Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Groot Constantia w South Wine

 

 

Po hucznym otwarciu SouthWine i pierwszej degustacji z Mr Sauvignon Blanc przyszedł czas na drugą. Wybór padł na winnicę Groot Constantia, najstarszą w RPA i najstarszą stale działającą winnicę na świecie, gdyż jej początki sięgają 1685 r. Pierwsze wina zabutelkowano już 15 lat po pierwszych nasadzeniach. W mroźny wieczór Jean Naude, dyrektor generalny GC od 2002 r., poprowadził w iście sprinterskim tempie degustację siedmiu win. Zanim jednak do kieliszków rozlano powód całego eventu, udało mi się wciągnąć Jeana w krótki wywiad. 

Jakie to uczucie być zatrudnionym w najstarszej winnicy w RPA?
To wielki przywilej, ale też wielka odpowiedzialność. Nie możemy spocząć na laurach, bo winnica ma ponad 300 lat. Położona jest malowniczo pośrodku miasta, na wschodnim zboczu Góry Stołowej, góruje nad Kapsztadem, a widok na zatokę False Bay trafia do niejednego twardziela.


Obecnie Groot produkuje wina w nowym czy starym stylu?
Określiłbym go raczej jako modernistyczny, jesteśmy uzależnieni od wpływu morza na winorośl. Winnica posiada 150ha z czego tylko na 95ha posiadamy uprawy. Z 9 rodzajami gleby możemy uzyskiwać przeróżne wina w odróżnieniu od Francji, gdzie typ gleby określa region.


Jak wygląda eksport win z Groot?
Produkujemy około 400 tysięcy butelek rocznie, do Niemiec trafia 60%, reszta do Holandii, UK, Belgii, USA, Chin, nie zaniedbujemy także rynku lokalnego!


Jak będzie wyglądał przemysł winiarski w RPA za 20 lat?
Wina z RPA zawsze były unikalne, nigdy nie byliśmy pod volume pressure. Winiarze wyciągają wnioski z błędów popełnionych w przeszłości. Apartheid nas wyizolował, w 1994 r. 11% produkcji stanowiły wina czerwone, reszta była biała. Myśląc o przyszłości, sądzę, że będziemy się rozwijać, to nieuniknione. Jesteśmy jak wielka rodzina, owszem, konkurujemy ze sobą, ale to zdrowa rywalizacja, gdzie porównujemy wina, a nie fasady swoich domów czy modele samochodów.

 

 

Sauvignon Blanc Groot Constantia 2011 - nos zapowiada sporą kwasowość, niuanse trawiaste, świeżych szparagów, rześkie i soczyste. Niebywale długie.

 

 

Chardonnay Groot Constantia 2011 - świeże, waniliowa beczka, lekko drożdżowe nuty, sporo szpinakowych elementów, stosunkowo długie i przyjemne.


 

 

Gouverneurs Reserve (White) Groot Constantia 2010 - nuty zamszowe, nos generalnie dość zamknięty, mango, łodygowy finisz.


 

Constantia Rood Groot Constantia 2010 - ziemiste, żwirowe, lekki garbnik, gastronomiczne użyteczne, spory owoc w ustach, wino kamaleon (dzisiaj jestem Barberą, jutro Merlotem, pojutrze mów mi Malbec).

 

 

Merlot Groot Constantia 2010 - nie rzuciło na kolana, ot, Merlot - wyraźnie zarysowana beczka, owoc na miejscu plus nuty wędzone.

 

 

Shiraz Groot Constantia 2010
Sporo tytoniu, warzywnych aromatów, przyprawowych, nieco wystający alkohol, który nie przeszkadza, a nadaje mu charakteru.

 


Gouverneurs Reserve Groot Constantia 2010 - sporo się tutaj dzieje - aronia, wiśnia i porzeczka, dość zwarte, dobrze użyta beczka, która nie zabiła owocu. Dla tego wina warto było wstać tego dnia z łóżka.


Historia jest w cenie. W butelce i dosłownie. Ponad pół roku temu pisałem, że to dobra inicjatywa ze strony nowopowstających importerów, iż koncentrują się na wybranym regionie lub kraju, a nie mają „wszystko” - trochę Alzacji, trochę Kaliforni, ciut Navarry i kapkę Piemontu. Pozytywny też jest fakt, iż na Wołoskiej planowane są cykliczne spotkania z winiarzami i ich winami. Ostatnio tego rodzaju degustacji brakowało, były oczywiście spore venty, jednak intymnej atmosfery rozmowy na takiej degustacji nie da się porównac z masowymi prezentacjami.tekst i foto: Michał "WineMike" Misior

Komentarze

Byłem tam. Do tej pory mamy specjalne naczynia do porto kupione właśnie w tej winnicy. Wina były extra, choć najlepszych nie udało nam się kupić. Nie wiedziałem, że ktoś ma je w Polsce.

Mam te wina w sprzdaży kontakt 500 03 89 71 . Ceny producenta !!!!!!!!!!!!

Shiraz jest cudowny fantastyczny. CENA ZA BUTELKĘ 165brutto Warszawa ostatnie 5kartonów.

GROOT CONSTANTIA 2009 Sauvignon Blanc - 139,00 zł brutto +15zł transport płatne przy odbiorze lub przedpłata na konto bankowe - faktura dla firm.

Groot Constantia - 2007 - Chardonnay - 154.00zł + 15zł transport

Piję dzisiaj Shiraza coś niesamowitego. Smak. kolor. aromat tak jak w opisie.
Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych Mój kontakt e-mail: valdiz@o2.pl lub tel.kom.500 03 89 71 .Degustacja bezpłatna do wyczerpania zapasów!!!!!!!!!!!!

Admin przenosimy :) ... valdiz co to jest sklep internetowy ? Kolego ogranicz się do 1 postu, poza tym do tego jest dział z ogłoszeniami, a nie rozmowa z samym sobą.

Sorry to z radości , że mogę poczytać o tej winnicy. Admin jest niegrzeczny!!!!!!!!
Sam niech założy sklep internetowy z pomysłami. Kocham to wino , a uwagi kolegi ......???

Chyba za dużo wypiłeś tego wina :D

tak to prawda i Wszystkim tego życzę. Tak dobre wino to w Polsce rzadkość.

"Admin jest niegrzeczny!!!!!!!!"
Nie kuś, oj nie kuś ;)
Gorąca prośba o zawieranie wszystkich myśli w jednym poście, a z komentarzy pod relacją nie robić ogłoszeniaDomyślam się, że rozumiesz moją prośbę

Tak , to jasne. Proszę tylko i kroplę wyrozumiałości i uśmiechu. A ty Buuuuuu od razu
mocne słowa jak 40% trunek. Proszę wyobrazić sobie moją radość i zadowolenie z tego portalu ,gdy wracam do niego po 5 latach i widzę "moje ulubione wino Shiraz z RPA". Mam to wino w domu i popijam, zapraszam na degustację bezpłatną a tu kolega posądza mnie o "sklep internetowy".A może założyć takowy ?

Witam, wyłącznym i oficjalnym dystrybutorem win z Groot Constantia w Polsce jest firma SOUTH WINE.

W asortymencie m.in.:
Sauvignon Blanc 2011 - 89,00 zł
Chardonnay 2011 - 99,00 zł
Gouverneurs Reserve White 2010 - 135,00 zł
Constantia Rood 2010 - 59,50 zł
Merlot 2010 - 99,00 zł
Shiraz 2010 - 99,00 zł
Gouverneurs Reserve 2010 - 195,00 zł

Kup online:
www.southwine.eu
lub w Składzie Wina South Wine, ul.Wołoska 24, Warszawa

Nie można powiedzieć, żeby valdiz miał konkurencyjne ceny...

Haha delikatnie powiedziane :D

Czy South Wine robi bezpłatne degustacje? A Shiraz- a kupię u konkurencji!!!!Dziękuję
za info.Valdiz

Jasne, że robią.

Pojadę i sprawdzę. Valdiz

Witam, czy ktos wie gdzie moge kupic Cape Ruby z winnicy Groot Constantia?

annemaud napisał:

Witam, czy ktos wie gdzie moge kupic Cape Ruby z winnicy Groot Constantia?


W Polsce niestety niedostępne, proszę spróbować przez importera.

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.