Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Świąteczne Porady Sommelierów

 



Święta za pasem, szał zakupów w pełni jeszcze przed nami. Część z Was już od pewnego czasu ma zapewne ułożony plan, jakie wino podać do konkretnej potrawy świątecznej. Reszta zastanawia się, skąd wziąć inspirację do niebanalnego wyboru na ten wyjątkowe dni w roku? Z pomocą spieszą specjaliści, którzy otwierają więcej butelek w tydzień, niż Wy wypijacie przez miesiąc.

 


 

Tomasz Kolecki-Majewicz poleca:


Wolberger Pinot Gris Cremant d'Alsace, Biedronka
- za rewelacyjną jakość i cenę, oraz uniwersalność przy stole i do okazji.

 

Markus Molitor Riesling Haus Klosterberg Mosel (i wyższe), Winkolekcja - za ukłon do wszystkich przy stole i wielu potraw na stole.

 

Salomon Undhoff Gruner Veltliner Lindberg Kremstal Reserve, Mielżyński - za niesamowitą głębię i bajkowe połączenia, które jest w stanie wykrzesać.

 

Valle Reale Montepulciano d'Abruzzo, Vini e Affini - za soczysty owoc, klasyczną elegancję i ułatwienie życia tym, którzy nawet w święta lubią tylko czerwień w winie.

 

Graham's Tawny 10 Port, Centrum Wina - bo nie ma innego wina przed nim, gdy myślę o parze do mojego ukochanego makowca.

 

A pod choinkę - Vinoterra Kisi 2006, Interwin, oraz cokolwiek od Torbreck'a, Wines United/zakreconewina.pl.

 


 

Paweł Morozowicz poleca:
Na moim, rodzinnym, świątecznym stole z dumą prezentują się pierogi z kapustą i grzybami , tradycyjne, polskie ryby w postaci smażonego, później podpiekanego z odrobiną masła okonia lub sandacza (jako wędkarz nie uznaję karpia za rybę szlachetną, a jej historia na polskim, wigilijnym stole sięga zaledwie czasów stalinizmu i wiąże się z niedoborem ryb szlachetnych w tamtych czasach). Pierwszego dnia Świąt tradycyjnie serwuję pieczoną szynkę z dzika. Ze słodkości uwielbiam piernika (takiego prawdziwego, fermentowanego minimum dwa tygodnie). W tym roku na stole jako akcent dla każdej z potraw pojawią się:

Pierogi:
Ryzlink Rynsky Habanske Sklepy 2011 z Żabki, selekcja kolegi Strzelczyka
jako że grzybów Szanowna Rodzicielka daje niewiele, pozwalam sobie na wino białe, do pierogów z większą ilością grzybów poleciłbym choćby: St Andrea Akutyafáját wino od Sławaka Hapaka z Interwin


Okoń/Sandacz:

Van Volxem Shiefer Riesling 2011 kiedyś sprowadzany przez Red White, teraz przez Miełżyńskiego. Riesling pełny i „tłusty” więc z niewielką ilością masła gra pięknie.


Szynka z dzika:
Prunotto Barolo Bussia 1999 wiem że dostępne było w Winezji.

 

Piernik:
Nieeport LBV Tawny Port 2007.

 

 

Andrzej Strzelczyk poleca:

Riesling feinherb My Karp, Karp – Schreiber 2012, Mosel, Niemcy
Ten delikatny riesling jest przede wszystkim wspaniałym wprowadzeniem do kolacji. Wyśmienicie sprawdza się jako aperitif. Jeśli do tego wina podać to co sugeruje etykieta (karp), to raczej musiałaby być to wersja lżejsza, nie smażona, nawet z wyczuwalnym elementem słodkim w dodatkach. Wyraźna kwasowość rieslinga również chętnie zmierzy się z dodatkiem cytryny czy kwaśnego sosu.


Bellvale Chardonnay 2012, Gippsland, Victoria, Australia
To wybitne australijskie Chardonnay jest w charakterze zdecydowanie bardziej  burgundzkie niż australijskie. Niewysoki poziom alkoholu, wyraźna kwasowość i mądrze użyta beczka powoduje, że wino ma w sobie pewną miękkość, łagodność i finezje jednocześnie zachowując wyraźną budowę, która zmierzyć się może z tradycyjnie smażonym karpiem, który posiada wyraźną tłustość i charakterystyczny smak.


Habanske Ryzlink Rýnský, Morawy, Czechy 2011 lub Riesling 2010 Pałac Mierzęcin, Polska
W tym zestawieniu najchętniej widziałbym dania przygotowane ze znaczną ilością kapusty. Jakkolwiek jej nie przygotujemy, ona i tak zachowa swój wyraźnie kwaśny charakter – dlatego połączenie z winem, które jest królem kwasowości. A jeśli riesling, to wiadomo, często sięgamy po wina z Niemiec czy Austrii. Czemu tym razem nie wybrać wina z Moraw czy nawet Polski?


Meyer-Fonne Pinot Gris Reserva 2010, Francja

To wina, podobnie jak wiele innych, dojrzałych Pinot Gris z Alzacji daje dość wyraźną nutę grzybową. Jest intensywne, długie, kompleksowe w aromatach i wystarczająco dobrze zbudowane, żeby poradzić siebie z daniami, gdzie grzyby pełnią rolę pierwszoplanową, np. pierogi z grzybami.


Mamy nadzieję, iż porady sommelierów pomogą Wam w takim doborze win do potraw, który sprawi, iż świąteczne dni będą jeszcze lepsze!


opracował:  Michał "WineMike" Misior

foto: Powinowaci, zbiory prywatne, Stowarzyszenie Sommelierów Polskich


Komentarze

Miałem okazję już raz posłuchać Pawła w doborze win do potraw świątecznych (za czasów Butli) zatem nie pozostało mi nic innego niż ponownie wysłuchać rad, choć trochę je modyfikując.
Do sandacza - Van Volxem Riesling 2012 (nie było Shiefer na Burakowskiej)
Do naleśników (krokietów) z kapustą i grzybami chciałem Furminta od Sattobi, ale jego również nie było więc wziąłem Furmint od Dobogo 2011
Jako uzupełnienie białych Gruner Veltliner Hochterrassen od Salomona i zapoluję jeszcze na tego Rieslinga z Żabki.
Do schabu ze śliwką podstawowe Teroldego od Foradori 2010 i Chateauneuf du Pape od Gabriel Meffre 2011.
Powinno być ciekawie ;)

Jeszcze w ręce wpadła mi Barbera d'Alba Cordero di Montezemolo, ale nie wiem do czego będzie pasowała - zobaczymy ;)

Najciekawiej wypadł Furmint z krokietami i Chateauneuf du Pape do schabu, Foradori i Barbery nie otwieraliśmy :)

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.