?
Bezpośrednio sprawdzamy oferty od różnych portugalskich producentów wina i alkoholi. Także portugalskie sery, wędliny, oliwy, konserwy rybne, konfitury, i wszystko inne, co Portugalia może nam najlepszego zaoferować. Mamy za cel wypromować jak najbardziej na polskim rynku właśnie Portugalię i jej specjały. Jednak Portugalski Świat to przede wszystkim wina. Jakie to wina? Czym się wyróżniacie? Wina białe, czerwone, różowe, nawet jedno musujące. Również porto, likiery, portugalska brandy. Są to wina ze wszystkich regionów Portugalii. To czego nie mamy, możemy na prośbę klienta zamówić, jeśli jest taka potrzeba. Jest to także część naszej działalności. Są to wina od stołowych do butelek szczególnych. Nasza oferta jest z pewnością kompleksowa, zarówno wina, jak i produkty. Jest też bardzo konkurencyjna cenowo. Docieramy bezpośrednio do producentów i zależy nam, aby nie kierować naszych produktów do jednego typu klienta, tylko, aby każdy znalazł coś dla siebie, aby każdy mógł pozwolić sobie na kupno i kosztowanie Portugalii. Czy wszystkie wina z Twojej oferty są wytrawne? Portugalia, przynajmniej dla mnie, znana jest z silnie wytrawnych, szczególnie wina ze szczepów Touriga Nacional i Tinta Roriz.
Mamy również wina półsłodkie. Wiemy, że są bardzo pożądane na polskim rynku. Mamy także słodkie Porto. Także fantastyczne vinho verde, charakterystyczne dla Północy Portugalii i tylko tam powstające. Lekkie, kwaskowate vinho verde, dosłownie oznacza "zielone wino", co raczej odnosi się do jego młodości niż koloru. Nasze vinho verde Estreia z pewnością przypadnie do gustu. Porównywalna jest proporcja win białych i czerwonych, mamy także świetne różowe wina. Przeważają jednak wina wytrawne. Jednym z najmocniej wytrawnych i godnych polecenia jest Quinta da Cuveta 2008 z Douro Valley ze szczepu uwielbianego przez wielu bardziej zaawansowanych miłośników wina i charakterystycznego dla Portugalii - Touriga Nacional. Dopiero zaczynacie z portugalskimi produktami i winami… Czy jest duża konkurencja jeśli chodzi o Portugalię? Jak Portugalia prezentuje się na polskim rynku? Jeśli chodzi o Portugalię na polskim rynku, to oferta jest zdecydowanie niedoreprezentowana. Tych win na pewno brakuje, – to widać na półkach sklepowych - a w niczym nie ustępują wszechobecnej Hiszpanii, Francji, czy Ameryce Południowej. Brakuje także na polskim rynku produktów portugalskich, i w tym nasze zadanie, aby to zmienić. Czy można dostać Państwa wina już w polskich sklepach, albo restauracjach? Czy mają już Państwo swoich dystrybutorów?
Dopiero zaczynamy. Właśnie szukamy dystrybutorów, szukamy partnerów. Dlatego też jesteśmy na targach gastronomicznych. Natomiast istnieje nasz sklep internetowy. W tym momencie to jest właściwa metoda, aby nasze produkty zdobyć. Czy jest to typowa Portugalia? Czy można w ogóle mówić o typowej Portugalii? Tak, myślę, że tak. Z pewnością jest reprezentatywna dla Portugalii. Prezentuje wiele win ze wszystkich regionów Portugalii, także uwzględniamy tę regionalność. Trudno jest w ogóle mówić o jednej Portugalii. Każdy region ma tutaj do zaoferowania wiele wyjątkowego pod względem krajobrazowym, klimatycznym i regionalnych produktów. To też można zauważyć, podróżując po Portugalii i nasza oferta to odzwierciedla. Dziękuję za rozmowę.
Więcej informacji o Portugalskim Świecie pod adresem http://www.portugalskiswiat.com
|