Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Podręczny słownik terminów degustacyjnych

 



Podręczny słownik terminów degustacyjnych


Przedstawiamy kolejną część "Podręcznego słownika terminów degustacyjnych".

Co tydzień publikujemy hasła pomocne w opisywaniu wina.

Dla początkujących i dla przypomnienia.

Macie własne propozycje? Bardzo chętnie dodamy je do słownika!



D

Delikatne
Lekkie, ale wyrafinowane; rozkoszne w niemodnym dziś stylu pianissimo.

Dębowe
Wino, które dojrzewało w beczkach ze świeżej dębiny lub z udziałem strużyn dębowych. W następstwie tego trunek przejawia niuanse aromatyczne wanilii, cedru, grzanki, karmelu, goździków itp.

Długość
Ważna miara jakości: 1) długość na podniebieniu, czyli długość w środku: czas, przez jaki smak i aromat wina nieprzerwanie pobudzają podniebienie, podczas gdy smakujemy trunek w ustach; 2) długość końcówki. Im dłuższe wino w obu aspektach, tym lepsze - pod warunkiem, rzecz jasna, że są to przyjemne wrażenia.

* W przypadku wina długiego, po połknięciu czujemy jego obecność i smak całą powierzchnią języka, u jego nasady oraz w gardle. Niemal dosłownie jest to miara linearnej rozpiętości wina. Smak krótkiego wina ledwie przemknie po języku, po czym znika. To jak długo wino wino stymuluje nasze kubki smakowe, drażni podniebienie, nazywamy długością na podniebieniu; oczywiście im dłużej tym lepiej. To samo dotyczy długości końcówki i posmaku - im dłużej smaki i aromaty pozostają w ustach i w świadomości po skończonej degustacji, tym lepsze jest wino. Wino długie i dobrej jakości pozostanie z tyłu jamy ustnej głównie jako kontynuacja smaków owocowych. Jeśli jednak kwasowość, tanina lub alkohol zdominują końcówkę kosztem nuty owocowej i aromatu, mamy do czynienia z winem niezrównoważonym i raczej kiepskiej jakości, bez względu na jego długość.

Dojrzałe
Gotowe do picia. Zależy od gustu i obyczaju. Także: wino charakteryzujące się naturalną słodyczą,  wytłoczone z dojrzałych jagód.

Dostałe
Łagodne i pozbawione szorstkości, a przy tym zrównoważone i nie wiotkie.

Drożdżowe
Niosące woń żywych drożdży - określenie pochlebne w przypadku młodego szampana, który miał długi kontakt z osadami drożdżowymi.

Dystyngowane
Wyróżniające się jakością i wytwornością.



* Terminy zaznaczone kursywą będą wyjaśnione w dalszych częściach Słownika.

 

Źródła:

www.neurosciencemarketing.com
"Degustacja win", Michael Schuster, WIG-PRESS

 


Komentarze

Dostałe ?? A co to za słowo :)

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.