Przedstawiamy kolejną część "Podręcznego słownika terminów degustacyjnych".
Co tydzień publikujemy hasła pomocne w opisywaniu wina.
Dla początkujących i dla przypomnienia.
Macie własne propozycje? Bardzo chętnie dodamy je do słownika!
P część I
Pełne O dobrej budowie i bogatym smaku.
Petillant (fr.) Lekko musujące.
Pieprzowe Wyczuwalne rozmaite niuanse pieprzu. Biały pieprz - w winach Grenache oraz w Grüner Veltliner, mielony czarny pieprz - w Syrah z północy doliny Rodanu, a także w młodym porto.
Płaskie Upośledzone pod względem bukietu, świeżości smaku i kwasowości; w przypadku szampana - bez gazu. Podłe Kwaśne, niedojrzałe, bez nijakiego powabu.
Polifenole Pigmenty (antocyjany i taniny) zawarte w skórce winogron czerwonych odpowiedzialne za barwę win czerwonych. Oba wyodrębniane w procesie winifikacji. Najpierw, przez wodę zawartą w soku, ługowane są antocyjany - barwniki, potem zaś za sprawą podnoszącego się poziomu alkoholu - taniny. Antocyjany są purpurowe i odpowiadają za barwę młodych win, ale ich kolor jest stosunkowo nietrwały i znika wcześniej niż barwa taniny. Taniny są pomarańczowe, bursztynowe i żółte. Antocyjany szybciej się wytrącają, stają się nierozpuszczalne i formują osad, dlatego najpierw w winie znika purpura, pozostawiając pomarańczowe i ceglaste barwy tanin w bardziej dojrzałych winach czerwonych. Taniny wytrącają się wolniej, tempo zmian zależy od odmiany winogron, pochodzenia wina i rocznika.
Posmak Tyle co końcówka.
Powabne Pełne uroku, choć niezbyt złożone. Najczęściej mówi się tak o winach, które z wiekiem mogą nabrać charakteru.
Proste Nie wielowymiarowe.
* Terminy zaznaczone kursywą zostały już wyjaśnione albo będą wyjaśnione w dalszych częściach Słownika.
Źródła:
www.neurosciencemarketing.com "Degustacja win", Michael Schuster, WIG-PRESS pl.wikipedia.org http://czaswina.pl