Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

(Prawie) Wszystko o szampanie

 

na podstawie artykułu Gregory'ego Dal Piaz

 

Szampany nierocznikowe

Każdy duży dom szampański zawdzięcza stały dochód mieszankom nierocznikowym, które również określają jego styl.
Szampany nierocznikowe to mieszanki kilku roczników, które łączą świeżość młodszych win ze złożonym smakiem tych starszych i bardziej dojrzałych, a ich zadaniem jest  podtrzymywać spójność stylu danej marki. Nierocznikowe szampany są naprawdę smaczne i dobrym pomysłem może być przetrzymanie ich trzy do pięciu lat, co sprawi, że ich smak złagodnieje i zyska głębię.

Szampan rocznikowy (Vintage)

Niektóre roczniki szampana są tak dobre i wyraziste, że butelkuje się je jako wina rocznikowe. "Vintage" oznacza, że wszystkie winogrona użyte do produkcji pochodzą z tego samego rocznika. Zwykle wina te stoją o klasę wyżej niż zwyczajne wina nierocznikowe, jednak zdarzają się wyjątki. Tak jak w przypadku Crème de Tête*, rocznikowe wina musujące mogą wymagać kilku lat leżakowania w butelce zanim ich smak stanie się tak przystępny jak win nierocznikowych. Wielkie roczniki bardzo się od siebie różnią - od bogatych i dojrzałych po subtelne i wyraźnie ukształtowane. Łatwo pokochać, bądź znienawidzić dany rocznik, więc może przed zakupem warto poradzić się zaufanego sprzedawcy.

Tete de Cuvée

Cristal_L_Roederer magnify Louis Roederer Wina Tete de Cuvée określają styl danego domu szampańskiego i każde z nich figuruje pod zastrzeżoną nazwą, na przykład Cristal, Dom Pérignon i Cuvée Winston Churchill. Te wina reprezentują szczyt kunsztu winiarskiego, i wiele zyskują dzięki leżakowaniu, które uwalnia ich potencjał i często jest wręcz wymagane. Świeże, degustowane niedługo po opuszczeniu półki sklepowej, mogą rozczarowywać.

 

 

 

 

 

 

 

 

Crémant


Cremant magnify Jeśli szukacie wartościowego wina, to Wasz wybór powinien paść na Crémant, nie mylić z Cramant, wspaniałą winnicą, jak na ironię położoną w Szampanii. Wina musujące Crémant powstają z zastosowaniem Méthode Champenoise* (metody szampańskiej), jednak pochodzą spoza Szampanii. I tak mamy Crémant d’Alsace, Crémant de Bourgogne i, najlepsze jeśli chodzi o metodę produkcji, Crémant de Loire. Te wina powstają z najlepszych winogron z każdego regionu i zawsze są wytwarzane metodą tradycyjną.

 

Moët & Chandon

Dom_Perignon magnify Dom Perignon Moët to największy dom szampański świata, który może poszczycić się najsłynniejszą marką ze wszystkich, Dom Perignon.
To, czy Dom Perignon rzeczywiście zabutelkował pierwsze wino musujące wciąż nie jest ustalone, ale jakość tego wina jest niezaprzeczalna. Dom Perignon to jedno z win Tete de Cuvées, które wymaga około 20 lat leżakowania, żeby w pełni zaprezentować swą wielkość.
Dom Moët ma prosty, czysty i świeży styl, a ich wina raczej nie poddają się wpływom świata winiarskiego.


 

 

 

 

 

Veuve Clicquot


Veuve_Clicquot_La_Grande_Dame magnify Veuve Clicquot Veuve Clicquot to marka odnosząca ogromne sukcesy, która jednak ostatnio trochę spoczęła na laurach. Od jakiegoś czasu wina Veuve Clicquot to zaledwie cienie dawnej świetności, jednak nie wydaje się to jakoś nadmiernie przeszkadzać konsumentom.
Styl win Veuve Clicquot jest jasny i prosty, z wyraźną nutą cytrusową i domieszką drożdży. Tete de Cuvée La Grande Dame przenosi ten styl na dużo wyższy poziom, pozostając przy tym wyrafinowanym, eleganckim i finezyjnym winem o wspaniale długiej końcówce.


 

 

 

Perrier-Jouët

Perrier_Jouet_champagne magnify Perrier-Jouet Perrier-Jouët to natępny sukces marketingowy. Któż nie kojarzy słynnej butelki w kwiaty? Oczywiście, butelka piękna jest, ale czasem przykuwa większą uwagę niż jej zawartość.
W winach Perrier-Jouët wyraźnie dominują gruszka, jabłko, przypieczone ciastka, i wyraźna drożdżowa nuta. To wino może być przyjemnym wstępem, inicjacją przed wejściem w nieco bogatszy świat szampana.

 

 

 

 

 

Piper Heidsieck


Piper_Heidsieck_champagne magnify Piper Heidsieck Piper Heidsieck to zapomniana marka. Nie jest rozpoznawalna, jest trudna w zapisie, brak jej wymyślnego programy marketingowego. A to może oznaczać tylko jedno – ich wino musi być dobre.
Wina Piper Heidsieck są pikantne, z nutą cytrusów i cierpką nutą jabłkową, uzupełnione delikatnymi nutami drożdżowymi, tostowymi i mineralnymi. Szampan Piper Heidsieck to wyśmienity kompan kawioru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nicolas Feuillatte

Nicholas_Feuillatte_Tête_de_Cuvée magnify Nicolas Feuillatte Nicholas Feuillatte zdobył rzesze zwolenników i sporą cześć rynku dzięki niezwykle wartościowym winom za niską cenę.
Dom szampański Nicholas Feuillatte produkuje wina świeże,orzeźwiające i eleganckie. NV Brut jest lekkie i pyszne, choć dość proste.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

G.H. Mumm

GH_Mumm_Cordon_Rouge magnify Cordon Rouge Mumm jest domem legendarnego szampana - Cordon Rouge, czyli "czerwonej wstążki". To jeden z najsłynniejszych francuskich szampanów. Jego etykieta przez lata pozostała praktycznie niezmieniona, a obecność w wielu filmach umacnia tylko opinię o jego ponadczasowej wartości.
Mumm stawia na bardzo lekkie, cytrusowe smaki z nutami migdałów i drożdży, które dodają winom głębi. Wina są raczej proste o orzeźwiającej, cytrusowej i mineralnej końcówce.

 

 

 

 

 

 

 

 

Laurent Perrier

Laurent_Perrier magnify Laurent Perrier Laurent Perrier wyróżnia dość przysadzista butelka.
Kształt butelek trochę frustruje, kiedy trzeba je upchnąć w lodówce, jednak, mimo że pękate, dzielnie trzymają fason i zacną zawartość.
Laurent Perrier to elegancja w czystej postaci. Ich wina mają bogaty smak, jednak nigdy nie są ciężkie; są orzeźwiająco czyste i zrównoważone, skonstruowane tak, by smak można było odkrywać stopniowo.

 

Katarzyna

 

 

 

*Crème de Tête (fr.) - staroświeckie wyrażenie używane w regionie Sauternais, we Francji, określające winogrona szczególnie bogate w cukier, pochodzące z pierwszego „trie” (zbioru)

*Méthode Champenoise - metoda szampańska, tradycyjna. Sposób wyrobu win musujących polegający na wtórnej fermentacji wina w butelkach.

 

 

Źródła:

http://www.snooth.com
http://www.jakiewino.pl
http://czaswina.pl
http://pl.wikipedia.org
http://www.thewinedoctor.com
http://www.pressoir-de-bacchus.fr
http://liquorshop.jp
http://www.wine-searcher.com
http://www.ghmumm.com
http://cottages-gardens.com

Komentarze

Co to znaczy:
najlepsze jeśli chodzi o metodę produkcji, Crémant de Loire. ?
Nie rozumiem.
Nieco szerzej w wywołanym temacie: KRÓL SZAMPAN
VINTRIPS®

"Od jakiegoś czasu wina Veuve Clicquot to zaledwie cienie dawnej świetności, jednak nie wydaje się to jakoś nadmiernie przeszkadzać konsumentom."

Spadek formy zauważył ostatnio Wojtek - ocena Brut Veuve Clicquot Ponsardin dając tylko piątkę ;)

I tak do razu Vintripsa Wojtkiem ? :P

?

A gdzie jest Roederer? Bez tego szampana lista jest po prostu niekompletna

A gdzie Krug? "Niekompletności" ciąg dalszy :)

CD: Krzysztofie Roederer w najlepszym wydaniu jest na zdjęciu (Cristal)

Pawle, a gdzie to zdjęcie? Może to zmęczenie, ale nie widzę mojego ulubieńca. Pozdrawiam z pokoju operatorów w ośrodku obliczeniowym klienta.

Jest, jest, na zaszczytnym pierwszym (od góry) zdjęciu

A miał ktoś okazję próbować Cristala? :)

Jestem rozczarowany

Ostatnio wolę Cremanty z Burgundii Niż oryginalne z Szampanii, szczególnie biorąc pod uwagę relację ceny do jakości. Ostatnie 3 szampany,które piłem były rozczarowujące, a każdy kosztował dobrze ponad 100 zł.

@tyszer88
Nie załamuj się... W zeszłym roku degustowałem Cristala na imprezie wine4you; nie powalił mnie, ale 6/10 daję ze spokojem. Był serwowany zbyt zimny, co także miało wpływ na ogólne wrażenie.

@Kieliszki Eisch
W sumie też rzadziej pijam Szampany, za to częściej Cavy, Franciacorty czy też Prosecco. Relacja cena/jakość dość zadowalająca.

Jak nie przepadam za bąbelkami to głosuje w kolejności
1. Cava
2. Cremant
3. Prosecco

Nie piłem wielkiej cavy ani prosecco, cremanty z z burgundii tak. Chętne zanotuję sugestie.

Cremant od Fricka miałeś okazję próbować może ? Polecam , ale jak wcześniej wspomniałem, tu doświadczenie mam małe ... ale Frick jest zawsze warty poznania. Trochę więcej na blogu Kuby http://kontretykieta.wordpress.com/2011/03/20/ten-freak-frick/

Ja za to bąbelki uwielbiam ;)
Z ekonomicznego punktu widzenia kolejność następująca:
Cava -> bo uwielbiam wszystko co hiszpańskie
Prosecco
champagne ;)

Z cremant dużego doświadczenia nie mam, więc nie oceniam.

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.