Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

Wino z dziadkiem... do orzechów?

 

Dziadek_do_orzechow magnify Dziadek do orzechów

Wino z dziadkiem... do orzechów?


Wino świetnie się komponuje z serami i orzechami, o czym możemy się przekonać na degustacjach i nie tylko, jednak czy równie dobrze współgrałoby z przystawką muzyki klasycznej?

Okazuje się, że wino ze suitą albo dwiema z baletu Dziadek do Orzechów Piotra Czajkowskiego smakuje wyśmienicie. Badania opublikowane w British Journal of Psychology ujawniły, że muzyka wpływa na nasz odbiór wina – przypisujemy mu takie cechy, jak utworom, których słuchamy.

Profesor Adrian North z Herriot-Watt University zaprosił do wzięcia udziału w eksperymencie grupę 250 studentów – tyle samo kobiet co mężczyzn, których podzielono na 5 grup. Połowa badanych kosztowała czerwonego Viña Montes Alpha M 2005, reszta - chilijskiego Chardonnay. Czterem grupom podczas degustacji towarzyszyły cztery wybrane przez naukowców utwory, piąta grupa cieszyła się smakiem wina w ciszy. Naukowcy przypisali wybranym utworom następujące cechy:
Walc Kwiatów z Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego - "subtelny i finezyjny",
fragment Carmina Burana Carla Orff'a - "mocny i ciężki",
piosenka Just Can't Get Enough grupy Nouvelle Vague - "dynamiczny i świeży",
i utwór Slow Breakdown Michaela Brooka - "pełny i delikatny".

W trakcie degustacji badani mieli scharakteryzować wino wybierając jedną z tych czterech opcji. Eksperyment zakładał, że opis smaku wina będzie odpowiadał wybranym cechom muzyki, która towarzyszyła degustacji i przypuszczenia te potwierdziły się. Większość uczestników, nieświadomie, wybierała określenia przypisane utworom, których słuchali. "Wyniki badań sugerują, że emocjonalne skojarzenia z muzyką, której słuchamy mogą mieć wpływ na percepcję smaku" - czytamy w raporcie opublikowanym przez British Journal of Psychology. Badanie nie wyjaśniło jednak, czy jego rezultaty są wynikiem wpływu jaki muzyka wywiera na słuchającego, czy należy dopatrywać się wpływu fizycznych właściwości dźwięku.

Z badań wyraźnie wynika, że powinniśmy uważać na to czego słuchamy podczas degustacji. Może warto pamiętać, że, według tego samego raportu, utwory Toma Jonesa w pełni wydobędą ziemisty i aromatyczny smak Merlota, a najnowszy album Lady Gagi – smak włoskiego Pinot Grigio.

Profesor Adrian North, powiedział BBC, że według niego rezultaty te mogą przysłużyć się producentom wina, którzy na etykietkach będą rekomendować muzykę pasującą do danego napoju.

Chociaż... Janie Taylor – pierwsza tancerka New York City Ballet, stale obsadzana w jednej z głównych ról w dorocznej inscenizacji Dziadka do Orzechów i zagorzała wielbicielka Malbeca, zapytana przez WineSpectator.com, czy muzyka Czajkowskiego sprawia, że wino lepiej smakuje, odparła, że nie wie, czy Malbec smakuje lepiej w rytm Walca Kwiatów, ale na pewno setne w roku wysłuchanie tegoż walca sprawia, że kieliszek wina staje się koniecznością.

 

Katarzyna



Źródła:

http://www.telegraph.co.uk
http://www.winespectator.com
http://szybkajazda.pl
http://www.biomedical.pl
http://www.examiner.com

Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.