Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się

XLVI Panel degustacyjny Nasze-WinaXLVI Panel degustacyjny klubu Nasze-Wina w dniu 5 września 2013


Wielokrotnie dzieliliśmy się już z Wami Bożeny i moją słabością do win austriackich. Kiedyś będąc na narciarskim urlopie w Alpach próbowaliśmy win z miejscowego supermarketu i łagodnie mówiąc, nie wzbudziły naszego entuzjazmu. To był pierwszy dłuższy kontakt z winami z Austrii.


Kolejny nastąpił, kiedy udało nam się zarezerwować pokój w niewielkim hotelu o nazwie „Sieghard”. Miejsce to charakteryzuje się znakomitą kuchnią i bogatą ofertą win z różnych regionów Austrii. Właściciele i obsługa to wykwalifikowani sommelierzy, którzy doskonale potrafią dobrać wina do znakomitych potraw przygotowywanych przez kucharza. Od tego czasu datuje się nasza fascynacja austriackimi winami. Każdego roku, dzięki rekomendacjom hotelu „Sieghard” poznawaliśmy kolejne, doskonałe wina z różnych regionów Austrii.

 


Austria to kraj wielu drobnych winnic i trzeba rzeczywiście dobrze znać wina każdej z nich, aby móc polecić odpowiednie wina do odpowiednich potraw. W Polsce wciąż nie jest łatwo o austriackie wina, a w szczególności te, które mieliśmy okazje kosztować w naszym ulubionym hotelu. Tym bardziej ciekawi byliśmy win z winnicy Georg Wind, które otrzymaliśmy do oceny od Wojtka Wojtanowskiego, który otwiera sklep z winami, a z racji długiej znajomości z nami oczywistym było dostarczenie nam ich do degustacji.


Winnica Georg Wind uprawia wina na zaledwie 15 ha, jednak to w zupełności wystarcza, żeby niedaleko skalistych wzgórz Neusiedlersee Hügelland, tuż obok jeziora Neusiedler, wytwarzać jedne z najbardziej niespotykanych win w Austrii. Gleby lessowe, czarnoziemy i piaskowe w połączeniu ze szczególną dbałością o winorośl i sprzyjającym klimatem oraz - naturalnie - wiedzą winiarzy, pozwalają na obcowanie z winami, które dalekie są od masowej produkcji. Czy ten opis znajduje potwierdzenie?


Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy degustacji – Ewa Hutny, Michał Misior, Paweł Tyszer, Tomasz Zieliński i gospodarze panelu Bożena Skibicka i Krzysztof Chełpiński.


welsch-wind magnify Welschriesling 2012 Mocny początek degustacji. Słomiana barwa, bukiet owocowy (gruszki, twarde jabłka, agrest i brzoskwinie) oraz kwiatowe, a całości dopełnia orzeźwiająca kwasowość.


Ogólna ocena: 7

chardonnay-wind magnify Chardonnay 2012 Odnośnie tego wina degustujący byli wyjątkowo zgodni. Wino o  jasnej barwie z mineralnymi nutami oraz akcentami jabłek i melonów w ustach okazało się raczej zdominowane przez kwasowość.


Ogólna ocena: 8
muskat-wind magnify Muskat Ottonel 2011 Jasnozłota barwa, której dopełnieniem były nuty ananasa, agrestu oraz białych porzeczek, usta natomiast przyniosły orzeźwienie i spory finisz.


Ogólna ocena: 6
 gewurz-wind magnify Gewurztraminer Auslese 2010 Nasycona barwa, oleiste, nuty jabłek i gruszek, usta przynoszą gęstą słodycz zgrabnie utemperowaną wyraźną kwasowością.


Ogólna ocena: 8

 

 


ventus-wind magnify Zweigelt 2011 Ciemnowiśniowa barwa z aromatami jeżyn, wiśniowej konfitury, usta mocno goryczkowe, jednak dość miękkie.


Ogólna ocena: 6 

 

 

 


ventus-wind magnify Cabernet Sauvignon Ventus 2010 Rasowy Cabernet z austriackim wydaniu. Beczkowo-stajenne nuty uzupełnione waniliowo-czekoladowymi akcentami na długo nie dają o sobie zapomnieć, by wreszcie przejść w słodki finisz.


Ogólna ocena: 8 

 

 

 


chardonnay-ba-wind magnify Chardonnay Beerenauslese 2006 Barwa starego złota, nuty różnych rodzajów miodu oraz apteczne, usta bardzo ekstraktywne.


Ogólna ocena: 6

 

 

 

 

 

 

 


Wyniki degustacji potwierdziły, że na winach z Austrii można polegać. Tym razem az trzy wina rywalizowały o miano wina panelu. W głosowaniu zwyciężył Cabernet Sauvignon Ventus z 2010 roku. Zgodnie z zaleceniami Wojtka Wojtanowskiego przed podaniem "oddychał' przez dwie godziny. Czekamy, kiedy produkty z winnicy Georg Wind pojawią się w sprzedaży. Wojtku czekamy na informację.
 
P.S. W trakcie panelu nastąpiło wręczenie Ewie Hutny nagrody sierpnia. Ewa została doceniona, za aktywność na panelach degustacyjnych i wprowadzenie ponad 200 ocen. Ewo, jeszcze raz gratulujemy.

Winem Panelu zostało Cabernet Suvignon Ventus 2010.


Protokołował: Krzysztof


Komentarze

Cieszę się, że wina smakowały. Sklep powinien pojawić się w sieci w przyszłym tygodniu:
www.winoikieliszki.pl

Czekamy, czekamy :)
Od ilu producentów będziesz sprowadzał wina?

Trzeba przyznać- logiczny krok :)
Sklep tylko on-line czy też na miejscu?

Logiczny, ale zarazem odważny :)

Sklep zarówno stacjonarny jak i online. Na razie Siedmiu producentów. Docelowo z wszystkich regionów winiarskich Austrii. Czyli min. 14. Wybieram starannie z wizytą u każdego.

Stacjonarny w Opolu?

Tak. Na fotce jedna z półek:)

Przyznam, że intrygujący układ....

czymś się trzeba wyróżniać ;)

Bardziej mi chodzi o to, jak będzie z funkcjonalnością, bo pomijając ten drobiazg podobają mi się :)
U nas, z racji tego, że sklep raczej powstał niejako przy okazji wystrój jest dość siermiężny (nawet sprzedawca jakiś taki nieogolony)

Zaloguj się aby skomentować ten tekst

Zaloguj się do serwisu aby obserwować aktywność innych użytkowników i odbierać od nich wiadomości.