Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Pucharek do szampana. Fakty i mity


 

 

Kształt kieliszka miał rzekomo odwzorowywać pierś słynnej piękności. Której? Legend jest wiele.

Maria_Antonina magnify Maria Antonina (1755-1793)
Piękna i rzekomo zadufana w sobie królowa Francji, żona Ludwika XVI, której przypisuje się słynne zdanie: Dajcie im ciastek??. Królowa miała podobno zlecic wykonanie kieliszków do szampana na wzór odlewu swej piersi, tak by dworzanie mieli czym wznosić toasty za jej zdrowie.Madame_Pompadour magnify Madame du Pompadour (1721-1764)
Kochanka króla Francji Ludwika XV miała zlecić wykonanie kieliszków jako podarunek dla królewskiego kochanka, który był wielkim wielbicielem biustu madame i wielokrotnie wyrażał chęć spijania z niego szampana.


Madame_duBarry magnify Madame du Barry (1743-1793)(1755-1793)
Podobną historię do tej o Madame de Pompadour opowiada się Madame du Barry, innej kochance Ludwika XV.
Cesarzowa_Jozefina magnify Cesarzowa Józefina (1763-1814)
Żona Napoleona Bonaparte uwielbiała bąbelki, ku zgrozie małżonka, który musiał regulować jej rachunki za ten wspaniały trunek. Nic więc dziwnego, że legenda przylgnęła i do niej.


Diana_de_Poitiers magnify Diana de Poitiers (1499-1566)
Faworyta króla Francji, Henryka II, która miała zlecić jednemu z rzemieślników z ich zamku w Anet wykonanie kieliszków, które miały być prezentem dla króla. Henryk II wielbił podobno tę część anatomii kochanki i marzył o tym, by spijać zeń wino. Inna wersja legendy głosi, że to sam król zlecił wykonanie kieliszków na wzór odlewu lewej piersi kochanki.Helena_Trojanska magnify Helena Trojańska

Urodziwa twarz Heleny Trojańskiej „tysiąc okrętów wyprawiła w morze”. Mowa tu oczywiście o wyprawie męża Heleny, Menelaosa, który ruszył z potężną armią w pościg za nią i jej kochankiem, Parysem. Podobno to Parys właśnie wykonał woskowe odlewy piersi Heleny, które później posłużyły za formy do wykonania kieliszków.
A jak było naprawdę? Żadna z tych historii, niestety, nie jest prawdziwa. Szampan powstał w XVII wieku. Historię o tym, jak to benedyktyński mnich znalazł sposób by zamknąć bąbelki w winie, znają prawie wszyscy. A pucharek do szampana? Został zaprojektowany i wykonany w Anglii, do picia szampana właśnie, około 1663 roku. Wyklucza to Madame du Barry, Madame du Pompadour, cesarzową Józefinę i Marię Antoninę, które urodziły się wiele lat później. Natomiast Diana de Poitiers zmarła jakieś sto lat przed powstaniem zarówno szampana jak i pucharka do szampana. Z kolei Helena Trojańska wyprzedza szampan i pucharki o jakieś dwa tysiąclecia.

Nikt nie wie jak powstała plotka, a potem legenda pucharka do szampana. Można tylko zgadywać, że pewnego razu ktoś, zapewne osobnik płci męskiej, podczas radosnej konsumpcji tego trunku dokładniej przyjrzał się kieliszkowi, doprawił swe spostrzeżenia dużą dozą fantazji i voila!, legenda gotowa.

Historia kieliszka ma swój ciąg dalszy. Podobno kandydatki na tancerki w słynnej Folies Bergère musiały przejść tzw. test pucharka do szampana. Jeśli naga pierś tancerki mieściła się w kieliszku, kandydatka przechodziła do kolejnego etapu, jeśli zaś wdzięki z kieliszka wypływały, kandydatka odpadała.

Co nam zostanie, jeśli odsuniemy na bok popularność pucharków i lubieżne konotacje? Naga, nomen omen, prawda. Pucharek do szampana nie należy do ulubionych kieliszków znawców wina. Kształt kieliszka sprawia, że bąbelki zbyt szybko uciekają, a wino za szybko się ociepla. Jednego mu odmówić nie można – historii pełnej namiętności i pięknych kobiet.tekst: Katarzyna
foto:
wikipedia.org
nobleyreal.blogspot.com
stage-odbicia.blogspot.com
tomojkawalekpodlogi.blogspot.com

źródło:
www.snopes.com

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.