Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Włoskie białe wina na wiosnę

 

 

Enotria, kraina winorośli – tak Grecy nazywali dzisiejsze Włochy. I nie bez racji. Wprawdzie dzisiejszy rynek białych włoskich win dominuje kilka odmian zaledwie, Włochy wciąż pełne są lokalnych, rodzimych odmian oddających bardziej ulotne, niepowtarzalne wrażenia i klimat miejsc.

Wiosna w pełni, lato za pasem, zaczynamy coraz więcej uwagi poświęcać białym winom. Pora opuścić bezpieczne pielesze dobrze znanych smaków i poszerzyć winne horyzonty. Przyjrzyjmy się zatem regionalnym winom z Włoch.


Wloskie_biale_wina_wiosna magnify













Friulano


Friulano, znane jako Tocai Friulano, to najbardziej typowy, autochtoniczny szczep regionu Friuli położonego w północno-wschodnich Włoszech. Często porównywane do Sauvignon Blanc, z którym nota bene jest spokrewnione, Friulano to odmiana, która daje wina bogatsze w smaku, a jednoczześnie łagodniejsze, o intensywnym smaku jabłek, gruszek, brzoskwiń, lekko mineralne, o soczystej kwasowości, wyraźnych nutach kwiatowych i ziołowych.

Falanghina

Falanghina to jedna z historycznych włoskich odmian, której historia sięga czasów starożytnych Samnitów. Do Kampanii przywieźli ją najprawdopodobniej Grecy jakiś tysiąc lat temu. Daje wina asertywnie mineralne, z nutami cytrusów i lekko gorzką migdałową nutą w końcówce.

Lugana

Lugana, słynna apelacja winiarska, przytulona do południowego wybrzeża polodowcowego jeziora Garda w północnych Włoszech. Wina powstają lokalnej odmiany Trebbiano, która genetycznie niczym nie różni się od Verdicchio. Winogrona rosnące na aluwialnych glebach Lugany dają wina o jedwabistej strukturze, soczyście owocowe (jabłka, gruszki, cytrusy), wyraźnie kwasowe, a w najlepszych wyczuwa się owoce tropikalne z wyśmienitą nutą mineralno-kwiatową, która przydaje winom głębi.

Verdicchio

Verdicchio z regionu Marche to nic innego jak Trebbiano di Lugana (albo Trebbiano di Soave). Wina z regionu Verdicchio di Matelica wytwarzane są z winogron z winnic porastających mineralne podłoże miejscowych wzgórz. Są skoncentrowane, rześkie, o wyraźnym smaku brzoskwiń i tak mineralne, że prawie słone.

Müller-Thurgau

Nie jest to wprawdzie rodzima odmiana, ponieważ Müller Thurgau to szwajcarska krzyżówka Rieslinga z mało znaną Madeleine Royale, powstała w 1882 roku. Z kolei wcześnie dojrzewająca Madeleine Royale to krzyżówka Pinot Noir i Schiava, innej odmiany ściśle kojarzonej z włoskim regionem Alto Adige (Górnej Adygi). Müller Thurgau to przede wszystkim odmiana bardzo popularna w Niemczech, gdzie znana jest pod nazwą Rivaner, jednak jedne z najlepszych win powstających z tej odmiany pochodzą właśnie z Alto Adige – bardzo przyjemne letnie białe wina, pełne kwiatowych aromatów, o zdecydowanie owocowym smaku brzoskwiń, owoców tropikalnych i ziół.

Inzolia

Historia odmiany Inzolia, znanej też jako Ansonica, od bardzo dawna związana jest z Sycylią. Początkowo głównie jedna z podstawowych odmian używanych do produkcji wina Marsala. Obecnie wytwarza się z niej wina stołowe, zebrana zbyt późno może dać wina wyraźnie skoncentrowane, a nawet zwiotczałe. Jeśli jednak winogrona odmiany Inzolia zbierze się w porę, dadzą wina całkiem wyraziste w smaku, o wyraźnej strukturze, dobrej kwasowości, owocowych nutach z akcentami migdałowymi i ziołowymi, które długo zostaje na podniebieniu.




tekst: Katarzyna
foto:
www.primotravel.co.uk

źródła:
www.snooth.com

Komentarze

Oczywiście nie zapominajmy o prosecco, spumante, franciacorta i na przykład cataratto.

polecam Giallo z Trentino - slodkie o aromacie brzoskwini i miodu. Soczyste i delikatne.Kto chce w Warszawie spróbowć ? zapraszam!?

a o Arneis ... zapomniałeś całkiem :(

Ja zapomniałem? ;)

ja nie :P

A ja mam dylemat. Wypadałoby jakąś butelkę na degustację otworzyć. Ale jaką? Patrząc za okno aż się prosi o chłodne Chardonnay lub Gavi, ale biorąc pod uwagę jutrzejsze prognozy tęsknie spoglądam na Crianzę

A w temacie Italiano - Gavi (Cortese) no i Pinot Grigio.

Pinot Grigio!!! :)

Pinot Grigio było 2 tygodnie temu :)

Godne polecenia? ;)

No ba! ;)
Fanatykiem win białych (z drobnymi wyjątkami) nie jestem ale to się sprawdziło. Można porównać do http://www.nasze-wina.pl/nw/wine/10103/ -producent ten sam, inna nieco linia. Odniosłem wrażenie, że jest nieco więcej owocu a mniej goryczki. Może po prostu lepiej schłodzone było? /:)

Zaskocze Cię Miśku ...Arneis od Ciebie ? ;)

Arneis piłem dość dawno temu a jakoś nie chce mi się notować uwag :) Sezon szparagowy, podobno Roero Arneis super pasuje.

dzisiaj otworzyłem Giallo,a z Warszawy zupełne zero. Co się dzieje? Włochy , Włochy i przypadkowi goście w hotelu na degustacji ?! Chyba zacznę degustacje w Krakowie.!!!!
Kto się zapisuje?

Zdecydowanie Pinot Grigio ;)

Kraków już od dawna zapisany :P

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.