Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

XLVII Panel degustacyjny Nasze-WinaHiszpania kojarzyła mi się kiedyś z walkami byków i winami, które rzadko pojawiały się na półkach sklepów w Polsce. Z czasem win pojawiało się nieco więcej, a my zaczęliśmy bywać w Hiszpanii. Pojawiły się związki rodzinne i biznesowe, że o sportowych (czytaj golfowych) nie wspomnę, co zaowocowało dostępem do wiedzy o hiszpańskich winach, których w Polsce nie ma.


W Hiszpanii urzeka mnie to, że wina w supermarkecie będą co najmniej pijalne. Jak do tej pory nie zdarzyło się, żeby wino, nawet w cenie kilku euro okazało się niedobre. Nie można tej gwarancji przenosić niestety na rynek polski. W związku z tym postanowiliśmy sprawdzić jak to jest z jakością win hiszpańskich oferowanych w Polsce. Tym razem degustowane wina otrzymaliśmy od firmy DeSabor, supermarketu Żabka oraz AN.KA Dystrybucja. Czy i tym razem okaże się, że wina z supermarketu dają również gwarancję jakości?


Degustowali; Wojciech Kielanowski, Tomasz Zieliński, Michał Misior i Krzysztof Chełpiński

Degustowane wina:

exopto-horizon magnify Viura, Malvasía, Garnacha Blanca Bodegas Exopto 2011 Sporo nut roślinnych, słodkawo-owocowego nuty, kwasowość pod postacią jabłek z pestkami, dobra struktura, jednak intensywny alkohol nie każdemu może się spodobać.


Ogólna ocena: 7


la-multa magnify Garnacha La Multa Old Vine El Escoces Volante 2010 Nasycone i konkretne wino, sporo nut wędzonych śliwek, aronii oraz jeżyn, nie zabrakło także akcentów beczkowych, a dodatkowo średnia tanina, która jest dość nierówna, jednak wielbicieli jej nie zabraknie.


Ogólna ocena: 8cataregia magnify Syrah Reserva Cataregia 2008 Dość przeciętne wino, które chyba czasy świetności ma już za sobą. W aromatach dominują nuty ziemi i porzeczek, usta oferują sporo słodyczy i pieprzowy finisz.


Ogólna ocena: 7
heredad magnify Heredad Crianza Alvar 2010 Równe wino, sporo intensywnych nut skóry i przejrzałych wiśni, nieco wędzonki, usta przynoszą sporo alkoholu, jednak dobrze współgra on z taniną.


Ogólna ocena: 7
rivero magnify Crianza Faustino Rivero Ulecia 2009 Sporo czereśniowo-buraczanych aromatów, w ustach dominują akcenty gorzkiej czekolady i smacznych tanin, dość długie i przyjemne.


Ogólna ocena: 8
exopto-red magnify Tempranillo-Garnacha Bodegas Exopto 2010 Obok tego wina nie sposób być obojętnym. Nuty suchej ziemi, palonej kawy, żywica, borówki, spora tanina, natomiast w ustach jest bardzo soczyste z dobrze zaznaczonym alkoholem.

Ogólna ocena: 8
moro2009 magnify Tempranillo Bodegas Emilio Moro 2009 Wielkie wino. Nuty kory, ściółki leśnej, dymne akcenty, esencjonalne, świetnie zrównoważone z niuansami gorzkiej czekolady, nie nudzi.


Ogólna ocena: 9
Powyższe oceny potwierdzają jakość win hiszpańskich. Emilo Moro uzyskało od jednego z klubowiczów ocenę marzeń, czyli 10. Warto zwrócić uwagę na wino Crianza Faustino Rivero Ulecia 2009. Stosunek jakości do ceny – rewelacyjny.


Winem Panelu zostało Tempranillo Bodegas Emilio Moro 2009.


Protokołował: Krzysztof


Komentarze

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.